دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۵۶۲۱
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱
بعد از طرح ادعای دست‌بردن در جداول بودجه توسط نماینده خرم‌آباد، رئیس مجلس به این موضوع واکنش نشان داد؛ واکنشی که مجددا با تذکر این نماینده مواجه شد.

به گزارش آوای خزر، شرق نوشت: ماجرای ادعای دست‌کاری در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به آخرین جلسه مجلس قبل از تعطیلات دوهفته‌ای پارلمان در ۳۱ فروردین برمی‌گردد که زمزمه آن با تذکر کاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی و پاسخ قالیباف علنی شد.

دلخوش به قالیباف گفت‌ بسیاری از احکام و جداول بودجه سال ۱۴۰۰ بعد از تصویب در صحن تغییر پیدا کرد و جداول جابه‌جا شده است. در پاسخ قالیباف هم گفت: «برخی دوستان نامه‌ای در این مورد به من نوشتند و دیشب با آنها نیز صحبت کردم، خودم جلسه‌ای را دراین‌باره برگزار می‌کنم».

بعدازظهر همان روز علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، این توییت را خطاب به رئیس مجلس و نادران، رئیس کمیسیون تلفیق زد و از دست‌کاری جداول بودجه خبر داد و خواستار توضیح شد. ماجرا با توییت‌های بعدی خضریان و مصاحبه‌های نمایندگان فعلی و  سابق ادامه پیدا کرد. در نهایت خضریان در توییتی از پذیرش دست‌کاری جداول بودجه توسط قالیباف خبر داد و مدتی سکوت خبری بر این موضوع حاکم شد تا اینکه در جلسه علنی دیروز مهرداد ویس‌کرمی، نماینده خرم‌آباد، در خلال بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور در تذکری گفت که به دلیل اتفاقی که در بودجه افتاده و بدون تصویب صحن ویرایش در بودجه رخ داده، به اعتماد ما به هیئت رئیسه آسیب وارد شده است.

بعد از این تذکر رئیس مجلس گفت: متأسفم پشت بلندگو می‌گویید در صحن یک چیزی تصویب شده و در متن چیز دیگری است، این ظلم به مجلس است. وظیفه من دفاع از مجلس بوده، خواهش می‌کنم دوستان رعایت کنند. حضرت آقا به ما تذکر دادند که موضوعاتی نگویید که بهانه به دست کسانی بدهیم که بخواهند مجلس را تضعیف کنند.

بعد از این صحبت‌های قالیباف مجددا ویس کرمی با استناد به ماده ۷۵ آیین‌نامه در تذکری گفت: لازم است به خاطر ثبت در مذاکرات نکاتی را درباره آن توضیح دهم. او ادامه داد: اشکالی مطرح شد که هیئت‌رئیسه بعد از تصویب بودجه آن را ویرایش کرده و یا تغییراتی در بودجه اعمال شده است. این اشکال نه تنها در ذهن بنده، بلکه در ذهن تعداد دیگری از همکاران هم به‌وجود آمده که هنوز هیئت‌رئیسه به آن جواب مستدل و رسمی نداده است. نمونه آن در حذف تبصره ۱۹ و کشت برنج است که از هیئت‌رئیسه می‌خواهم فیلم و تصویر آن را منتشر کنند یا دست‌بردن در جداول بعد از تصویب و در ایام تعطیلات مجلس.

او افزود: آنهایی که به آقای قالیباف احسنت گفتند دقت کنند اگر بنا باشد هر انتقادی تضعیف مجلس محسوب شود پس در موارد محال که انتقادی وارد است، چه باید کرد؟ آیا باید سکوت کنیم تا هیئت‌رئیسه هر کاری دلش می‌خواهد انجام دهد؟ تضعیف شخص رئیس و هیئت‌رئیسه با تضعیف مجلس دو مقوله جداست پس خواهشا مغالطه کل و جزء نکنید. طبق قانون اساسی نماینده حق اظهار نظر در تمام مسائل کشور را دارد. البته حق تهمت‌زدن به کسی را ندارد. ما می‌گوییم روشنگری کنید. ما نگفتیم شما دزدی یا خدایی نکرده ظلم کردید، ولی ابهامی در ذهن من و برخی نمایندگان است که باید روشن شود.

ویس‌کرمی افزود: بدترین تضعیف مجلس انجام کارهایی است که کلیت مجلس را زیر سؤال می‌برد. هر کسی هر ضربه‌ای خورد از درون خورد؛ از این می‌ترسم که فردا آقای رئیسی تشریف آورند برخی بگویند علیه آقای رئیسی حرف‌زدن خلاف اسلام و مسلمانان است پس من کجا باید از حق مردم مظلوم خود دفاع کنم؟ اگر مجلس خطایی کرد، کجا باید آن را بیان کنم؟ پس دیگر این حرف‌ها را درباره مهرداد ویس‌کرمی در مجلس تکرار نکنید چون هیچ اثری ندارد. من هم تابع جو نبوده و نیستم. ادعای دست‌کاری جداول بودجه ازجمله حاشیه‌هایی بود که حتی بی‌تفاوتی قالیباف و هیئت‌رئیسه مجلس به آن مانع از پیگیری نمایندگان و افکار عمومی نشده است. توضیح صریح و دقیقی هرگز در این رابطه ارائه نشده و به متداول‌بودن چنین رفتاری در ارائه توضیحات بسنده شده است، ازاین‌رو همچنان بحث دست‌کاری جداول بودجه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و نمایندگان مجلس همچنان خواستار توضیحی دقیق و شفاف در این رابطه هستند و حتی صد نماینده مجلس در همان اوایل انتشار این خبر در نامه‌ای خواستار توضیح شده بودند.

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار