دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۲۰۲۱
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
مدیرکل دفتر امور شهری و شهرداری‎های استانداری مازندران:
مدیرکل دفتر امور شهری و شهرداری‎های استانداری مازندران گفت: دستورالعمل انتخاب شهردار جهت یادآوری، به رؤسای شوراها ابلاغ شده است و انتخاب شهردار نیز باید براساس قانون باشد.
دستورالعمل انتخاب شهردار به شوراها ابلاغ شده است/انتخاب باید براساس قانون باشد

فرهاد عسگری ظهر امروز در گفتگو با خبرنگار آوای خزر در ساری درباره تنظیم سوالاتی در قالب فرم انتخاب شهردار در برخی شهرها از سوی شوراها و اینکه آیا انتصاباتی از این دست صحیح است یا خیر، اظهار داشت: قانون صراحتاً یکسری ساختارهایی را برای احراز پست شهردار اعمال کرده است و ما نیز جهت یادآوری این قانون را به ریاست شوراها ابلاغ کرده‌ایم.

وی افزود: اگر انتخاب شهردار خارج از این دستورالعمل باشد موضوع را کتباً به شورا نامه می‌زنیم که این فرد بلحاظ قانون شرایط احراز پست شهرداری را ندارد تا نسبت به معرفی شخص جدید اقدام شود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شهرداری‎های استانداری مازندران گفت: انتخاب شهردار از اختیارات شورا است و برای ابلاغ به استاندار ارسال می‎شود، در دفتر شهری نیز با هماهنگی معاونت عمرانی بررسی می‌کنیم که اگر شخص معرفی شده شرایط احراز را داشته باشند تأیید و در غیر اینصورت فرد جدیدی باید از سوی شورا معرفی شود.

وی در پایان گفت: قانون و دستورالعمل انتخاب شهردار از قبل بوده و همه باید به آن احترام بگذاریم.

***

آیین نامه اجرایی شرایط احراز سمت شهردار

‌آیین نامه اجرایی شرایط احراز
سمت شهردار

‌هیأت وزیران در جلسه مورخ 1377.6.11 بنا به پیشنهاد شماره 4125.1.3.34.452 مورخ
1376.3.7 وزارت‌کشور وبه استناد مواد (72) و (94) قانون‌تشکیلات، وظایف وانتخابات
شورای اسلامی و انتخابات شهرداران -‌مصوب 1375 - آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز
تصدی سمت شهردار را به شرح زیر‌تصویب نمود:

"‌آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار"

‌ماده 1- کسانی را می‌توان به سمت شهردار انتخاب نمود که دارای شرایط زیر باشند:

الف - تابعیت جمهوری اسلامی ایران

ب - حتی المقدور متأهل و دارای حداقل (25) سال سن و (5)‌سال سابقه اجرایی در موقع انتخاب شدن .

پ- انجام خدمت وظیفه عمومی (‌دوره ضرورت) یا داشتن معافیت دایم در زمان صلح.

ت - اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی ایران وقانون اساسی.

ث - دارابودن حسن شهرت.

ج - داشتن توانایی جسمی و روحی برای انجام کار.

چ - نداشتن محکومیت کیفری که مستلزم محرومیت ا زحقوق اجتماعی باشد.

ح - دارابودن تحصیلات و تجربه به شرح زیر:

1- حداقل تحصیلات کارشناسی (‌لیسانس) برای شهرداریهای درجه (1‌تا6) .


2-
حداقل تحصیلات کارشناسی (‌لیسانس) با گرایشهای مشخص شده توسط وزارت کشور برای
شهرداریهای درجه (7‌تا10).


3-
برای شهرداریهای درجه (11 و 12) حداقل تحصیلات کارشناسی ارشد (‌فوق لیسانس) با گرایشهای مشخص شده توسط وزارت کشور.


‌تبصره 1- کسانی که دارای تحصیلات فوق دیپلم و پنج سال سابقه اجرایی - که حداقل2 سال آن را در سمت شهردار و یامدیریت (‌سرپرستی و بالاتر) در‌وزارتخانه‌ها ومؤسسات دولتی و وابسته به دولت و شهرداریها خدمت کرده باشند- یا دارای (4) سال تجربه در امور مربوط به شهرداری باشند نیز می‌توانند‌عهده دار تصدی شهرداریهای از درجه (1 تا6) شوند.

تبصره 2- کسانی که دارای تحصیلات فوق دیپلم و پنج سال سابقه اجرایی و حداقل چهار سال سابقه کار و تجربه در سمت شهردار در شهرداری درجه (1‌تا6)‌ویا معاون شهردار در
شهرداری درجه (7) به بالا یا مدیریت (‌مدیریت میانی به بالا) در وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی ووابسته به دولت و شهرداریها باشند نیز‌می‌توانند تصدی شهرداریهای
درجه (7) تا (10) را عهده دار شوند.

تبصره 3- کسانی که دارای تحصیلات کارشناسی (‌لیسانس) مندرج در ردیف (2) بند "ح"

ماده (1) این آیین‌نامه با حداقل پنج سال پیشینه کار در سمت شهردار‌شهر درجه 7 تا 10 و بالاتر و یا معاون شهردار شهر درجه (11‌و 12) و یامدیریت میانی به بالا و مهمتراز آنها در وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به‌دولت وشهرداریها باشند نیز می‌توانند برای احراز سمت شهردار در شهرداریهای درجه (11‌و12) وتهران انتخاب شوند.


‌تبصره 4- انتخاب مقامات موضوع تبصره (2) ماده (1) قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و همترازان آنها وهمچنین معاونان استانداران ومدیران کل‌ستادی حوزه عمرانی وزارت کشور با داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی با رشته‌های مندرج در ردیف (2)بند "ح" ماده (1) این آیین‌نامه و حداقل (2) سال سابقه‌خدمت در سمتهای مذکور به سمت شهردار بلامانع است.

تبصره 5- در صورتی که اشخاص موضوع تبصره‌های بالا یکی از دوره‌های مکاتبه‌ای یا حضوری مدیریت میانی شهرداری، منطبق با دستورالعملهای وزارت‌کشور را با موفقیت گذرانده باشند، دوره مذکور معادل یک سال تجربه در امور شهرداری و چنانچه دوره عالی مدیریت شهرداری و مطابق با دستورالعملهای‌وزارت کشور را گذرانده باشند، دوره مذکور
معادل 1.5 سال تجربه در امور شهرداری برای آنان محسوب خواهد شد.


‌تبصره 6- منظور از درجه شهرداری در این آیین‌نامه درجه بندی شهرداریها موضوع تبصره (1) ماده (1) آیین‌نامه حقوق و مزایای شهرداران (‌موضوع تصویبنامه‌شماره .251ت111‌هـ مورخ 1370.4.1 هیأت وزیران خواهد شد.

تبصره 7- کلیه کسانی که در زمان تصویب این آیین‌نامه در سمت شهردار مشغول انجام وظیفه بوده و از نظر تحصیلات وسوابق تجربی واجد شرایط لازم برای‌تصدی سمت شهردار
در شهر مربوط نمی‌باشند تازمان تصدی در سمت مذکور د رآن شهر از شرایط تحصیلات و سوابق مذکور دراین آیین‌نامه معاف می باشند و‌انتخاب آنان برای تصدی سمت شهردار در شهرداریهای با همان درجه بلامانع است.


‌تبصره 8- تشخیص همرترازی مدیریت وسرپرستی و نیز تجربه مدیریت در بخش خصوصی به عهده وزارت کشور است.

تبصره 9- شهردار باید علاوه بر شرایط فوق به امور مالی وذی حسابی با تشخیص وزارت کشور آشنا باشد و در غیر این صورت باید در دوره توجیهی که توسط‌وزارت یاد شده
تشکیل می‌شود شرکت نماید.

‌تبصره 10- در موارد استثنا، انتخاب شهردار از میان افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم با تأیید وزیر کشور بلامانع است.
‌ماده 2- کسی که به سمت شهردار انتخاب می‌شود نباید صاحب مؤسساتی باشد که تمام یا بخشی از حوایج عمومی حوزه عمل شهرداری را تأمین می‌نماید و‌همچنین نباید در زمان تصدی این سمت،‌رییس یا عضو هیأت مدیره یامدیر عامل شرکتها ومؤسسات مذکور باشد.

شهردار حق ندارد در معاملات وقرادادهایی که‌یک طرف آن شهرداری یا یکی از مؤسسات تابعه و یا وابسته به آن است بطور مستقیم یا غیر مستقیم ذی نفع باشد.

‌تبصره - عضویت شهردار درهیأت مدیره و مجمع عمومی یا شورای شرکتها وسازمانها و مؤسساتی که وابسته و یا تابع شهرداریها ونیز مؤسسات عمومی، اعم از‌دولتی یا غیر
دولتی که شهرداری در آنها صاحب سهم باشد و یا حضور شهردار در سمتهای مذکور در اینگونه مؤسسات که بنا به تصویب شورای اسلامی شهر‌ضروری تشخیص داده شود از شمول مفاد این ماده مستثنی است.

ماده 3- شهردار باید از تاریخ اشتغال به کار تا زمانی که در این سمت انجام وظیفه می‌نماید در داخل محدوده قانونی شهر ساکن باشد. شهرداری مکلف است‌ برابر دستورالعمل وزارت کشور شرایط مناسب جهت تحقق مفاد این ماده را برای شهردار فراهم سازد.

ماده 4- شورای اسلامی شهر به محض آن که از فقدان یکی از شرایط مندرج دربندها و تبصره‌های ذیل ماده (1) و مواد (2) و(3) این آیین‌نامه در شهردار منتخب‌خودمطلع شود، باید در اولین جلسه عادی یا فوق العاده که با حضور شهردار تشکیل می‌شود به موضوع رسیدگی وتشخیص خودرا اعم از صحت یا سقم مطلب‌به مرجع صدور حکم انتصاب اعلام نماید، مرجع صدور حکم انتصاب پس از بررسی موضوع، در صورت صحت فقدان هر یک از شرایط، حکم انتصاب را‌ملغی می‌نماید.
‌ماده 5- در صورتی که شهردار از بین کارگزاران شهرداریها ومؤسسات و سازمانهای تابعه ووابسته آنها ویا وزارتخانه هاو یا مؤسسات و شرکتهای دولتی تابع و‌وابسته به دولت انتخاب شود، پس از خاتمه دوره خدمت با رعایت مقررات استخدامی مربوط، به سازمان محل خدمت اولیه خود برگشت داده می‌شود و‌چنانچه از بین کارگزاران انتخاب نشده باشد، وزارت کشور وشهرداریها در قبال او هیچگونه تعهد استخدامی ندارند.

تبصره 1- شهردار خاتمه خدمت یافته، می‌تواند ضمن داشتن شرایط استخدام موضوع ماده (6) اصلاحی آیین‌نامه استخدامی شهرداری تهران (‌موضوع‌تصویبنامه شماره .17570ت 157
مورخ 1368.3.2) در صورت داربودن شرایط زیر، ظرف یک سال از تاریخ خاتمه خدمت و یا صدور حکم قطعی برائت‌درخواست استخدام به شهرداری تسلیم نمای که در این صورت‌ازشروط امتحان و مسابقه موضوع ماده (7) اصلاحی آیین نامه یاد شده معاف خواهد بود.

الف - فاقد هر گونه ارتباط و تعهد استخدامی بامؤسسات مذکور در ماده (5) این آیین‌نامه باشد.

ب - خدمت وی به علت استعفا یا اتمام دوره قانونی خدمت (4‌سال) خاتمه یافته باشد.

پ - حداقل دو سال متوالی یا چهار سال متناوب دارای سابقه خدمت مورد پذیرش وزارت کشور در سمت شهردار باشد.

ت - در صورت تعلیق از خدمت طبق مقررات قانونی دارای حکم قطعی برائت از مراجع صالح قضایی باشد. وزارت کشور می‌تواند پس از تأمین اعتبار در اولین‌بودجه، اصلاح بودجه
یا متمم بودجه، مطابق مدرک تحصیلی وی، تحت عناوین (‌کارشناس، کمک کارشناس و کاردان) با موافقت سازمان امور اداری و‌استخدامی کشور نسبت به ایجاد پست سازمانی
مناسب برای وی در یکی از شهرداریهای سراسر کشور اقدام نماید. پس از ترک پست مذکور توسط شاغل به هر‌عنوان، پست یاد شده حذف می‌شود.


‌تبصره 2- اجرای مفاد تبصره یک در مورد شهردارانی که مطابق مفاد ماده (73) قانون موضوع این آیین‌نامه از کار برکنار شده‌اند ،‌ظرف مهلت مذکور منوط به‌تصویب شورای اسلامی شهر است .

‌ماده 6- نظارت بر حسن اجرای این آیین‌نامه بر عهد وزارت کشور است

انتهای پیام/ 1001/

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار