دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۹۴۶۳
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۱
سرپرست امور اراضی کشور:

تداوم تغییر کاربری اراضی کشاورزی در مازندران تهدید امنیت غذایی کشور است

تداوم تغییر کاربری اراضی کشاورزی در مازندران تهدید امنیت غذایی کشور است
سرپرست امور اراضی کشور گفت: حال اراضی کشاورزی در مازندران خوب نیست و تداوم تغییر کاربری‌ها در این استان، تهدید جدی برای امنیت غذایی است.
به گزارش آوای خزر، صفدر نیازی شهرکی روز شنبه ۱۳ شهریورماه در کارگروه فراقوه‌ای مبارزه با زمین‌خواری با اعلام اینکه نظارت ماهواره‌ای عرصه‌های ملی در دستور کار است، از گام اجرایی آن در مازندران خبرداد و افزود: با این راهبرد به طورحتم مقابله با زمین‌خواری در این استان شدت می‌گیرد.

او با بیان اینکه مازندران بعد از استان‌های تهران و البرز بیشترین آمار زمین‌خواری در کشور را دارد، گفت: غارتگران به انحای مختلف و با دور زدن قوانین، به جان اراضی ملی نقاط مختلف ایران افتادند.

سرپرست امور اراضی کشور با اشاره به اهمیت اراضی کشاورزی در امنیت غذایی کشور، تصریح کرد: هر هکتار زمین شالیزاری امنیت غذایی ۷۰ نفر را تامین می‎کند.

این مسوول با اظهار تاسف از حال ناخوش زمین در کشور و به ویژه در مازندران بیان کرد: حفظ اراضی کشاورزی مازندران - با توجه به تغییر کاربری‌های گسترده زمین‌های باغی و زراعی در این استان - حتی از نان شب هم برای کشور واجب‌تر است.

نیازی اشاره‌ای به سهم ۴۱ درصدی مازندران در تامین برنج کشور داشت و گفت: اگر تغییر کاربری‌ها همچنان تداوم داشته باشد، با کاهش تولید مواجه می‌شویم و این یعنی؛ امنیت غذایی نقاط مختلف ایران به خطر می‌افتد.

سرپرست امور اراضی کشور حفظ اراضی استان مازندران را با توجه به تغییر کاربری‌های گسترده اراضی کشاورزی در جنوب ایران، آخرین سنگر برای حفظ امنیت غذایی کشور عنوان و تصریح کرد: خیل عظیمی از اقشار مختلف و حتی   ۲۰۰ دستگاه ملی و دولتی می‌خواهند حداقل یک مسکن یا مجتمع در مازندران داشته باشند.

او ادامه داد: ما با یک تهدید اساسی در تغییر کاربری اراضی کشاورزی در مازندران مواجهیم و باید با جدیت و افزایش هماهنگی‌ها در برابر این پدیده شوم بایستیم.

نیازی با اظهار تاسف از نقش غیرقابل انکار برخی سلبریتی‌ها در فضای مجازی برای خرید و فروش ویلا که به تخریب اراضی ملی مازندران دامن می‌زند، گفت که باید با نگاه فراقوه‌ای برابر این مسائل ایستاد.

 سرپرست امور اراضی کشور البته در پایان این را هم گفت که قوانین خوبی را در مقابله با زمین‌خواری داریم، اما در اجرا ناتوان هستیم لذا لازم است که با اختصاص اعتبارات و رفع محدودیت‌ها برای تحقق آیین نامه‌ها و مصوبات مربوطه تلاش کنیم.

انتهای پیام/۱۰۰۱/آزاده بابانژاد
خبرنگار: آزاده بابانژاد
نظرات شما