دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۱۰۴۶
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۹
وضعیت دانش‌آموزان ایران در علوم پایه هشتم رو به اُفت است؛ از سوی دیگر براساس نتایج تیمز ۲۰۱۹ تعداد زیادی از کشورهای منطقه که از ایران ضعیفتر بودند از جمله امارات، قطر و ارمنستان رشد زیادی داشتند و رتبه ایران نسبت به کشورهای منطقه بسیار نامناسب است.
به گزارش آوای خزر، آزمون تیمز (TIMSS) با هدف تهیه اطلاعات مقایسه‌ای برای ارزیابی عملکرد و سیاست‌های کشورهای شرکت‌کننده در زمینه پیشرفت در آموزش و یادگیری ریاضیات و علوم در پایه‌های چهارم و هشتم اجرا می‌شود؛ نتایج این آزمون برای کشورهایی که به کیفیت نظام آموزشی خود اهمیت می‌دهند بسیار مهم است.

به تازگی نتایج آزمون تیمز 2019 منتشر شده است البته هر چند دانش‌آموزان ایرانی در آزمون تیمز 2019 نسبت به آزمون سال 2015 (به جز علوم پایه هشتم) پیشرفت داشته‌اند اما همچنان نمرات دانش آموزانی ایرانی به نقطه معیار بین المللی متوسط (نمره 475) و نمره میانی آزمون (نمره 500) نرسیده  و پیشرفت سال 2019 تازه توانسته است ایران را به جایگاه خود به سال 2011 نزدیک کند با این وجود ایران در طول 24 سال گذشته به معیار متوسط جهانی نمره ( 475 ) نرسیده است.

بر اساس نتایج منتشر شده آزمون تیمز 2019؛ در ریاضیات پایۀ چهارم ایران با نمره 443در بین 58 کشور در جایگاه 50 قرار دارد. در علوم پایه چهارم نیز ایران با نمره 441 در جایگاه 48 قرار دارد. در آزمون ریاضی حدود 32 درصد دانش‌آموزان پایه چهارم نمره کمتر از 400 گرفته‌اند یعنی در وضعیت بسیار ضعیفی قرار دارند.

در آزمون ریاضی پایه هشتم نیز 39 کشور حضور داشته‌اند که ایران در جایگاه 29 قرار دارد. در آزمون ریاضی پایه هشتم حدود 32 درصد دانش‌آموزان ایرانی موفق به کسب نمرۀ حداقلی آزمون (400) نشده‌اند درحالی‌که این میانگین در سطح بین‌المللی حدود 13درصد بوده است.

در علوم پایه هشتم نیز در بین 39 کشور، ایران جایگاه 32 را دارد. در این آزمون 28 درصد دانش‌آموزان ایرانی موفق به کسب نمره حداقلی (400) نشده‌اند که این میانگین در سطح بین‌المللی 15 درصد بوده است.

پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش متولی برگزاری این آزمون در ایران است؛ مرکز ملی مطالعات تیمز و پرلز پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش از زمان حضور ایران در این آزمون‌ها اقدام به استخراج نتایج و بررسی وضعیت ایران می‌کند هرچند معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش پیش از این گفته بود: "تا‌کنون از سوی مرکز ملی مطالعات "تیمز و پرلز" تحلیل کاربردی که به ما در شناسایی عوامل موثر بر افت عملکرد دانش‌ آموزان در آزمون‌های بین‌المللی کمک کند، ارائه نشده است در حالیکه انتظار می‌رود پژوهشگران این مرکز بررسی چنین موارد را برای کمک به وزارت آموزش‌وپرورش مورد اهتمام جدی قرار دهند."

بر همین اساس با مسعود کبیری؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و مدیر داده‌پردازی مطالعات تیمز و پرلز به گفت‌وگو پرداختیم تا وضعیت عملکرد دانش‌آموزان ایرانی در دو درس ریاضی و علوم را بررسی کنیم.

بخش  نخست این گفت‌وگو بر عملکرد دانش‌آموزان ایرانی در دو درس ریاضی و علوم براساس نتایج آزمون‌ بین‌المللی تیمز، وضعیت ایران در سطح جهان و در مقایسه با کشورهای منطقه متمرکز است که در ادامه تقدیم مخاطبان تسنیم می‌شود:

نتایج آزمون تیمز 2019 منتشر شده است و وضعیت دانش‌آموزان ایرانی چندان قابل قبول نیست؛ اساساً آزمون تیمز با چه هدفی برگزار می‌شود، چه شاخص‌هایی را می‌سنجد و نتایج آن تا چه اندازه می‌تواند واقعیت‌های نظام آموزشی کشورمان را به خصوص به لحاظ سطح کیفیت آموزش و میزان یادگیری دانش‌آموزان توصیف کند؟

آزمون تیمز در مورد پیشرفت تحصیلی تنظیم و طراحی شده است اما به خاطر اینکه بتواند این موضوع را بیشتر تبیین کند به عوامل زمینه‌ای نیز توجه می‌کند مانند نگرش دانش‌آموزان، فعالیت‌های تدریسی معلمان، امکانات خانواده‌ها و وضعیت‌هایی که معمولاً برای مدرسه وجود دارد، پشتیبان‌های مدرسه و.... در مجموع تعداد متغیرها بسیار زیاد است.

در گزارش تیمز 2019 علاوه براینکه روندها و عملکرد تحصیلی مورد بررسی قرار گرفته عملکردها در متغیرهای زمینه‌ای نیز بررسی شده است؛ در همین زمینه پژوهش جدیدی در حال تعریف است تا مشخص شود روند ایران در دوره اخیر در مسائل مربوط به تربیت اخلاقی و مجموعه اتفاقاتی که در مدرسه می‌افتد مانند زورگویی و قلدری تا چه اندازه تغییر پیدا کرده است؟ در چند سال اخیر این موضوع خیلی مهم شده است البته ممکن است مشاهده کنیم وضعیت در برخی زمینه‌ها خوب و دربرخی زمینه‌ها روند کمی ضعیف شده است به عنوان مثال در برخی متغییرها وضعیت خوب است اما وقتی روند چند ساله را نگاه می‌کنیم جای نگرانی وجود دارد چون وضعیت رو به ضعف است برعکس در برخی مسائل مشاهده می‌کنیم وضعیت ضعیف است اما نسبت به قبل رشد داشته‌ایم یعنی باید مسیر را نگاه کنیم تا بدانیم در طول سال‌های گذشته چه اتفاقی افتاده این موضوع در کنار وضعیت یک دوره به اندازه کافی مهم است.

اگر بخواهیم بر عملکرد تحصیلی در درس ریاضی در هر دو پایه چهارم و هشتم متمرکز شویم وضعیت نسبت به گذشته ( سال 2015) درحال بهتر شدن است.

به این موضوع اشاره‌ای نمی‌شود که وضعیت ایران در سال 2011 چگونه بوده است، دقت داشته باشیم حتی رشد ایران در سال 2019 به نسبت سال 2015 باعث نشد که بتوانیم به جایگاه خود در سال 2011 برسیم.

در درس ریاضی اینگونه نیست؛ در ریاضی به تدریج در حال حرکت به سمت پیشرفت هستیم، در پایه هشتم مسیر رو به رشد است ولی در درس علوم وضعیت اینگونه نیست! و درباره این درس حرف وجود دارد؛ درست است که ما نسبت به سال 2015 وضعیت مناسبتری داشتیم اما همچنان نسبت به سال 2011 ضعیف هستیم؛ در درس ریاضی به خاطر اینکه سطح نمره از گذشته پایین بود ( نمره ایران حدود 400 بود) مسیر رو به رشد را مشاهده می‌کنیم.

مسیر رو به ضعف دانش آموزان در درس علوم

اما در علوم وضعیت بهتر بود، سال 2011 نمره ایران در درس علوم پایه هشتم به 474 رسید بالاترین نمره‌ای که تا به حال در تیمز داشتیم و فقط 26 نمره می‌خواستیم که به میانگین بین‌المللی (500 ) برسیم ولی هم اکنون درحال افت هستیم و این یک هشدار جدی است.

اُفتی عجیب در سطح دنیا

در پایه چهارم نسبت به دوره قبل وضعیت بهتر است ولی باید به این نکته توجه داشت که درسال 2015 نمره ایران به شدت پایین بود و 30 نمره افت ( سال 2015 ) در دنیا عجیب است و معمولاً انقدر کاهش یا افزایش نمره نداریم؛ موضوع دیگر این است که ما یک رشد تدریجی داریم ولی وقتی خود را با کشورهای منطقه مقایسه می‌کنیم وضعیت ایران بسیار ناامید کننده است.

وضعیت نامناسب ایران در مقایسه با منطقه

وضعیت ایران در مقایسه با کشورهای منطقه چگونه است که آن را ناامید کننده می‌دانید؟

کشورهای دیگر رشد قابل توجهی داشتند مثلاً اگر سال 2011 را به عنوان مبدأ درنظر بگیریم که بیشتر کشورها در آن شرکت کرده بودند، گرجستان به همراه ترکیه در درس علوم پایه چهارم وضعیتشان بهتر از ایران بود اما در سال 2019 بیشتر کشورها رو به رشد آن هم رشد قابل توجه هستند؛

یک باره تعداد زیادی از کشورهایی که از ایران ضعیفتر بودند از جمله امارات، قطر، ارمنستان رشد خیلی زیادی داشتند و رشد ایران از سال 2011 تا 2019 اصلاً قابل توجه نیست و می‌توان گفت نسبت به سال 2011 رشد کمتری داشته‌ایم بر همین اساس رتبه ایران نسبت به کشورهای منطقه بسیار نامناسب است.

در درس ریاضی که روند رو به رشدی داریم وقتی وضعیت رشد ایران را با بحرین مقایسه کنیم مشاهده می‌کنیم می‌بینیم بحرین یک باره به شکل عجیبی رشد داشته است، گرجستان و ترکیه نیز همینگونه هستند.

رشد ایران اصلاً قابل توجه نیست

زمانی مقایسه اینگونه است که می‌گوییم ایران سال 2019 نسبت به سال 2015 رشد داشته است اما وقتی به کشورهای منطقه و رشد آنها نگاه می‌کنیم اصلاً رشد ایران قابل توجه نیست.

قزاقستان به ویژه در درس علوم وضعیت خیلی خوبی دارد و جزو 6 کشور برتر دنیا در سال 2015 بود این کشور در دو درس علوم و خواندن فوق‌العاده عالی است و در 2019 نیز وضعیتش اینگونه است البته در درس ریاضی ضعیفتر هستند.

وضعیت ترکیه در سال 2019 به شدت خوب شده است همچنین امارات مسیر رو به رشد خیلی خوبی دارد، بحرین نیز در اکثر شاخص‌ها خیلی خوب رشد می‌کند.

به کشورهای منطقه نخواهیم رسید

ایران قرار بود به لحاظ علمی رتبه برتر منطقه باشد اما هم‌اکنون در منطقه هم جزو ضعیفترین‌هاست!

درصورتی می‌توانیم رتبه اول منطقه باشیم که بیش از کشورهای دیگر رشد داشته باشیم، نتایج تیمز نشان می‌دهد کشورهای دیگر برای کیفیت آموزش سرمایه‌گذاری خوبی انجام داده‌اند مثلاً در عمان کارشناس بین‌المللی استخدام کرده‌اند تا مسیر رو به رشدی را داشته باشند و وضعیت کیفیت آموزش را افزایش دهند؛ داده‌های آزمون تیمز نشان می‌دهد کشورهایی مثل قزاقستان، ترکیه، امارات و بحرین به شدت برای افزایش کیفیت آموزش تلاش می‌کنند و احتمالاً اگر این وضعیت ادامه یابد با توجه به شیب رشد آنها دوره بعدی هم ایران به آنها نخواهد رسید!

کدام کشورها در منطقه اول هستند؟

ترکیه، قزاقستان، گرجستان امارات و بحرین در منطقه وضعیت خوبی دارند و در درس ریاضی از ایران بهتر هستند؛ کشورهایی که وضعیتشان از ایران پایین‌تر است عربستان، مراکش( که کیفیت آموزش آن اصلا خوب نیست)، مصر و کویت است و شرایط عمان نزدیک به ایران است.

مدارس برای شرکت در آزمون تیمز چگونه انتخاب می‌شوند آیا صرفا مدارس دولتی عادی انتخاب می‌شوند؟

نمونه‌ای که انتخاب می‌شود چه از لحاظ دانش‌آموزی و چه به لحاظ مدرسه کاملاً معرف مدارس و دانش‌آموزانی است که هم‌اکنون داریم یعنی از تمام مدارس با همان نسبتی که در جامعه وجود دارد، در آزمون تیمز هم حضور دارند و از نمونه‌گیری پیشرفته استفاده می‌کنیم.

یک دوره آمدیم و نمونه‌ها را مقایسه کردیم تا بدانیم چند درصد دانش‌‌آموزان از مدارس عشایری، چند درصد از مدارس نمونه دولتی و ... هستند، مشخص شد جمعیت انتخاب شده معرف جمعیت دانش‌آموزی جامعه است یعنی دانش‌آموزان از انواع مدارس به همان نسبتی که در جامعه وجود دارد، انتخاب می‌شوند به عنوان مثال شاید علاقه داشته باشیم مدارس غیردولتی خیلی زیاد باشند ولی وقتی 10 درصد دانش آموزان در این مدارس هستند بیشتر از این نمی‌توانیم در نمونه انتخاب شده برای آزمون تیمز داشته باشیم./تسنیم

انتهای پیام/1005

 

 
 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار