دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۶۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹
با حضور دکتر فرزاد گوهردهی مدیرکل بهزیستی مازندران و معاونین نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی و با شعار” بهزیستی در گام دوم؛ هوشمندسازی، محله محوری، سلامت اجتماعی در خانواده ” بصورت ویدیو کنفرانس و مجازی برگزار شد.
نشست خبری مدیرکل بهزیستی مازندران به مناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی
 
به گزارش آوای خزرر به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی مازندران دکتر فرزاد گوهردهی، مدیرکل بهزیستی مازندران در این نشست  با تسلیت سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر (ع)، گفت: سازمان بهزیستی به همت شهید محمدعلی فیاض‌بخش تاسیس شد که ۱۵۰ وظیفه بر عهده‌ی این سازمان گذاشته شده است که رسیدگی به امور کودکان بی سرپرست، زنان سرپرست خانوار، مسئولیت سلامت روان جامعه، امور سالمندان، افراد دارای معلولیت، کودکان کار و خیابانی، زنان آسیب دیده و در معرض آسیب، کاهش طلاق، مشاوره، اشتغال و مسکن، آموزش‌های پیش از ازدواج و … بخشی از آن می‌باشد.

وی ضمن تبریک هفته بهزیستی، افزود: شعار امسال هفته بهزیستی ” بهزیستی در گام دوم؛ هوشمندسازی، محله محوری، سلامت اجتماعی در خانواده ” می‌باشد که از ۲۲ تیرماه آغاز و برنامه‌های مختلفی در این ایام برگزار شده است.

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه بودجه جاری سازمان بهزیستی در سال ۱۴۰۰ به ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است که رشد ۲۷۱ درصدی را نشان می‌دهد، خاطر نشان کرد: بودجه بهزیستی به همت مجلس شورای اسلامی، دولت و سازمان برنامه و بودجه رشد داشته است که از علت‌های اصلی افزایش بودجه، اقدامات بهزیستی درخصوص موضوع شفافیت،   استقرار دولت الکترونیک و مبارزه با فساد می‌باشد.

دکتر گوهردهی با اشاره به اینکه عمده خدمات بهزیستی در بستر الکترونیک ارائه می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر ۴۰ سامانه الکترونیکی در سازمان بهزیستی فعال شده است که سبب شده اکثریت فعالیت ما در قالب الکترونیکی و از طریق سامانه‌ها صورت گیرد.

مدیرکل بهزیستی مازندران به افزایش چشمگیر مستمری خانواده‌های تحت پوشش اشاره کرد و گفت: میانگین دریافت مستمری مددجویان بهزیستی نسبت به سال  ۹۲ بین ۸ تا ۱۱ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در استان مازندران حدود ۶۱ هزار توانخواه تحت پوشش بهزیستی قرار دارند، افزود: در طول ۸ سال فعالیت دولت تدبیر و امید ۲۰ هزار توانخواه دیگر با هدف ارائه خدمات به افراد بیشتر تحت پوشش بهزیستی قرار گرفتند.

دکتر گوهردهی با بیان اینکه ۱۶۲۳ فرد دارای معلولیت که شرایط نگهداری را در خانواده ندارند در مراکز شبانه روزی نگهداری می‌شوند، ادامه داد: در سال گذشته  ۱۶۰۰ فرد دارای معلولیت، بیمار روانی مزمن و سالمند در مراکز شبانه روزی توانبخشی مبلغ یک میلیون تومان یارانه دریافت می‌کردند که از پایان تیرماه سال جاری به دو میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

مدیرکل بهزیستی مازندران خاطر نشان کرد: میزان یارانه معلولین مجهول الهویه نیز مبلغ دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌باشد که می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی آنان نقش داشته باشد که نسبت به سال گذشته رشد ۱۶۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: مبلغ یک میلیون تومان به حساب افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی که در داخل منزل نگهداری می‌شوند بابت حق پرستاری واریز و ۳۰۰ هزار تومان نیز به عنوان سرانه لوازم بهداشتی پرداخت می‌شود.

دکتر گوهردهی با بیان اینکه خانواده محوری یکی از سیاست‌های اصلی ما در سازمان بهزیستی است، گفت: اولویت سازمان بهزیستی نگهداری افراد دارای معلولیت در درون خانواده است و امروز افتخار این را داریم که تعداد افرادی که در خانواده نگهداری می‌شوند از تعداد افرادی که در مراکز نگهداری می‌شوند پیشی گرفته است.

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه نگاه سازمان در حال حاضر به خانه‌های حمایتی و نگهداری افراد دارای معلولیت در این گونه مراکز است، افزود: در این مراکز افراد دارای معلولیت، بیماران مزمن و سالمندان مقیم مراکز شبانه روزی با وابستگی کمتر و استقلال فردی بیشتر زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در استان مازندران ۵ خانه حمایتی سالمندان، حمایتی بیماران روانی مزمن  و افراد دارای معلولیت ذهنی در حال ارائه خدمات به جامعه هدف می‌باشد و در هفته بهزیستی نیز دو مرکز دیگر افتتاح می‌گردد.

دکتر گوهردهی یکی از نیاز‌های توانخواهان را وسایل کمک توانبخشی دانست و بیان کرد: در سال گذشته اعتبارات برای خرید تجهیزات توانبخشی افزایش چشمگیری داشته است و با توجه به افزایش قیمت این تجهیزات،   ۴۴۰۰ وسیله و تجهیزات توانبخشی برای افراد دارای معلولیت تامین و واگذار گردید.

مدیرکل بهزیستی مازندران به کاشت حلزون اشاره کرد و گفت: کاشت حلزون شنوایی پیش از گذشتن زمان طلایی درمان و با انجام اقدامات توانبخشی بعد از آن می‌تواند موجب رشد گفتار و زبان فرد شود بنابراین شناسایی به موقع کودکان و تامین هزینه جراحی و کاشت یکی از مهمترین اقدامات سازمان در جهت پیشگیری از معلولیت می‌باشد.

وی افزود: در سال گذشته ۲۷ هزار نفر غربالگری شنوایی شدند که برای ۱۳۱ نفر کاشت حلزون انجام شد و در حال حاضر کودکی برای کاشت حلزون پشت نوبت نیست و پوشش ۱۰۰ درصدی صورت گرفته است.

دکتر گوهردهی به کمک هزینه تحصیلی به جامعه توانخواه اشاره کرد و ادامه داد: در سال گذشته حدود ۵۰۰ دانشجو معلول و خانواده معلول تحت پوشش خدمات حمایتی قرار گرفتند که از این تعداد ۶۰ توانخواه دارای معلولیت هستند.

مدیرکل بهزیستی مازندران بر مناسب سازی محیط و اماکن دولتی و غیر دولتی تاکید کرد و گفت: مناسب سازی اماکن عمومی نیاز به همت دستگاه‌های مختلف دارد و باید انجام گردد تا زمینه را برای استقلال و حضور افراد دارای معلولیت در جامعه فراهم می‌کند.

وی رویکرد سازمان را خانواده محوری و واگذاری آنان به خانواده دانست و افزود: در حال حاضر ۲۴ مرکز اقامتی در حوزه شبه خانواده فعالیت می‌کنند که در آن ۷ تا ۸ نفر نگهداری می‌شوند تا کودکان بتوانند زندگی مشابه خانواده را تجربه کنند.

دکترگوهردهی با بیان اینکه جامعه هدف تحت پوشش بیمه روستایی و سلامت قرار دارند، ادامه داد: در سال گذشته ۱۸۰۰ خانوار حوزه اجتماعی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفتند.

مدیرکل بهزیستی مازندران به کودکان کار و خیابان اشاره کرد و گفت: کار کودکان یک پدیده جهانی و چند وجهی است بنابراین در این زمینه باید همه دستگاه‌ها فعالیت کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح دوستدار کودک، افزود: این طرح در استان مازندران به صورت پایلوت و در ۴ شهرستان ساری، آمل، بابل و تنکابن  اجرایی می‌شود که بهزیستی استان تنها استانی است که در آن این طرح در بیش از یک شهر اجرا می‌شود.

دکترگوهردهی هدف از اجرای این طرح را تغییر نگاه جامعه نسبت به کودکان کار و خیابان به افرادی که در معیشت خانواده خود نقش دارند و حمایت از آنان برشمرد.

وی به فعالیت اورژانس اجتماعی نیز اشاره کرد و ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۵۳ هزار تماس موفق با اورژانس اجتماعی انجام شد که خدمات مشاوره‌ای مختلف را دریافت کردند.

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه در استان مازندران همه شهر‌های بالای ۵۰ هزار نفر مرکز اورژانس اجتماعی راه اندازی شده است، گفت: دو شهرستان کلاردشت و گلوگاه مجوز‌های لازم را برای راه اندازی مرکز اورژانس اجتماعی و ارائه خدمات سطح ۳ دریافت کردند که به زودی افتتاح می‌شود.

دکترگوهردهی یکی از اهداف بهزیستی را توانمندسازی جامعه هدف برشمرد و افزود: در طول ۸ سال دولت تدبیر و امید حدود ۲۰ هزار شغل ایجاد شد که نسبت به سال ۹۲ حدود ۱۲۷ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه ۶۵ درصد اشتغال بهزیستی مازندران پایدار بوده است، ادامه داد: در سال گذشته بالغ بر ۲۹۰۰ شغل با اعتباری بالغ بر ۹۲ میلیارد تومان ایجاد شده است.

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه در هفته بهزیستی ۹۰ واحد مسکونی با هزینه‌ای بالغ بر ۳۹ میلیارد ریال به جامعه هدف واگذار شده است، گفت: در طول ۸ سال دولت تدبیر و امید ۵۴۰۰ واحد مسکونی به جامعه هدف بهزیستی واگذار شده است که زمینه را برای توانمندسازی آنان فراهم می‌کند.

دکتر گوهردهی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۱۵۱ هزار تماس  موفق با خط ۱۴۸۰ گرفته شده است، افزود: در ۴ ماهه سال جاری نیز ۴۰ هزار تماس با این خط گرفته شده که همکاران ما خدمات لازم را ارائه کردند.

وی به غربالگری تنبلی چشم کودکان ۳-۶ سال اشاره کرد و ادامه داد: برای  ۶۶ هزار نفر از کودکان ۳-۶ سال در سراسراستان غربالگری تنبلی چشم انجام شد که از این تعداد دو هزار و ۴۰۰ نفر اختلال بینایی داشتند که  برای مشاوره و درمان ارجاع داده شدند.

مدیرکل بهزیستی مازندران تعداد کمپ‌های فعال در سال گذشته را ۵۳ مرکز دانست و گفت: با توجه به شرایط کرونا این مراکز با ۵۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند که در سال گذشته ۷۸۰۰ بیمار خدمات لازم را دریافت کردند.

دکتر گوهردهی افزود: از ۵۳ مرکز ۱۵ مرکز نگهداری تبصره ۲ ذیل ماده ۱۶ قرار دارند که خدمات مختلف به معتادین متجاهر ارائه می‌دهند.

وی به راه اندازی سامانه رصد اشاره کرد و ادامه داد: در سال گذشته مشاوره ژنتیک برای خانواده‌های دارای سه عضو معلول انجام شد و در حال حاضر نیز مشاوره خانواده‌های دارای دو معلول در حال انجام است و امیدواریم تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

انتهای پیام/۱۰۰۰
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرسنجی
آیا با احداث پالایشگاه در میانکاله موافقید؟
موافقم
مخالفم
آخرین اخبار