دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۲۵۵۸۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
واعظی:
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با تاکید بر لزوم حفظ وحدت بین دولت و مجلس گفت امروز در کشور الفاظی را از افرادی می‌شنویم که در گذشته از دشمنان‌مان می‌شنیدیم. اگر افرادی مخالف دولت هستند و نظراتی دارند، ادب و اخلاق اسلامی را رعایت کنند.
به گزارش آوای خزر، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات وزیران در پاسخ به سوالی درباره واکنش یکی از نمایندگان به اظهارات رییس‌جمهوری درباره صلح امام حسن(ع) گفت: کسانی که برداشت غلط از صحبت‌های آقای رئیس‌جمهوری کردند آنها باید خودشان را اصلاح کنند. آقای رئیس‌جمهوری در شب شهادت امام حسن (ع) درباره ایشان در دولت صحبت کردند و طبیعی است یکی از موضوعاتی که به آن پرداختند، مسئله صلح امام حسن هست که یک واقعیت است که هیچ کس نه شیعه و نه سنی آن را انکار نمی‌کند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری افزود: ایشان این موضوع را وارد مسائل سیاسی نکردند بلکه درباره خصوصیات و تدبیر ایشان صحبت کردند. اینکه عده‌ای آمدند تفسیر سیاسی از یک موضوعی کردند که اصلاً ربطی به این نداشت اشکال از آنجا بود. متاسفم الفاظی را از افرادی می‌شنویم که در گذشته از دشمنان‌مان در خارج می‌شنیدیم. طبیعی است که دشمنان ما در آمریکا و اسرائیل با این ادبیات با ما صحبت می‌کنند ولی اینکه در داخل کشور فحاشی و طلب مرگ می‌کنند و صحبت از اعدام می‌کنند و حرف‌هایی می‌زنند که هیچ وقت در ادبیات مسئولین کشور و در ادبیات سیاسی ما وجود نداشته است. من تعجبم از این است که چرا برخی سکوت کردند و حتماً باید عکس‌العمل نشان داده شود.

وی گفت: البته بارها گفتم این اظهارات ربطی به کلیت مجلس ندارد و مجلس ما جایگاه بالایی دارد و مورد احترام همه ما است. قطعاً تحت هر شرایطی دولت با مجلس تعامل و همکاری می‌کند و کلیه مسائل خود را با مجلس پیش می‌برد.

وی با بیان اینکه دولت قطعاً بدون مجلس نمی‌تواند کاری بزرگ انجام دهد، افزود: این که تعدادی از افراد به صرف اینکه نماینده شدند به جای اینکه قانونگذاری کرده و به ماموریت خود بپردازند، وارد مسائل حاشیه شوند، هم افکار عمومی را منحرف می‌کنند و هم این که می‌خواهند باعث شکاف بین مجلس و دولت شوند و حتماً باید هوشیار باشیم.

واعظی گفت: من خواهش می‌کنم از همه این افراد که اگر مخالف دولت هستند و اگر نظراتی دارند ادب و اخلاق اسلامی را رعایت کنند و وارد مسائل بی‌اخلاقی و فحاشی نشوند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از اظهاراتش درخصوص کرونا گفت: در ارتباط با وضعیت پیش آمده در تهران و برخی از کلان‌شهرهایی که وضعیت حادتری در کرونا دارند، این اختیار به ستاد استانی کرونا داده شده است که با هماهنگی وزیر بهداشت و کشور درباره ۱۴ مورد بدون آن که تصمیمات به ستاد ملی کرونا اعلام شود، خود آنها تصمیم سریع بگیرند و اقدام کنند.

وی گفت: در ارتباط با مسئله دورکاری هم خوشبختانه حدود یک ماه و نیم پیش انصاری رئیس سازمان استخدامی کشور، بخشنامه‌ای را به همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف ابلاغ کردند که رئیس هر بخش بتوانند در آن چهارچوب برای اینکه هم کار مردم انجام شود و هم اینکه اداره و بخش و خلوت شود بتواند دورکاری تعریف کنند.

وی تصریح کرد: در همان بخشنامه در ارتباط با کارکنانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند یا سن آنها از یک حدی بیشتر است و یا مشکلاتی دارند، به آنها اجازه داده شده بتوانند در منزل کار خود را انجام دهند یا دورکاری داشته باشند. ‌از طرف دیگر درباره سفر و تعطیلاتی که وجود دارد همواره توصیه کردیم مردم در این شرایط سخت کرونا سفر نروند و برای هفته آینده نیز برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: فردا رئیس جمهوری با رییسان کمیته‌های تخصصی ستاد ملی جلسه دارند امروزها کمیته‌های در وزارت کشور جلسه دارند و انشا الله فردا تصمیم‌گیری می‌کنیم و در مورد این مسائل اعلام خواهیم کرد و روز شنبه جلسه ستاد ملی کرونا است که در انجا هم بحث خواهیم کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: این تصمیمات به یک طرف اما آنچه بسیار مهم است، همکاری مردم و همه بخش‌هایی که می‌توانند کمک کنند مهم است، در حال حاضر وظیفه همه مسوولان در رده‌های مختلف این است که همه دستورالعمل‌ها را هم در محل کار و هم در سفرها و همه بخش‌ها رعایت کنند. فشار حداکثری ممکن است مزاحمت‌هایی برای مردم در زمینه کالا و گرانی ایجادکند، ولی در این تردید نیست که تاب‌آوری دولت و صنعت و صنایع دفاعی و اقتصادکشور را می‌تواند بالا ببرد و منجر به خودکفایی بیشتر کشور شده است.

محمو واعظی با تاکید بر اینکه «از تحریم استقبال نمی‌کنیم» و گفت: ما در جایی هزینه می‌پردازیم، اما در جای دیگر استفاده آن را می‌کنیم، آمریکایی‌ها فشارهای گسترده‌ای که وارد کرده‌اند، اما ما در بخش دفاعی و موشکی پیشرفت‌های بسیار خوبی کرده‌ایم. بخش صنایع دفاعی کشور با ۶ سال گذشته قابل مقایسه نیست، ما در این زمینه‌ها رشد و توسعه پیدا کردیم و به تجهیزات بسیار پیشرفته دست یافتیم. آمریکایی‌ها به هیچکدام از اهداف خود از تحریم و فشار و حداکثری نرسیده است. آنها از فشار حداکثری و تحریم بر ضد ایران نتیجه عکس گرفته‌اند، آنها به دنبال این بودند که در مدت سه ماه یا جمهوری اسلامی نباشد یا مردم در مقابل حکومت به میدان بیایند و یا اقتصاد کشور کلا دچار فروپاشی و قحطی شود که به هیچ کدام از این اهداف نرسیدند.

واعظی درباره تحریم‌های جدید آمریکا گفت: تحریم‌هایی که الان آمریکا انجام می‌دهد، جدید نیست، بلکه ادامه همان تحریم‌ها و فشار حداکثری هست که از حدود دو سال و نیم پیش بر ملت ایران و نظام ما اعمال کرده و عملاً به اهدافی برای آن در نظر گرفته بودند، نرسیدند. البته تحریم‌ها مزاحمت‌هایی را برای مسئولان و تامین نیازمندی‌های کشور، برای روابط اقتصادی و تجاری خارجی ایجاد کرده که نتیجه آن فشارهایی است که بر روی مردم می‌آید. دلیل اینکه در هفته‌های اخیر آمریکا مرتب کار تبلیغاتی می‌کند و تحریم‌ها را افزایش داده، برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است که دو هفته دیگر برگزار می‌شود.

واعظی تصریح کرد: ترامپ در این انتخابات در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته است و نسبت به رقیب خود (جو بایدن) خیلی عقب است؛ البته برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی رییس‌جمهوری آمریکا شود، سیاست ما روشن و مشخص است. آمریکایی با اعمال فشارها و تحریم‌های جدید می‌خواهند در سیاست خارجی خود قدم‌هایی را بردارند و افکار عمومی داخل آمریکا را با توجه به ضعف‌هایی که در کرونا داشته‌اند و تعداد فوتی‌های بسیار بالایی که داشته‌اند، متوجه مسائل خارجی کنند. اقدامات آمریکا نتیجه و اثر نخواهد داشت آنها هر چه توانسته‌اند، انجام داده‌اند، در دو سه روز گذشته هم بازار سکه و هم بازار ارز به اقدامات آمریکایی‌ها عکس‌العمل دیگری نشان دادند، روزها و هفته‌های آخر فشارهای آن‌ها است و خیلی تلاش کردند اما اقدامات آنها هیچ اثری نخواهد داشت.

همراه کاهش قیمت ارز باید قیمت کالاهای گران‌شده هم کاهش یابد

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری درباره کاهش قیمت دلار در بازار گفت: همواره از روز اول گفتیم که قیمت‌های کنونی دلار قیمت‌های واقعی در بازار ایران نیست؛ دولت همواره با افزایش نرخ ارز مخالف بوده و در مقابل آن مقاومت کرده است. رئیس‌جمهوری همواره در ستاد اقتصادی دولت رییس کل بانک مرکزی و مسئولان ذیربط را مسئول کرده تا برای کاهش قیمت دلار و واقعی کردن آن تلاش و برنامه‌ریزی کنند. البته محدودیت‌هایی هم در مقطعی داشتیم از اسفند 98تا خرداد 99که ما عملاً صادرات ما به دنیا متوقف شد، طبیعی بود که هر صادراتی که انجام می‌شود دو سه ماه بعد باید ارز آن وارد بازار ‌شود؛ در این مقطع فشار زیادی به بازار وارد شد.

وی افزود: صادرات نفت کشور به حداقل رسید و صادرات غیر نفتی هم کاهش پیدا کرد سه چهار ماه بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و اکنون خوشبختانه آنچه که صادر شده برمی‌گردد. در روزهای گذشته پولی که در سامانه نیمایی عرضه شده، قابل مقایسه با دو سه هفته قبل نیست، از طرف دیگر بخشی از پول‌های ما که در خارج مسدود شده بود الان باز شد و فعالیت آن را شروع کردیم، البته علائم سیاسی دیگری هم کنار آنها وجود دارد که دست به دست هم داده و مقداری بازار ارز ار کاهشی کرده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه نرخ ارز و قیمت سکه باید به قیمت واقعی خودش بازگردد، تصریح کرد: اگر ارز یا سکه پایین می‌آید این یک علامت است و ما باید تلاش کنیم همراه اینها کالاهایی که به همراه گران شدن ارز بالا رفته، قیمت آنها هم قیمت واقعی خود را پیدا کند.

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار