دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۰۰۲۳
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۷
اختر می‌گوید در دربی سال 73 پرسپولیسی‌ها عامل درگیری بودند.

به گزارش آوای خزر، خاطره بازی با بازیکنان قدیمی همیشه شیرین است. آنها برایتان چیزهای شیرینی تعریف می کنند. از دوران خوش بازیگری‌شان. از دورانی که هنوز فوتبال این شکلی نبود. ادموند اختر یکی از بازیکنان ماندگار تاریخ فوتبال ایران است. او سال ها در استقلال بازی کرد. در تیم ملی هم حضور داشت. با او خاطرات قدیمی را مرور کردیم.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

لباس ها را بزرگ می دوختند

سال 75. مقدماتی جام ملت های 96 آسیا. تیپ های ما را هم می بینید. آن موقع مثل الان نبود که قبل بازی لباس بفرستند. بازیکن تنگ کند و خلاصه به زمین برود. نه بابا. آن موقع لباس ها همین بود. مثلا تیپ آن موقع آقا صادق ورمزیار را با تیپ امروز محمد نادری مقایسه کنید. آن موقع لباس ها را طوری می دوختند که بتوانیم چند سال بپوشیم و هیچوقت برایمان تنگ نشود. آن زمان آقای مایلی کهن سرمربی تیم ملی بود. به نظرم فوتبال ایران مدیون ایشان است. در این تصویر امیر قلعه نویی هست. او فوتبالیستی خوب و فانتزی بود. به نظرم از همان موقع مدیریت داشت. کاپیتانی این نیست که شما فقط بازوبند ببندید بلکه باید مدیریت داشته باشد. قلعه نویی این کار را به نحو احسنت انجام می داد.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

اگر به خودش بقبولاند...

این هم که علی منصوریان است. ما هم در رده باشگاهی و هم تیم ملی همبازی بودیم. او یکی از مربیان جوان است که از دوستانم به حساب می‌آید. منصوریان اشتباهی دارد که اگر بتواند به خودش بقبولاند که اشتباه هستند و بعضی کارها را نکند، می‌تواند مربی خیلی خوب و موفقی باشد. ما با هم ارتباط داریم.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

تخفیف نمی دادند

این یکی از پوسترهای من در دهه 70 است. خدا بیامرز آقای لاهور از عکاسان قدیمی این عکس را گرفت و پوستر کرد و فروخت. من خودم بارها پوستر خودم را خریدم. یادم هست به منیریه می رفتم تا پوسترم را بخرم. می گفتم آقا این عکس خود من است، تخفیف نمی دهی؟ می گفت شما نخری یکی دیگه می خرد!

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

گونه ام شکست

این عکس برای بازی عمان است، در مقدماتی جام جهانی 96. من در بازی سریلانکا مصدوم شدم. مقابل نپال بازی نکردم. گونه ام شکست. علی دایی شروعش در تیم ملی بود و در همان بازی سریلانکا و نپال اگر اشتباه نکنم 10،12 گل زد. من و او زوج یکدیگر در تیم ملی بودیم. او شروعش خیلی خوب بود و باعث شد که بتواند گل های زده اش را زیاد کند. دایی به حق الان آقای گل جهان است. او به همه اکثر تیم های آسیایی گل زد، از کره بگیرید تا عربستان و ژاپن و...

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

پرافتخارترین بازیکن ارامنه

آندو پرافتخارترین بازیکن تاریخ ارامنه است. بالای 100 بازی ملی دارد. دو جام جهانی حضور داشته و در 4 جام ملت ها برای تیم ملی بازی کرده است. در لیگ برتر انگلیس حضور داشت. بازیکن استقلال بود و همواره بازی های اثرگذاری انجام می داد. به نظر من سال ها طول می کشد تا یکی مثل آندو در فوتبال ارامنه ایران ظهور کند.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

کلی ستاره

این هم استقلال دهه 70 ماست با کلی ستاره. همه بازیکنان با کیفیت بودند. شاید الان بازیکنان جوان این بازیکنان را نشاسند ولی هر کدام ستاره بودند و اثرگذار. فکر کنم این سال 74 است.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

من و پسرم

پسر من. اینجا هم اردوی استقلال در ارمنستان است. راستش پسرم فوتبال بازی می کند ولی نه در حد حرفه‌ای.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

سربازی در نیروی زمینی

به به چه عکسی. برای 18 سالگی من است. آن موقع سرباز بودم و در تیم نیروی زمینی بازی می‌کردم. یادم هست. در آزادی بازی داشتیم با تیم کشاورز. قبل از بازی استقلال یا پرسپولیس بود. عجب دورانی.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

علی اکبریان باهوش بود

این هم عکس ما در استقلال است. بعد از یکی از بازی های استقلال. علی اکبریان و بهزاد غلامپور در عکس هستند. علی اکبریان بازیکن باهوشی بود ولی راهش را اشتباه رفت. نتوانست به اهدافش در ورزش برسد و امیدوارم مشکلاتش حل شود. بهزاد هم همان موقع در کنار عابدزاده بهترین دروازه بان ایران بود. بقیه هم خوب بدند ولی این دو چهره بودند.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

سرژیک تعصب داشت

فرد ملیکان و سرژیک تیموریان. خدا سرژیک را رحمت کند. خیلی زود از جمع ما رفت. او یکی از با تعصب ترین بازیکنان ارامنه بود. ملیکان هم فوتبال خوبی بود و الان خیلی کم پیداست و امیدوارم همیشه سالم و سلامت باشد.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

آنموقع مثل الان نبود

زمین شماره دو آزادی و تمرین استقلال. به لباس ها نگاه کنید. من و منصوریان و مهرانپور هستیم. آنموقع مثل الان نبود که به بازیکن 20 دست لباس بدهند و بازیکن ناز کند و لباس را تنگ کند. هرکسی هر لباسی که داشت در تمرین می پوشید. منصوریان هم که رئالی است و اینجا لباس بارسا تنش است.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

سه بر یک بردیم

این هم عکس دربی است. سه بر یک پرسپولیس را بردیم که من یکی از گل ها را زدم. بعد از بازی عکاس ها گفتند که گلزن ها کنار هم بایستند تا عکسی به یادگار بگیرند. یادش بخیر.

از بزن بزن در دربی تا لباس‌های عجیب تیم‌ملی!

دربی دعوا!

این اولین دربی است که من بازی کردم و دعوا شد. دقیقه 88 گل زدم که بعد محرمی و قلعه نویی با هم درگیر شدند. خیلی جو بازی سنگین بود. طرفداران زیادی آمده بودند. وقتی دو بر دو شدیم، جو بازی بهم ریخت. به نظر من پرسپولیسی ها مقصر دعوا بودند یا شاید بهتر بگوید مجتبی محرمی. جرقه هم از اخراج رضا شاهرودی زده شد. ما دو بر صفر عقب بودیم ولی دو تا زدیم. شک نکنید اگر بازی ادامه پیدا می کرد باز هم گل می زدیم ولی مسابقه نیمه کاره ماند. یادم هست تماشاگران به زمین ریختند و من جزو اولین بازیکنانی بودم که فرار کردم و به رختکن رفتم. خیلی جوان بودم. بعد از بازی هم 12 نفر محروم شدند./سپهرستاری

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار