آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۳۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۳
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل گردشگری مازندران اعلام کرد
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: در هفته موزه و میراث فرهنگی برنامه‌های مختلفی در این استان داریم، نمایشگاه هنرهای سنتی در موزه کلبادی و نمایشگاه اسناد تاریخی در حمام وزیری ساری برگزار می‌شود، همچنین در روز 28 اردیبهشت‌ماه بازدید از موزه‌های زیرپوشش سازمان گردشگری رایگان است.

به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، 28 اردیبهشت‌ماه تا سوم خردادماه هفته موزه و میراث فرهنگی است و در این هفته برنامه‌های متنوعی در سراسر کشور برای جذب و آگاهی بیشتر مردم به میراث فرهنگی و آنچه از گذشتگان به یادگار مانده است، برگزار می‌شود.

موزه‌ها یکی از مکان‌هایی هستند که گشت و گذار در آن، گذاری بر تاریخ، فرهنگ، هویت و دانش و تفکر انسان‌های قرون گذشته است، افرادی که در زمان‌هایی دور بدون امکاناتی که اکنون در اختیار ماست؛ آثاری را خلق کرده‌اند که گاه با دانش و مهارت امروزی، نمی‌توان آنها را ساخت.

بشر در دوره‌های مختلف آثار بی‌بدیل و خارق‌العاده‌ای را از خود به یادگار گذاشته است، این آثار گنجینه‌های ارزشمندی از هویت و اصالت در جای جای این سرزمین آریایی است.

مازندران سرزمین اساطیری و تاریخی، هزاران آثار تاریخی و فرهنگی را در دل خود جای داده است، وجود 18 موزه دولتی، خصوصی و مشارکتی در این استان گویای این مدعاست.

در هفته موزه و میراث فرهنگی، این استان شمالی نیز برنامه‌های خاص خود را دارد. معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران می‌گوید: در نخستین روز این هفته، به پاسداشت روز جهانی موزه، نمایشگاه هنرهای سنتی در خانه موزه کلبادی به همراه برنامه‌های ورک‌شاپ - کارگاه زنده در رشته‌های قلم‌زنی، خاتم‌کاری، طراحی و چرخ‌کاری روی سفال، منبت ریز قلم و کارت‌بافی – و برنامه آموزشی همچنین نمایشگاه اسناد تاریخی مازندران را در حمام وزیری ساری داریم.

مهدی ایزدی با اشاره به اینکه گروه‌های اجرایی نیز از سازمان مرکزی در این برنامه حضور دارند، اظهار می‌دارد: برنامه‌های متنوع مازندران همواره مورد توجه سازمان قرار دارد و در اوایل ماه جاری نیز حضور رئیس سازمان را شاهد بودیم.

او همچنین از برگزاری کارگاه‌های آموزشی مرمت آثار فرهنگی تاریخی در پایگاه آموزشی فرح‌آباد ساری خبر داد که ویژه کودکان است.

معاون میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه تمامی نمایشگاه‌ها در هفته میراث فرهنگی از 28 تا 3 خردادماه دایر است، می‌افزاید: یک نمایشگاه نقاشی در موزه تاریخی بابل و یک نمایشگاه دستاوردهای میراث فرهنگی نیز در مرکز استان برای بازدید علاقمندان دایر است.

ایزدی می‌گوید: عصر روز شنبه 28 اردیبهشت‌ماه نیز افتتاحیه خانه موزه معرق قرآنی کلانتری در کیاسر برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: برگزاری نشست تخصصی با موضوع «مرمت» در مسجد جامع ساری، پاسداشت روز موزه و تجلیل از خادمان میراث فرهنگی استان، برگزاری مسابقات عکاسی با موضوع موزه و بناهای تاریخی در فرح‌آباد، برگزاری شب‌های فرهنگی در رامسر، آمل، موزه نیما و ساری، اجرای زنده‌ی سحرخوانی با هدف احیای این سنت معنوی و زیبا، اجرای موسیقی محلی، برگزاری تور یکروزه گردشگری و اجرای مانور یگان حفاظت، از برنامه‌هایی است که در هفته موزه و میراث فرهنگی در مازندران برگزار می‌شود.

به گزارش آوای خزر، با توجه به اینکه 28 اردیبهشت ماه روز موزه و میراث فرهنگی نامیده شده است، علاقمندان به آثار تاریخی و میراثی می‌توانند در این روز به صورت رایگان از موزه‌های زیر پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بازدید کنند.

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1354

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر