دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۳۶۴۱
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸
معاون مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بابیان اینکه در قانون جهش تولید دانش‌بنیان، مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان به سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه شده است، گفت: در این قانون همچنین مشوق‌هایی برای همکاری بخش‌های صنعتی با شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تحقیق و توسعه در نظر گرفته شده است.

به گزارش آوای خزر، دکتر سعید منجم‌زاده گفت: بیش از یک دهه از تدوین و تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان می‌گذرد و از سوی دیگر حوزه فناوری حوزه‌ای است که همواره در حال تغییر است. از این رو قوانینی که قرار است از این حوزه پشتیبانی و حمایت کند، لازم است با این تغییرات، به‌روز رسانی شود و پشتیبانی‌های متناسب با زمان و اقتضائات روز در آن پیش بینی شود.

وی اضافه کرد: بر این اساس نیاز به به‌ روز رسانی در قوانین این حوزه احساس می‌شد و در عین حال تجربه بیش از ۱۰ سال از اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نکات مهمی را به ما گوشزد کرد و به ما یادآوری کرد که در چه زمان‌هایی شرکت‌ها نیاز به حمایت دارند و در چه مواردی نیاز به قوانینی داریم که چالش‌های پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان را برطرف کنیم و در چه شرایطی نیاز به قوانینی داریم که هم‌افزایی‌ها را میان دستگاه‌های متولی این حوزه ایجاد کنیم.

آقای منجم‌زاده با بیان اینکه بر این اساس نیاز به به روز کردن این قانون داشتیم، گفت: با توجه به اینکه حوزه دانش‌بنیان در اولویت‌های دستگاه‌های حاکمیتی و از جمله مجلس قرار داشته است، یکی از نخستین طرح‌هایی که در مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت، طرح جهش دانش‌بنیان بود. از این رو در طول فعالیت مجلس یازدهم، کار کارشناسی خوبی در کمیسیون‌های مجلس در این رابطه انجام شد و متن اولیه تکمیل و ارتقاء یافت.

معاون مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تأکید بر اینکه متنی که در صحن مجلس مطرح شد، متن دقیق و مناسب‌تری از این سند بوده است، خاطر نشان کرد: دستگاه‌های مختلفی در تدوین و نهایی سازی این سند مشارکت داشتند و نظرات خود را ارائه دادند و به نظر ما قانون خوب و متناسب با نیاز شرکت‌ها تنظیم شد و امیدوارم در مرحله اجرا نیز آثار خوب و ملموسی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان در پی داشته باشد.

وی با بیان اینکه متن قانون جهش دانش‌بنیان در مجلس به تصویب رسیده است، یادآور شد: این قانون در کنار قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی می‌شود و مکمل قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود.

آقای منجم‌زاده به جزئیات قانون جهش تولید دانش بنیان اشاره و عنوان کرد: این قانون هرچند با محوریت شرکت‌های دانش بنیان تنظیم شده است، ولی مسائل شرکت‌های تولیدی در فضای کسب و کار را نیز می‌تواند مرتفع کند، از این رو این قانون تنها به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص ندارد. از سوی دیگر حمایت‌های متعددی در این قانون دیده شده است که بخشی از آن مربوط به حوزه تأمین مالی شرکت‌های بنیان می‌شود.

تقویت صندوق نوآوری در قانون جدید حمایت از دانش بنیان‌ها

وی اضافه کرد: محدوده نهادهایی که متولی تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان هستند مانند صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق‌های پژوهش و فناوری، گسترده شده است و قوت بیشتری برای انجام فعالیت‌های خود خواهند گرفت و می‌توانند گستره فعالیت‌های حمایتی خود را وسیع‌تر کنند. بر این اساس تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان با قوت بیشتری پیگیری می‌شود.

آقای منجم‌زاده افزود: علاوه بر آن سایر نهادهای تامین مالی از جمله بانک‌ها و بازار سرمایه نیز این امکان را دارند که منابع بیشتری را در این زمینه تجهیز کنند.

وی با تأکید براینکه در چند ماده به ویژه مواد ۴، ۱۷ و ۱۸ قانون جهش دانش‌بنیان به موضوع تأمین مالی پرداخته است، یادآور شد: بخش دیگری از این قانون ناظر بر تسهیل فضای کسب و کار و تسهیل صدور مجوز فعالیت برای شرکت‌های دانش بنیان است و بخش دیگری از آن ناظر بر ایجاد رویکرد استانی و منطقه‌ای برای توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان است.

معاون مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه توضیح داد: یکی از ضعف‌هایی که در نظام نوآوری کشور با آن مواجه هستیم، این است که نگاه استانی، منطقه‌ای و آمایشی در توسعه فناوری در کشور شکل نگرفته است و در یکی از مواد این قانون، این موضوع پیش بینی شده است و ما مسؤولیت‌های متناسب با آن را تعریف کردیم به ویژه برای استانداران، تا بتوانند از سطح بالا این موضوع را پیگیری کنند.

وی همچنین اضافه کرد: در این قانون همچنین سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی افزایش یافته است، به گونه‌ای که مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان به سرمایه صندوق اضافه شده است و در عین حال در ماده ۳ این قانون بخشی از منابعی که حاصل از دریافت حقوق واردات ماشین‌آلات خط تولید است، بعد از کسر هزینه‌های اجرای این قانون، به عنوان سرمایه صندوق نوآوری ثبت خواهد شد.

آقای منجم‌زاده خاطر نشان کرد: این امر موجب خواهد شد که صندوق نوآوری فعالیت خود را توسعه دهد، ضمن آنکه در بخش‌هایی از این قانون نیز سرمایه صندوق نوآوری توسعه یافته است. به عنوان نمونه صندوق نوآوری می‌تواند به عنوان نهاد مالی عامل صندوق توسعه ملی، فعالیت کند.

قوت گرفتن همکاری صنعت سنتی با دانش‌بنیان‌ها

آقای منجم‌زاده، اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه را یکی دیگر از موضوعات مطرح در این قانون دانست و یادآور شد: این موضوع می‌تواند به صنایع کمک می‌کند که با بهره گیری از مشوق‌هایی که در قانون تعریف شده است، منابع قابل توجهی را در اختیار فعالیت‌های تحقیق و توسعه بخش‌های صنعتی قرار دهند.

وی با تأکید بر اینکه در این زمینه بر همکاری‌های بخش صنعت با شرکت‌های دانش بنیان تأکید شده است، ادامه داد: این همکاری می‌تواند به توسعه ارتباط بیشتر میان شرکت‌های دانش بنیان با صنایع بزرگ سنتی در کشور بینجامد.

معافیت مالیاتی ماشین‌سازی لغو شد

وی با بیان اینکه در قانون جهش تولید دانش‌بنیان بر تقویت صنعت ماشین‌سازی تأکید شده است، گفت: معافیت چند ۱۰ ساله‌ای که برای واردات ماشین‌ آلات خط تولید در کشور وجود داشت، موجب تضعیف صنعت ماشین‌سازی که یک صنعت مادر و کلیدی در کشور است، شده بود که این معافیت در این قانون حذف شده است و یکی از مطالبات جدی صنعت ماشین‌سازی پاسخ داده شد تا این صنایع مادر در کشور بتواند تقویت شود و فعالیت‌های خود را در کشور گسترش دهد.

سرنوشت قانون جدید دانش‌بنیان‌ها

آقای منجم‌زاده با بیان اینکه این قانون به تصویب رسیده است، گفت: این قانون بعد از بررسی در شورای نگهبان، در صورت مشاهده اشکالاتی به آن، به مجلس شورای اسلامی برای رفع آن اشکالات ارجاع داده می‌شود و در غیر این صورت بعد از انجام اصلاحات و تایید شورای نگهبان، برای اجرا به ما ابلاغ خواهد شد و بعد از ابلاغ آیین نامه‌های اجرایی آن نیز به تدریج تدوین و تصویب می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه این قانون در حال حاضر در شورای نگهبان در حال بررسی است، یادآور شد: به طور معمول شورای نگهبان ۲۰ روز فرصت دارد تا نظر خود را اعلام کند.

معاون مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه مجری محوری قانون جهش دانش‌بنیان، معاونت علمی است، گفت: وزارتخانه‌های مختلف نیز در اجرای این قانون همکاری دارند.

قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۸۷ تدوین شد و در سال ۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و آیین‌نامه اجرایی آن در آبان سال ۹۱ مصوب شد. این قانون پس از اجرای ۱۰ ساله و توسعه فناوری در کشور نیاز به بازنگری داشت که قانون جهش تولید اخیرا در مجلس شورای اسلامی مصوب شد.

حمایت از توسعه ساخت داخل شرکت‌های دانش‌بنیان، معافیت از ترک تشریفات قانون مناقصه، اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه، رقابت نکردن شرکت‌های دولتی با شرکت‌های دانش‌بنیان، گسترش حمایت‌ها و مشوق‌های مالی، اجازه واگذاری دستاوردهای پژوهشی دانشگاه‌ها به محققان، توسعه فعالیت پارک‌های علم و فناوری، توسعه حمایت‌های دولتی از شرکت‌های خلاق بخشی از مواردی است که در طرح جهش تولید دانش‌بنیان تأکید شده است و اجرایی شدن آن می‌تواند به توسعه هرچه سریع‌تر شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند.

انتهای پیام/1005
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار