دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۹۰۷۷
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
ویروس کرونا که در آخرین روزهای بهمن ۹۸، با خودنمایی در کشور باعث وحشت مردم شده بود، حالا با گذر از آن روزها، دوباره خیز برداشته تا مردم بدانند که این ویروس همچنان خطرناک است.

به گزارش آوای خزر، با شیوع کرونا در چین، به یکباره ترس و وحشت عجیبی از این بیماری به سراغ مردم آمد و در نهایت، در آخرین روز بهمن ۹۸ بود که وزارت بهداشت، از نمایان شدن این بیماری در شهر قم پرده برداشت و آن را علنی کرد.

به دنبال آن، اقدامات وزارت بهداشت برای پیشگیری و کنترل این ویروس ناشناخته آغاز گردید، اما آنچه مسلم بود اینکه بیماری کم کم در حال شایع شدن بود، به طوری که ظرف روزهای بعد شاهد افزایش موارد ابتلاء و مرگ و میرهای این بیماری بودیم.

شاید یکی از علل افزایش بیماری کرونا در کشور در آن مقطع زمانی، قرنطینه نشدن شهر قم بود که باعث گردید افراد مبتلا بدون اینکه متوجه باشند، بیماری را با خود به نقاط دیگر کشور بردند و در نهایت، شاهد اپیدمی ویروس کرونا بودیم.

این وضعیت باعث شد تا به یکباره با موج عظیمی از بیماران مبتلا در بیمارستان‌های کشور مواجه شویم که نیازمند مراقبت بودند.

کادر درمانی در میدان خدمت حضور یافت و با تلاش شبانه روزی پرسنل بیمارستان‌ها، شاهد فروکش موج بیماری در اواخر اردیبهشت ۹۹ بودیم، به طوری که بیمارستان‌ها توانستند نفسی تازه کنند و کادر درمانی نیز با فراغ بال، ساعت‌های کمتری را درگیر بیماران کرونا باشد. اما، خب در همین مدت، تعداد زیادی از پزشکان و پرستاران، به همراه سایر نیروهای نظام سلامت، درگیر بیماری شدند و بعضاً جان خود را از دست دادند. در هر حال، تا آغازین روزهای خرداد ۹۹ که مراقبت‌ها با شدت بیشتری دنبال می‌شد، آمار در حال فروکش بود. اما، چند روزی هست که این آمار دوباره صعودی شده است. به خصوص در تهران و چند شهر دیگر که اغلب مسافر پذیر هستند.

علی اکبر حق دوست رئیس کمیته اپیدمیولوژی در ستاد مقابله با کرونا، در ارتباط با وضعیت فعلی ویروس کووید ۱۹ در کشور، گفت: ذات این بیماری انتقال خیلی بالا است و این خصوصیت خودش را کماکان حفظ کرده است.

وی با بیان این مطلب که چقدر از بیماران درگیر فرم شدیدتر ویروس می‌شوند مهم است، افزود: در حال حاضر ما هنوز میانگین متوسطی از فوت داریم، اما این طور نیست که فوتی‌ها مربوط به یک منطقه خاص باشند که در آن صورت نگرانی بیشتر می‌شد.

حق دوست ادامه داد: میانگین سنی افرادی که فوت می‌کنند هم بالا است و این از ماهیت اپیدمی است که از گروه‌هایی که در سطح جامعه هستند به گروه‌هایی که ایزوله هستند، سرایت می‌کند. افراد مسن و افرادی که خیلی خودشان را حفظ کردند و تماس نداشتند الآن اگر تماسی باشد مبتلا می‌شوند. همچنین درصدی از افرادی که فوت می‌کنند افرادی هستند که چند هفته در آی سی یو بستری بوده‌اند و به نوعی بیماری در آنها مزمن شده بود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در روزهای اخیر شاهد افزایش موارد مراجعات به مراکز درمانی بوده ایم، گفت: ویروس در حال چرخش در جامعه است و همچنان وجود دارد و نشان می‌دهد ویروس با زیرکی در همه جا با قابلیت سرایت بالا وجود دارد.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: عادی شدن رفتارها و سست شدن اجرای پروتکل‌ها اجازه حضور بیشتر ویروس را می‌دهد.

حق دوست با عنوان این مطلب که امکان ورود موج دوم ویروس وجود دارد، گفت: آمار ابتلاء به دلیل سست شدن اجرای پروتکل‌ها و عدم رعایت فاصله گذاری‌های اجتماعی، رو به افزایش است که در صورت عدم توجه به رعایت موارد بهداشتی، عوارض خطرناک و سنگین کشنده دور از انتظار نیست.

وی افزود: تمام عواملی که در جامعه تغییر کرده، مثل تغییر رفتارها، استفاده از حمل و نقل عمومی و مترو، بازگشایی اماکن و مراکز خرید در میزان افزایش ابتلاء تأثیر داشته است. ممکن است تا چند روز آینده شرایط سخت‌تر شود، بنابراین به مردم توصیه می‌شود کمتر بیرون بروند و از کسبه نیز درخواست می‌شود پروتکل‌های بهداشتی را برای سلامت مردم و جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر رعایت کنند.

این اپیدمیولوژیست، گفت: ادامه آزادسازی‌ها باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد چرا که کرونا، ویروس عجیبی است و به گونه‌ای در حال بازی با مردم است. ما نباید ویروس کرونا را فراموش شده فرض کنیم. ویروس وجود دارد و باید خطر را درکنار خود لمس کنیم.

در همین حال، مسعود مردانی فوق تخصص بیماری‌های عفونی، با اشاره به افزایش موارد جدید کرونا در کشور، اظهار داشت: یکی از علل افزایش آمار مبتلایان مراجعه بیشتر مردم و مبتلایان به مراکز درمانی در پی کمتر شدن محدودیت‌ها و دوم به علت افزایش آزمایشگاه هاو انجام آزمایش‌های بیشتر است.

وی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا ضعیف نشده و بچه و جوان و پیر و زن و مرد همه می‌گیرند، گفت: کرونا هزار و یک چهره دارد و قدرت آلوده کنندگی آن کم نشده و تغییر نکرده است و گرما هم هیچ تأثیری بر آن نداشته است الان مشاهده می‌کنیم که هر کس از خوزستان می‌آید به کرونای تمام عیار مبتلاست، آن‌هایی که در تماس با ویروس و بیماری هستند، اما نمی‌گیرند یکی از دلایلش ممکن است این باشد که آنتی بادی محافظت کننده داشته اند.

مردانی ادامه داد: اوایل گمان می‌کردند این بیماری دستگاه تنفس فوقانی را درگیر می‌کند، اما الان مشخص شده که این بیماری التهاب عروقی است و در دیواره رگ‌های انسان التهاب ایجاد می‌کند و در هر جای بدن مثل دستگاه گوارش یا سیستم اعصاب مرکزی و…، می‌تواند رخ دهد البته بیشتر دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی، بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستن مکرر دست‌ها و زدن ماسک و پرهیز از سفر و مسافرت و همچنین شرکت نکردن در مراسم و اجتماعات مختلف، تاکید کرد و گفت: در هنگام حضور در محل‌های عمومی و اجتماعات بالای ۱۰ نفر، حتماً ماسک بزنید.

علی رضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به کاهش ۱۰ درصدی آمار بهبودیافتگان کرونا در تهران ظرف شبانه روز گذشته، گفت: از مجموع مراجعان به بیمارستان‌ها، ۴.۷ درصد نیاز به خدمات بستری داشته اند.

وی با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تصریح کرد: تسامح در مسیر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

به نظر می‌رسد که زنگ «هشدار» در برخی از استان‌ها، می‌تواند در سراسر کشور به صدا درآید اگر نخواهیم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، همچون دو ماه گذشته، جدی باشیم. حالا که شرایط بازگشایی مشاغل و کسب و کارها عادی شده است، فقط باید خودمان به فکر خودمان باشیم.

انتهای پیام/1005

منبع: مهر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار