دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۳۸۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۲
دانشگاه علوم پزشکی مازندران تاکید کرد:
رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق واکسن دو سپردفاعی در برابر اُمیکرون
دانشگاه علوم پزشکی مازندران برنقش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تزریق واکسن بعنوان دو سپردفاعی در برابر اُمیکرون تاکید کرد.
آوای خزر: تقریبا دو سالی است که مردم مازندران با میهمان ناخوانده‌ای به نام کووید- ۱۹ دوئل سختی را آغاز کرده اند. ویروسی که باعث بروز اختلالاتی در زندگی همه شده و برای از میدان بدر کردنش عزم ملی و همکانی نیاز است. تاکنون ۵ حمله سخت را از سوی کرونا به هر زحمتی بود دفع کرده ایم و خطر موج ششم آن با نام اومیکرون نگرانی‌هایی را در بین ساکنان استان ایجاد کرده است. هرچندکه با درایت متولیان امردردانشگاه علوم پزشکی مازندران، استان ما در ردیف استان‌های پیشرو در امر واکسیناسیون محسوب می‌شود و تعداد زیادی از مردم واکسینه شده اند، اما باید پذیرفت که به عنوان یک اصل کلی رعایت پروتکل‌های بهداشتی روی همه سویه‌ها موثر است و به این ترتیب ارزانترین و موثرترین موضوع رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

حالا که نبرد با این ویروس جدی‌تر از همیشه دنبال می‌شود و شرایط این جنگ به سود مردم استان در حال مغلوبه شدن است، ضرورت دارد تا دراین شرایط همه دست به دست هم دهیم و با رعایت دقیق و متعهدانه پروتکل‌های بهداشتی، تلاش کنیم تا در این پیروزی سهیم باشیم.

هر چند که اکنون که اخبار‌ها از انتشار سویه جدید کرونا در برخی از کشور‌های جهان خبر می‌دهند، اما در حال حاضر اطلاعات کافی در مورد شدت بیماری زایی جهش ویروس جدید در دست نیست. اما قطعا طبق برآورد‌های اعلام شده از سوی کشور‌های درگیرحکایت از آن دارد که سرایت پذیری بسیار بالایی دارد و جزو مشخصه‌های آن این است که بویایی و چشایی را درگیر نمی‌کند.

بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته از سوی مقامات دانشگاه علوم پزشکی مازندران، همه امکانات و نیرو‌ها برای واکسیناسیون همچنان آماده نگهداشته می‌شوند و برنامه ریزی در سطح استان برای تزریق نوبت سوم واکسن به شدت مورد تاکید قرار گرفته است.

هرچند که واکسیناسیون خطر سرایت "اومیکرون" سویه جدید ویروس کرونا را به حداقل می‌رساند، اما بر اساس اعلام متخصصان امر حتی مقاوم‌ترین جهش‌های کرونا نیز در برابر رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان گسترش و اپیدمی ندارند. در همین ارتباط  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در راستای اطلاع رسانی و آگاهی دهی به مردم اقدام به تهیه گزارشی آموزشی در این ارتباط کرده است.

*اُمیکرون چیست؟

امیکرون (Omicron)، نوع جدیدی از ویروس کرونا در آفریقای جنوبی شناسایی شده است و مقامات این کشور می‌گویند که این نوع بسیار نگران‌کننده است. سویه جدید که ابتدا B,۱.۱.۵۲۹ نامیده شد، توسط سازمان جهانی بهداشت، نوع Omicron نام گرفت.

همچون گذشته و مانند واریانت‌های قبلی، این نگرانی وجود دارد که این نوع کرونا می‌تواند به شیوع بیماری در بسیاری از کشور‌ها دامن بزند و سیستم‌های بهداشتی را تحت فشار قرار دهد و احتمالاً ایمنی واکسن را دور بزند.

*اطلاعات اولیه درباره واریانت جدیدامیکرون

تاکنون در آفریقای جنوبی، بوتسوانا، هنگ‌کنگ و چند کشور دیگر موارد تایید شده یا مشکوک به این نوع جدید ویروس دیده شده است و برخی کشور‌ها محدودیت‌های برای مسافرت هوایی از این مناطق تعیین کرده‌اند. انگلستان این واریانت را در لیست واریانت‌های تحت بررسی قرار داده است.

آنچه باعث نگرانی درباره این واریانت شده است، وجود چندین جهش متنوع است. بیش از ۳۰ جهش در پروتئین اسپایک گزارش شده که بیش از دوبرابر مقدار جهش‌های واریانت دلتا است. بعضی از این جهش‌ها قدیمی هستند و در واریانت‌های قبلی مانند آلفا، بتا، گاما و دلتا گزارش شده بودند و بعضی از آن‌ها جدید بوده و مربوط به پروتئین اسپایک نیستند.

همچنان اطلاعات دقیق درباره نوع اومیکرون ویروس کرونا اندک است و باید در انتظار بررسی و آزمایش بیشتر درباره این واریانت بود. این نوع از جهش‌ها در واریانت‌های قبلی، منجر به افزایش سرعت انتقال ویروس، عفونت‌زایی و فرار از سیستم ایمنی شده است. همچنین این جهش‌ها ممکن است باعث مقاومت بیشتر در برابر درمان با آنتی‌بادی مونوکلونال و مقاومت در برابر آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده می‌شود.

*تاثیر واریانت جدید اُمیکرون بر کارایی واکسن

بررسی نمونه کوچکی از موارد ابتلای به نوع جدید اُمیکرون، نشان‌دهنده این است که اکثر موارد بستری از افراد غیرواکسینه بوده‌اند که می‌تواند نشانه خوبی باشد از این که واکسن همچنان محافظت ایجاد می‌کند.

باید توجه کرد که با بررسی جداگانه جهش‌ها، نمی‌توان رفتار ویروس را تعیین کرد و برای قضاوت درباره خطر واقعی آن باید منتظر مطالعات آزمایشگاهی و بالینی بیشتر ماند.

با بروز نوع دلتا هم نگرانی‌ها درباره کاهش اثر واکسن‌ها در پیشگیری از بیماری کرونا افزایش یافت، اما واکسن‌ها همچنان در پیشگیری از بیماری اثربخشی قابل‌قبولی داشتند و توانستند محافظت بسیار خوبی را از موارد بیماری شدید و بستری در بیمارستان در زمان شیوع کرونای دلتا ایجاد کنند.

*دوز تقویتی واکسن کرونا چیست؟

دکتر قاسم اویس سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره تزریق نوبت سوم واکسن گفت: دوز تقویتی واکسن کرونا در واقع دوز سوم است که در افرادی که قبلاً دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، به بهبود و پایداری ایمنی ناشی از ۲ دوز قبلی کمک می‌کند. دوز سوم واکسن کرونا کمک می‌کند تا در درازمدت محافظت و ایمنی در برابر بیماری شدید کووید-۱۹ حفظ شود.

وی اظهار داشت: دوز تقویتی واکسن کرونا باعث تکثیر سلول‌های B می‌شود که آنتی بادی می‌سازند و سطح ایمنی را یک بار دیگر افزایش می‌دهد. اگرچه با گذشت زمان، تعداد آن‌ها دوباره کاهش می‌یابد، اما مجموعه سلول‌های ایمنی از قبل بیشتر خواهد شد. این یعنی ایمنی حاصل از دوز سوم واکسن کرونا منجر به واکنش سریع‌تر و قوی‌تر در دفعات بعدی مقابله با ویروس و دوام طولانی‌تر ایمنی بدن می‌شود.

*دو دغدغه که نیاز به دوز سوم واکسن کرونا را افزایش می‌دهد

علاوه بر بعضی تحقیقات و آمار‌ها که کاهش ایمنی ناشی از واکسن‌ها را با گذشت زمان و پس از چندین ماه نشان داده است، دو دغدغه جدی برای استفاده از دوز سوم واکسن کرونا مطرح شده است:

بروز انواع (واریانت‌های) جدید ویروس کرونا مانند دلتا که ممکن است اثربخشی واکسن‌ها در برابر آن‌ها کمتر شود و قدرت انتقال بیشتری داشته باشند.

پاسخ کمتر دستگاه ایمنی به واکسن در جمعیت‌های خاص و آسیب‌پذیری مانند سالمندان، افراد مبتلا به نقص یا سرکوب ایمنی و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مزمن مانند سرطان و دیابت.

*آخرین گزارش آماری از واکسیناسیون در مازندران

دکتر قاسم اویس سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره تزریق واکسن کرونا در مازندران گفت: تاکنون کل تزریق‌های ما در سطح استان  ۴،۱۹۶،۱۹۲ دز بوده است.

وی درباره جزئیات آماری واکسیناسیون مربوط به ۱۳ آذر ۱۴۰۰ در تمام رده‌های سنی جامعه آمار دقیقی به شرح زیر اعلام کرد:

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار