دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۲۵۰۰۵
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۲
دکتر پیام طبرسی گفت: با این حال احتمال بروز همزمان دو ویروس تنفسی ناشایع بوده، اما غیرممکن نیست؛ همانگونه که در چین مواردی از ابتلای همزمان به کووید و آنفلوانزا گزارش شده است.

به گزارش آوای خزر، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه در زمان بروز پاندمی کووید ۱۹، بروز و شیوع سایر بیماری‌های تنفسی همچون آنفلوانزا و سرماخوردگی کاهش پیدا می‌کند، با تاکید بر اینکه این مساله به معنای عدم امکان ابتلای همزمان به دو ویروس تنفسی نیست، گفت: با این حال احتمال بروز همزمان دو ویروس تنفسی ناشایع بوده، اما غیرممکن نیست؛ همانگونه که در چین مواردی از ابتلای همزمان به کووید و آنفلوانزا گزارش شده است.

دکتر پیام طبرسی، با اشاره به برخی اظهار نظر‌ها در خصوص کاهش بروز و شیوع سایر ویروس‌های تنفسی در زمان شیوع کووید ۱۹، توضیح داد: به طور معمول در زمان بروز یک پاندمی، میزان گردش سایر ویروس‌ها در جامعه پایین می‌آید؛ بنابراین در زمان پاندمی کووید ۱۹ و زمانی که این ویروس در سطح جامعه به میزان بالایی شایع است، میزان بروز سایر ویروس‌های تنفسی همچون سرماخوردگی و آنفولانزا تا حدودی کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به تایید این مساله در کشور‌های نیمکره جنوبی همچون برزیل، عنوان کرد: به عنوان نمونه در برزیل که میزان شیوع کرونا بسیار بالاست، بروز و شیوع آنفولانزا نسبت به سال‌های گذشته خیلی کمتر شده است، به عبارت دیگر زمانیکه یک ویروس در جامعه غالب است، ویروس‌های دیگر سرکوب می‌شوند.

این متخصص عفونی ادامه داد: این مسئله در کشور‌های دیگر مانند استرالیا، برزیل و آمریکا تست و ثابت شده که وقتی کرونا شایع است، بروز و شیوع سایر بیماری‌های تنفسی به شدت کاهش پیدا کرده است.

طبرسی این مساله را به معنای عدم گردش سایر ویروس‌های تنفسی در سطح جامعه ندانست و در این رابطه توضیح داد: این مساله به این معنا نیست که در فصل شیوع یک پاندمی، سایر ویروس‌ها وجود ندارند، بلکه شدت بالایی پیدا نمی‌کنند؛ چراکه الان کووید ۱۹ در جامعه شایع بوده و در واقع ویروس‌های دیگر قدرت گردش پیدا نمی‌کنند و از آنجا که کرونا قدرت انتقال و سرایت بالاتری دارد، لذا مردم را بیشتر درگیر می‌کند.

وی با اشاره به سایر علل این مساله، اظهار کرد: همچنین در زمان وقوع و بروز پاندمی، میزان رعایت اصول بهداشتی و تنفسی همچون شست‌شوی دست‌ها و پوشش ماسک افزایش یافته و همین مساله در کاهش بروز سایر ویروس‌ها تاثیرگذار است؛ چراکه کرونا نسبت به سایر ویروس‌های تنفسی مسری‌تر بوده، لذا با رعایت اصول بهداشتی شدت بروز و شیوع سایر ویروس‌ها کمتر می‌شود.

طبرسی در ادامه با تاکید بر اینکه این مساله به معنای عدم امکان ابتلای همزمان به دو ویروس تنفسی نیست، عنوان کرد: این مساله به این معنا نیست که اگر کسی کرونا بگیرد دیگر به آنفولانزا و یا سرماخوردگی مبتلا نمی‌شود و یا بالعکس؛ با این حال احتمال بروز همزمان دو ویروس تنفسی ناشایع بوده، اما غیرممکن نیست؛ همانگونه که در چین مواردی از ابتلای همزمان به کووید و آنفولانزا گزارش شده است.

طبرسی با تاکید بر ضرورت و اهمیت تشدید رعایت اصول بهداشتی و پوشش ماسک در فصول سرد سال، اظهار کرد: به همان دلایلی که ذکر شد، در زمان پاندمی کرونا میزان بروز سرماخوردگی بسیار پایین است، لذا شهروندان نسبت به بروز هر یک از علایم تنفسی حتی آبریزش بینی حساس بوده و در ابتدا آن را کرونا فرض کرده و نسبت به قرنطینه و استراحت در منزل اقدام کنند.

این متخصص عفونی با بیان اینکه این شرایط در فصول سرد سال و تا زمانیکه کرونا شایع است، ادامه دارد، گفت: الان نیز مواردی از بیماران کرونایی داریم که با علایم سرماخوردگی و با تصور سرماخوردگی مراجعه می‌کنند، ولی بعد مشخص می‌شود که کرونا داشته‌اند، لذا در این فصل باید بسیار هوشیارانه‌تر عمل و رفتار کنیم.

معاون بیمارستان مسیح دانشوری در خاتمه با تاکید بر اینکه اوضاع تهران در رابطه با شیوع کرونا بسیار خطرناک است، گفت: تخت‌های بستری بیمارستان تکمیل شده و جایی برای بستری بیماران جدید نیست، همانگونه که اعلام شده در حال حاضر ۱۰۵ بیمارستان در تهران نسبت به بستری بیماران کرونایی اقدام کرده‌اند، ولی همچنان ظرفیت‌ها تکمیل است، لذا باید بیش از پیش مراقب بوده و پروتکل‌های بهداشتی را به صورت جدی رعایت کنیم./ایسنا

انتهای پیام/1005

 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: