دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۸۸۸۴
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۶
حدود ۴۰۰ هزار سال پیش انسان‌تباران ماقبل انسان‌های مدرن، که به احتمال زیاد نئاندرتال‌ها بوده‌اند، لاشه‌ی فیل‌ها را قصابی می‌کرده‌اند تا از استخوان‌های آن‌ها ابزاری بی‌نظیر بسازند. باستان‌شناسان توانسته‌اند بقایای این ابزار را در ایتالیا کشف کنند. برخی از این ابزار آنچنان پیچیده هستند که تا ۱۰۰ هزار سال بعد هیچ نشانه‌ای از وجود چنین ابزاری در دسترس نیست.

به گزارش آوای خزر، به نقل آخرین خبر، «کستل دی گویدو» یک سایت روباز باستان‌شناسی در ۲۰ کیلومتری رُم است که باستان‌شناسان توانسته‌اند ابزار استخوانی با شکل‌های مختلف را در آن کشف کنند. این سایت برای اولین بار در سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۱ حفاری شده است و در آنجا دست‌سازه‌های متعددی کشف شده است.

باستان‌شناسان حدس می‌زنند که این سایت طی صدها هزار سال پیش آبراهی بوده است که جریانات باران‌های فصلی آن‌را ایجاد کرده‌اند و فیل‌های گونه‌ی صاف‌عاج در آنجا تشنگی خود را برطرف می‌کرده‌اند و بعضاً می‌مرده‌اند. انسان‌تباران آن دوران استفاده‌های لازم را از بقایای فیل‌های مرده می‌برده‌اند و طی سال‌های بعد توانسته‌اند این سایت را به اشغال خود درآورند.

انسان‌تباران با استفاده از رویکردی سیستماتیک و استاندارد به تولید ابزار می‌پرداخته‌اند. در واقع به نظر می‌رسد نحوه‌ی تولید ابزار توسط آن‌ها مشابه خط تولید‌های کنونی بوده با این تفاوت که در خط تولید انسان‌تباران، تنها یک نفر کار می‌کرده است.
در حفاری‌های جدیدی که در سایت کستل دی گویدو انجام شده است، باستان‌شناسان در مجموع ۹۸ ابزار استخوانی کشف کرده‌اند. برخی از این ابزار تیز بوده‌اند و به نظر می‌رسد برای بریدن گوشت از آن‌ها استفاده می‌شده است. برخی از آن‌ها به شکل تبر ساخته شده‌اند که احتمالاً برای شکاندن استخوان‌های بلند فیل‌ها و دیگر حیوانات از آن‌ها استفاده می‌شده است.

یکی از این ابزار نسبت به بقیه خاص است. این ابزار بلند است و یک سر آن صاف شده است. باستان‌شناسان حدس می‌زنند که انسان‌تباران از این ابزار برای آماده‌سازی چرم حیوانات استفاده می‌کرده‌اند. شواهدی از تولید این ابزار قبل از ۳۰۰ هزار سال پیش تا کنون کشف نشده بود.

باستان‌شناسان حدس می‌زنند که انسان‌تباران سایت کستل دی گویدو از گونه‌ی نئاندرتال‌ها بوده‌اند. در واقع ۴۰۰ هزار سال پیش شروع استفاده از آتش بوده است و آنجا نئاندرتال‌ها شروع به رشد کرده‌اند. این دوره یکی از مهم‌ترین دوره‌های این منطقه بوده است. باستان‌شناسان دریافته‌اند که انسان‌های ۴۰۰ هزار سال پیش در این سایت از تفکر و اندیشه‌ی لازم برای تولید ابزارهای پیچیده برخوردار بوده‌اند.
با این اطلاعات جدید می‌توان حدس زد که قصابی یا ابزارسازی قدیمی‌ترین شغل‌های جهان با قدمتی حدود ۴۰۰هزار ساله هستند. نتایج این مطالعه در PLoS ONE چاپ شده است.

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار