دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۵۵۹۹
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸

به گزارش آوای خزر، «مجید تخت روانچی» نماینده ایران در سازمان ملل روز سه‌شنبه در سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل درباره «اوضاع افغانستان» صحبت کرد.

 

وی در ابتدای سخنرانی خود گفت: «با خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور در یک تقاطع قرار دارد. افغانستان می‌تواند به مسیر صلح برود که طی آن تمامی طرف‌ها با تعامل با گفت‌وگو موافقت کرده و به چند دهه خونریزی پایان بخشند یا اینکه می‌توانند خشونت‌ها بیشتری را در بر بگیرند در حالی که یکی از طرف‌ها توان نظامی خود را برای مجبور کردن طرف دیگر برای پذیرش شرایط صلح استفاده کند. جامعه بین‌الملل نباید اجازه بدهد مورد دوم اتفاق بیفتد چون این یک صلح واقعی نبوده و در نتیجه دوام نخواهد آورد».

 

نماینده ایران در سازمان ملل در ادامه سخنرانی خود افزود: «در واقع، یک افغانستان امن‌تر، با ثبات‌تر و موفق که در صلح با خود و همسایگان قرار دارد به نفع همه افغانستانی‌ها، منطقه و جهان خواهد بود. بر عکس، یک افغانستان ناامن و بی ثبات که منشا افراط‌گرایی خشونت آمیز، تروریسم و جنایت سازمان یافته باشد که شامل تولید و قاچاق مواد مخدر است تهدیدی برای خود افغانستانی‌ها و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود».

 

تخت روانچی اضافه کرد: «بنابراین، مقابله با چنین تهدیدی و ساخت یک افغانستان امن‌تر و موفق به نفع همه بوده و در واقع، مرحله کنونی فرصت مشترکی برای همه برای کار جدی در راستای دستیابی به این اهداف مشترک است».

 

این دیپلمات ایرانی افزود: «این موضوع به صورت اجتناب ناپذیری باید به صورت همه جانبه توسط افغانستانی‌ها و تحت کنترل آنها بوده و با تسهیل روند صلح توسط سازمان ملل صورت گیرد و مسیر صلح پایدار نخست و پیش از همه از طریق گفت‌وگوهای داخلی حقیقی و با مشارکت وسیع همه افغانستانی‌ها از تمامی گروه‌های سیاسی، قومی و مذهبی از جمله طالبان حاصل می‌شود که بر اساس همکاری، تفاهم، مصالحه و آشتی است.

 

وی گفت: «به عبارت دیگر، در جامعه متنوعی همانند افغانستان، هیچ گروه یا گروه‌هایی هر چند از نظر نظامی قدرتمند باشند نمی‌توانند به زور یا خشونت برای سیطره بر دیگران پناه ببرند و ایجاد یک دولت مشروع تنها از طریق روند سیاسی فراگیر و روش‌های دموکراتیک امکان پذیر است».

 

نماینده ایران در سازمان ملل اضافه کرد: «با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، توجیه طالبان برای پناه بردن به زور کاملا از بین می‌رود بنابراین این گروه باید خشونت را متوقف کرده تمایل خود را برای استفاده از زور منطق به جای منطق زور در تعامل با هموطنان خود نشان دهد و از این فرصت بی سابقه برای مشارکت در ایجاد یک صلح پایدار در این کشور از طریق روش‌های سیاسی استفاده کنند چون صلح و خشونت از یکدیگر جدا بوده و نمی‌توانند دست به دست هم بدهند».

 

وی تاکید کرد: «در حالی که ما شاهد از دست رفتن فرصت‌های زیادی برای صلح در سال‌های گذشته بودیم کاملا آشکار است که موج جدید احتمالی خشونت و برادر کشی در افغانستان تنها به چرخه جدیدی در ناامنی و بی‌ثبانی منجر خواهد شد، چیزی که این کشور، منطقه و جهان توانایی آن را ندارند».

 

تخت روانچی در پایان صحبت‌های خود گفت که جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تمامی گروه‌ها در افغانستان از جمله طالبان را فرا می‌خواند تا منافع تمام مردم افغانستان را بر دیگر منافع ترجیح دهند.

 

وی اضافه کرد: «ایران با توجه به اینکه میزبان میلیون‌ها آواره افغانستانی بوده و این کشور محصور در خشکی را از طریق بندر چابهار و از طریق خط آهن خواف-هرات به اروپا متصل کرده، در کنار مردم و دولت افغانستان در تلاش برای کشوری امن‌تر، با ثبات‌تر دموکراتیک و مرفه ایستاده است».

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرسنجی
آیا با احداث پالایشگاه در میانکاله موافقید؟
موافقم
مخالفم
آخرین اخبار