دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۳۹۶۱
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۵
یک شاهنامه شناس معتقد است شاهنامه نتیجه تمدن چندین هزارساله است که حکمت و دانش آن در شاهنامه متجلی شده است.

شاهنامه حاصل تفکر و زایده تخیل یک فرد، به تنهایی نیست/شاهنامه نتیجه تمدن چندین هزارساله است که حکمت و دانش آن، در شاهنامه متجلی شده است

به گزارش آوای خزر طبق اعلام روابط عمومی محمد رسولی، تاریخ‌دان، شاهنامه‌شناس، مولف کتب شاهنامه‌پژوهی و مدرس شاهنامه در نشست خبری بزرگداشت فردوسی و بررسی شاهنامه همچنین رونمایی از نخستین کتاب تاریخ کامل ایران براساس شاهنامه اظهار کرد: شاهنامه هویت ملی و کتابی مفید برای بشریت است برخی از جملات شاهنامه اینطور به ذهن تداعی می‌کند که صحبت‌های این کتاب کلیشه‌ای است، اما افرادی که با آن آشنایی دارند و در آن تفحص می‌کنند، متوجه هستند این موارد نه تنها تعارف نیست بلکه شاهنامه بیش از این هاست.

وی افزود: شاهنامه را در یک جمله نمی‌توان وصف کرد شاهنامه را به درستی کتابخانه‌ای گفتند و درباره عظمت این کتاب نیز جای بحث زیادی دارد.

وی اشاره کرد: شاهنامه کتابی است که کتاب‌های زیادی در آن نهفته است و حاصل تفکر و زایده تخیل یک فرد، به تنهایی نیست این بدیهی‌ترین ویژگی شاهنامه است شاهنامه نتیجه تمدن چندین هزارساله است که حکمت و دانش آن در شاهنامه متجلی شده است.

 رسولی بیان کرد: فردوسی آنچه را که از رحمت و دانش ایرانیان در عهد باستان و دوره کهن بوده در قالب شاهنامه به نظم درآورده است و عمر یک انسان به تنهایی برای درک همه مطالب شاهنامه کفایت نمی‌کند.

وی تصریح کرد: شاهنامه دستاورد چندین هزارساله تمدن بشری است و اگر یک عمر پژوهش صرف خواندن آن کنیم به تمام آنچه در آن است، دست نمی‌یابیم.
وی در ادامه یکی از معجزات شاهنامه را بیان کرد و گفت: هر فردی با هر میزان دانش و سواد می‌تواند شاهنامه را بخواند، اما برای رسیدن به تمام شاهنامه باید دانش زیادی در تمام ابعاد داشته باشد.

رسولی افزود: بهترین تعریف از شاهنامه این است که بدانیم شاهنامه کتابی تاریخی است؛ تاریخ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، هنر و رشد تکامل بشریت در شاهنامه است.

وی اضافه کرد: در شاهنامه درباره حقوق عمومی مردم برای مشارکت در قدرت و مسائل سیاسی صحبت شده است؛ من حدود ۱۰ سال در خدمت استاد طالع، شاهنامه خوانی کردم این استاد، تاریخ ایران کهن و نهاد انجمن را از شاهنامه استخراج کردند این انجمن در آغاز پادشاهی افراد وجود دارد هنگامی که یک شاهنامه پژوه، به روش ویژه فردوسی، در سرایش شاهنامه اقدام می‌کند، تکرار موارد را سوال می‌کند، اما فردوسی معتقد بوده است که هر پادشاه در آغاز پادشاهی باید ماموریت خود را بیان کند.

 رسولی بیان کرد: دانش بشری قادر به درک درست شاهنامه، زمین شناسی و اجرام آسمانی نیست. در شاهنامه درباره تربیت، کودک و نوجوانان، حقوق سالمندی نیز آورده شده است.
گفتنی است در این مراسم از نخستین کتاب تاریخ کامل ایران براساس شاهنامه رونمایی شد؛ این کتاب ۴۴ صفحه و ۱۲ فصل دارد.

براساس این گزارش، این کتاب در فصل نخست به تعریف ملت، در فصل دوم به ایران پیش از تاریخ، در فصل سوم به آغاز شهریاری ایرانیان، در فصل چهارم به پیشدادیان، در فصل پنجم به کیانیان، در فصل ششم به ایلامیان در شاهنامه، در فصل هفتم به مادها، در فصل هشتم به هخامنشیان، در فصل نهم به اشکانیان و شاهنامه، در فصل دهم به ساسانیان و شاهنامه، در فصل یازدهم به ایران نو (ایران دوره اسلامی)، در فصل دوازدهم به جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

انتهای پیام/

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار