دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۹۵۰۴
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۹
در این مطلب با شیوه‌های عالی برای آموزش شماره‌های ضروری به کودکان آشنا می‌شویم.

به گزارش آوای خزر، یکی از مسائلی که خیلی اهمیت دارد، آموزش شماره تلفن‌های ضروری به بچه‌ها است. وقتی که فرزندتان، خوشحال و شاد است، با یک تلفن قدیمی یا اسباب بازی، کنارش بروید و برایش شرح دهید که «درست است که خانه، جای ایمن و راحتی برای ماست، اما بعضی اوقات امکان دارد حوادثی برایمان اتفاق بیفتد که به کمک دیگران احتیاج داشته باشیم و برای کمک گرفتن از دیگران باید با تلفن، ارتباط برقرار کنیم.»
آموزش شماره‌های ضروری به کودکان
- شماره های، ضروری را معلوم کنید. ردیف کردن شماره‌ها و صحبت کردن درمورد شرایط مختلف، تنها سبب سردرگمی و استرس بچه می‌شود.

- چند مورد مهم را در نظر گرفته و با بیانی ساده، برایش شرح دهید؛ با عبارت ساده‌ای مانند «اگر دیدی بابابزرگ از خواب بیدار نمی‌شه، باید بره دکتر» شروع کنید.

آنگاه، کاری را که باید انجام دهد، شرح دهید؛ به طور مال بگویید «فوری ۱۱۵ رو می‌گیری تا آمبولانس بیاد». در مورد آتش‌سوزی نیز می‌توانید بگویید «اگه دیدی خونه یا ساختمان، بوی دود می‌یاد یا آتیش گرفته، سریع باید ماشین آتش‌نشانی و آتش‌نشان‌ها بیان، ».

تهیه فهرست برای آموزش شماره‌های ضروری به کودکان
یک برگه مقوایی بلند و باریک تهیه کنید که به راحتی خراب نشود. به ترتیب اولویت، شماره‌های ضروری را با خط درشت و زیر هم بنویسید. توجه کنید که در عرض برگه، تنها یک ردیف و یک شماره قرار داشته باشد.

به طور مثال بنویسید آمبولانس و جلوی آن ۱۱۵ و سمت دیگر نیز شکل یک آمبولانس را بکشید. در قسمت پایین، کلمه پلیس، جلوی آن ۱۱۰ و جلوی این دو، یک ماشین پلیس با چراغی گردان و آتش‌نشانی، شماره ۱۲۵ با شکل ماشین آتش‌نشانی.
‌در نهایت، از فهرست تان، چند نسخه تهیه کنید و آن را روی در اتاق کودک، کنار در ورودی و کنار تلفن نیز قرار دهید.

یک تئاتر خانگی برای آموزش شماره‌های ضروری به کودک
برای آموزش تلفن‌های ضروری به فرزند، دوشاخه تلفن را از پریز بیرون بیاورید، خود را به خواب بزنید و از فرزندتان بخواهید که در اتاق را باز کند و با دیدن شما، آمبولانس را خبر کند. آنگاه، شما نقش اپراتور را بازی کنید. او باید بتواند با اپراتور، آرام و شمرده حرف بزنید.

نام و نام‌خانوادگی خود را بگوید، دلیل تماسش را توضیح داده و آدرس خود را بدون اشتباه، بگوید. برایش شرح دهید که جزییات را به دقت توضیح دهد و تا اپراتور نخواسته، تماس را به پایان نرساند.

شاید انجام صحیح تمام این کارها، برای بار اول، سخت به نظر بیاید، اما با چند بار تمرین، او، به آسانی، این کار را انجام خواهد داد.

نکته‌های مهم درمورد آموزش شماره‌های ضروری به فرزندان
- به فرزند خود یاد دهید که هر شماره‌ای برای چه کاری است به طور مثال زمانی که آتشی اتفاق می‌افتد بچه بداند شماره مناسب ۱۲۵ است یا وقتی مثلا بزرگتری که در خانه است، بیدار نمی‌شود باید با شماره اورژانس، ۱۱۵ تماس بگیرد یا وقتی مزاحمی بدون اجازه وارد خانه می‌شود باید با فوریت‌های پلیسی یعنی ۱۱۰ تماس بگیرد و …

- درصورتیکه حس کردید بچه گیج شده و شرایط را نمی‌تواند از هم تشخیص دهد نگران نباشید، چون شاید بچه‌ها خیلی خوب نتوانند شرح دهند، ولی از درک خوبی برخوردارند.

- بچه‌ها را ترغیب کنید به برداشت‌های خودشان اعتماد کنند و چنانچه تردید داشتند سوال کنند.

- فرزند را چنان تمرین دهید که در هر شرایطی بتواند تا حد امکان خونسردی خویش را حفظ کند تا مناسب‌ترین شرایط را به کمک بگیرد.

- نکته‌ای که حتما و با تاکید باید به فرزندان یاد داده شود این است که هیچ وقت از این شماره‌ها برای تفریح و سرگرمی و خنده استفاده نکنند و یاد بگیرند که تماس با این مراکز به جز برای کار‌های ضروری و لازم، جرم است و پیگرد قانونی دارد.

انتهای پیام/1005
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار