دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۴۰۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
لوک مونتانیه کاشف فرانسوی ویروس ایدز و برنده جایزه نوبل پزشکی پنجشنبه (۱۰ فوریه) درگذشت. او به هنگام مرگ ۸۹ سال داشت. مونتانیه و همکارش خانم فرانسوا بار-سینوسی در سال ۲۰۰۸ مشترکا جایزه نوبل آن سال را دریافت کردند. آن‌ها در جریان تحقیقات‌شان در انستیتو پاستور فرانسه در اوایل دهه هشتاد قرن گذشته، قادر به ایزوله سازی ویروس کاهش‌دهنده مصونیت بدن (ایدز) و شناسایی این ویروس شدند.

به گزارش آوای خزر، لوک مونتانیه در تحقیقات ویروس‌شناسی از چهره‌های شاخص جهان بود. ادعاهای او اما در سال‌های اخیر اعتبار علمی‌اش را خدشه‌دار کرده بودند.

لوک مونتانیه کاشف فرانسوی ویروس ایدز و برنده جایزه نوبل پزشکی پنجشنبه (۱۰ فوریه) درگذشت. او به هنگام مرگ ۸۹ سال داشت.

مونتانیه و همکارش خانم فرانسوا بار-سینوسی در سال ۲۰۰۸ مشترکا جایزه نوبل آن سال را دریافت کردند. آنها در جریان تحقیقات‌شان در انستیتو پاستور فرانسه در اوایل دهه هشتاد قرن گذشته، قادر به ایزوله‌‌سازی ویروس کاهش‌دهنده مصونیت بدن (ایدز) و شناسایی این ویروس شدند. این کشف زمینه‌ساز ساخت داروهای مدرن و موثر برای مقابله با بیماری ایدز شد.

مونتانیه سال‌ها با روبرت گالو، ویروس‌شناس آمریکایی بر سر حق ثبت کشف ویروس ایدز به نام خود مناقشه داشت. کمیته نوبل اما ادعای مونتانیه را قابل قبول‌تر دانست و تایید کرد که این کشف در انستیتو پاستور فرانسه صورت گرفته است.

مونتانیه زاده سال ۱۹۳۲ در فرانسه بود و از دانشگاه پاریس در رشته ویروس‌شناسی دکترا گرفت.

او در سال‌های پیش از شروع همه‌گیری ایدز، کشف‌های مهمی درباره ماهیت ویروس‌ها داشت و به شناخت کارکرد آنها در تغییر اطلاعات ژنتیکی ارگانیسم‌های میزبان کمک کرد.

مونتانیه در یکی دو دهه اخیر با طرح نظراتی بحث‌انگیز به اعتبار اولیه خود خدشه وارد کرد. او از جمله سال ۲۰۰۹ گفت که در مداوای ایدز تغذیه سالم، مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها و رعایت بهداشت، بیشتر از دوا و درمان موثر خواهد بود و حتی می‌توان به رفع کامل بیماری رسید. این در حالی است که در عالم پزشکی، ایدز همچنان درمان کامل ندارد و داروهای ساخته‌شده هم عمدتا برای مهار اثرات بیماری و افزایش طول عمر بیمار به کار گرفته می‌شوند.

مونتانیه سال ۲۰۲۰ با طرح این نظر مناقشه‌انگیز که ویروس کرونا مصنوعی و ساخته‌شده در آزمایشگاه است نیز جنجال به پا کرد. مدعای او این بود که با تحقیق در ویروس کرونا متوجه شده که بخشی از آن از ویروس اچ آی وی و بخشی هم از ویروس مالاریا تشکیل شده و این خود دلیلی بر مصنوعی‌ و ترکیبی‌بودن ویروس کرونا است.

گرچه بحث تولید ویروس کرونا در آزمایشگاهی در چین همچنان گه‌گاه مطرح می‌شود ولی همچنان دلیل و مستندات قانع‌کننده‌ای برای آن به دست نیامده است.

 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار