دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۱۵۶۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۷
دبیر علمی و هنری نخستین کنگره «شعر سردار سربداران» گفت: فعالیت در بخش فرهنگی یک بخش مهم از انتقام‌یابی ماست؛ یک شعر، ترانه و سرود ناب برای سردار سلیمانی یکی از همان انتقام‌های ما محسوب می‌شود.
یک شعر ناب برای سردار سلیمانی می‌تواند انتقام ما باشدبه گزارش آوای خزر، آقای مرتضی امیری اسفندقه امروز در نشست خبری نخستین کنگره شعر «سردار سربداران» گفت: در باب سپهبد سلیمانی مراسم شعر کم برگزار نشده و حتی قبل از شهادت وی نیز شاهد برگزاری چنین رویداد‌هایی بوده ایم و نخستین شب شعر و مراسم فرهنگی از سوی دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری انجام شد.
 
وی افزود: پس از شهادت هم شب شعر‌های منطقه‌ای و محلی برگزار و کتاب‌های تجمیع سروده‌ها در مورد سردار شهید منتشر شد. اما این نخستین کنگره است که بزرگتر و جامع الطراف‌تر از شب شعر است و دقت و رقت قلب بالاتری می‌طلبد و آمال و آلام دیگری مطرح می‌کند همچنان که نکات علمی را نیز مدنظر دارد. این بود که به همت بنیاد سردار سلیمانی اولین کنگره بنا و خشت اول آن نهاده شد.
 
آقای اسفندقه ادامه داد: بر آن شدیم تمام شعر‌هایی که در باب سردار سروده شده جمع آوری شود و نیز آنچه از این به بعد قرار است سروده شود. همچنین قرار است نتیجه فعالیت گروه‌های علمی و پژوهشگران هرچه در این حوزه تلاش و اقدام کنند و حتی فراتر از شعر، از این پس جمع آوری شود.
 
*شعر آینه دار تاریخ و فرهنگ ایران است
 
وی ادامه داد: شعر در طول تاریخ فکر و فرهنگ ایران اسلامی آینه داری و تاریخ تحولات ایران اسلامی را بررسی کرده است؛ تاریخ عصر مشروطه و یا زمان حافظ در شعر آن دوران دیده می‌شود و بسیاری از مسائل اجتماعی و سیاسی و بطن و متن تاریخ را در شعر هر دوران می‌بینیم.
 
وی گفت: ضمن احترام به عواطف همه شاعران در مورد سردار شهید سلیمانی که همه آن‌ها قابل احترام است، بریخ از آثار قابل چاپ نیست، چون بنا نداریم شعر ضعیف در تیررس نگاه‌ها قرار گیرد، باید اذعان کنیم همه حق دارند شعر بخوانند، اما همه نمی‌توانند شعر بسرایند.
 
*استعدادیابی یکی از اهداف کنگره شعر سردار سربداران است
 
آقای اسفندقه افزود: در این کنگره ۳۲۲ نفر شرکت کردند که برخی از آن‌ها مستعد هستند، چون کنگره بنا را بر استعدادیابی هم گذاشته و برخی از صاحبان آثار رسیده، درجه شاعری شان در حد استعدادی با قابلیت پرورش یافتن است.
وی افزود: همه آثار دریافتی شعر نیستند برخی از خالقان آثار استعداد‌هایی دارند که باید شناسایی و آموزش داده شوند، نباید رها شوند، ارتباط این استعداد‌ها با کنگره با هدف حمایت پرورشی حفظ خواهد شد.
وی در ادامه با اعلام اینکه کنگره افتتاحیه دارد، اما اختتامیه خیر، افزود: این کنگره تازه شروع به بررسی و شناسایی صاحبان آثار خواهد کرد و برگزیده نشده‌ها رها نخواهند شد.
آقای اسفندقه گفت: بنا داریم صیانت و مراقبت از شخصیت سردار و این مکتب به صورت علمی صورت گیرد، در حوزه شعر قالب آزاد گذاشته شد تا تنوع قالب‌ها همانند شخصیت سردار که بدون مرزبندی و به عنوان پل ارتباطی محکم میان نیرو‌ها بود، در این کنگره لحاظ شود.
 
وی گفت: بنابراین در تمام قالب‌ها از همه استان‌ها اثر خواستیم، اما در حوزه داوری به دلیل برقراری عدالت و نظردهی سنجیده، حوزه‌ها و قالب‌های مختلف جدا شدند.
اسفندقه افزود: یک بخش مهم در زمینه فعالیت‌هایی که باید در مورد سردار سلیمانی مورد توجه قرار دهیم، انتقام یابی است و انتقام یابی ما این است که بخش فرهنگی ما فعال شود، یک شعر و ترانه و سرود ناب برای سردار سلیمانی یکی از همان انتقام‌های ماست، 
 
*سردار فرصت پالایش دوباره ادبیات داد
 
وی ضمن تاکید بر هدف کنگره برای آموزش استعداد‌ها گفت: در شعر اگر یک واو جابجا شود شعر زایل می‌شود، باید جلوی ضایعات گرفته شود و کنگره‌ها اهدافشان همین است. شهید سلیمانی فرصت داد تا بار دیگر ادبیات را پالایش دهیم. تلاش کردیم در نخستین کنگره این خشت را درست بگذاریم، بنا داریم ساخت و پرداخت شعر با هم باشد، ما ساخت داریم، اما پرداخت نداریم، هیچ شاعری در هیچ کجای ایران از پرداخت بی نیاز نیست و کنگره بر آن شده پرداخت شعر را نیز در دستور کار قرار دهد.
 
*موسیقی شعر را نقد می‌کند
وی سروده‌های کنگره را قابل ارتباط گیری با موسیقی عنوان کرد و گفت: ما به موسیقی به عنوان یک مدرسه نگاه می‌کنیم که اثر را نقد و پالایش می‌کند، در این کنگره در راه رسیدن به شعر‌های فاخر هستیم. به دنبال رسیدن به شعر‌های بی عیب هستیم و آن‌ها را با حوزه‌های مختلف هنری ارتباط می‌دهیم.
 
آقای محمد زرویی نصرآباد به عنوان دبیر اجرایی کنگره نیز گفت: حدود ۷۰ اثر از میان آثار رسیده به کنگره به مرحله نهایی راه یافته اند که در مراسم اختتامیه روز ۱۸ آذر از نفرات اول تا سوم هر دو بخش نیمایی و کلاسیک تقدیر خواهد شد.
 
وی افزود: به دنبال بین المللی کردن کنگره در سال آینده هستیم و رایزنی‌هایی با شاعران و انجمن‌های شعر مقاومت و شهادت صورت گرفته است.
آقای زرویی ادامه داد: کتابی از آثار رسیده به کنگره نیز در دست تهیه است که بهترین سروده‌ها در مورد حاج قاسم در آن گردآوری می‌شود.
 
نخستین کنگره شعر سردار سربداران توسط بنیاد «مکتب شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» با هدف گردآوری برترین اشعار در قالب‌های متنوع به منظور ثبت حماسه شهادت سردار دل‌ها برگزار شده است.
این رویداد ادبی در دو بخش کلاسیک و نو در تمامی قالب‌های شعری اعم از غزل، مثنوی، دوبیتی، قطعه، رباعی، سپید و نیمایی فراخوان ارسال اثر داده بود که بعد از پایان زمان فراخوان و با دریافت ۳۰۰ اثر، داوری آثار شروع شد که در هر بخش، گروهی از شاعران صاحب‌نام کشور، ارزیابی آثار را برعهده گرفتند.
 
آقایان مصطفی محدثی خراسانی و سعید یوسف‌نیا، از شاعران کشور، سرداوران و مسؤولان کمیته‌های شعر کلاسیک و شعر نو این کنگره شعری هستند.
داوری آثار بخش کلاسیک را نیز آقایان حسین اسرافیلی، هادی سعیدی کیاسری و ناصر فیض برعهده دارند، داوران بخش شعر نو نیز آقایان مصطفی علی‌پور، مهدی سیار و حمیدرضا شکارسری هستند.
 
انتهای پیام/1005
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با احداث پالایشگاه در میانکاله موافقید؟
موافقم
مخالفم
آخرین اخبار