دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۴۳۰۹
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
بر اساس نتایج تحقیقات جدید یک گروه پژوهشگر از نروژ و اسلواکی، ضربه سر به توپ در فوتبال منجر به آسیب‌دیدگی جزئی در سلول‌های مغزی و نیز عوارض احتمالی در درازمدت می‌شود.

به گزارش آوای خزر،  به نقل از دویچه وله، ضربه سر در فوتبال تا چه حد سلامت ورزشکار را به خطر می‌اندازد؟ این پرسش سال‌هاست که در عرصه ورزش و محافل پزشکی مورد بحث بوده است.

حال نتیجه تحقیق‌های جدید علمی، حاکی از ایجاد آسیب جزئی مغزی در پی ضربه سر به توپ است. یک گروه پژوهشگر از نروژ و اسلواکی جزئیات بررسی علمی خود را در این زمینه منتشر کرده‌اند.

در چارچوب این پژوهش علمی، محققان نمونه خون ۸۹ فوتبالیست حرفه‌ای را مورد بررسی قرار دادند. این آزمایش‌های خون در سه شرایط متفاوت، گرفته شدند.

در مورد نخست، نمونه خون یک بازیکن پس از برخورد با بازیکن دیگری و افتادن به زمین، آزمایش می‌شود. در مورد بعدی، نمونه خون فوتبالیست پس از تمرین ویژه ضربه سر به توپ، مورد تحلیل قرار می‌گیرد و در مورد سوم نیز خون بازیکنی که در تمرین اصلا با سر به توپ ضربه نزده است، تست می‌شود.

در نمونه‌های خونی که از ورزشکارانی که پس از تمرین ویژه ضربه سر به توپ و نیز پس از برخورد بازیکنان با یکدیگر و افتادن آنها به زمین، گرفته شده است، محققان "بیومارکرهای" خاصی را یافتند که توسط مغز برای ترمیم آسیب‌ سلول‌های عصبی، ترشح می‌شوند.

اما پس از تمرین عادی بدون ضربه سر به توپ، این "نشانگرهای زیستی" یافت نشدند. محققان به این نتیجه رسیدند که برخوردها و ضرب سر به توپ، دست‌کم منجر به آسیب‌های مغزی جزئی می‌شوند.

به این پرسش که چنین مصدومیت‌هایی تا چه مقدار مضر هستند، هنوز پاسخ داده نشده است. اما این نکته مشخص شده است که ضربه‌های مغزی مکرر، می‌تواند باعث وقوع بیماری دژنراتیو مغزی با زوال عقل شود. این مسئله به ویژه در میان ورزشکاران رشته بوکس و هاکی روی یخ، قابل مشاهده است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار