دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۳۹۷۹
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۹

نوجوانان را از طریق داستان‌ها با تاریخ گذشتگان آشنا کنیم

عضو خبرگان رهبری گفت: باید راه‌هایی را دنبال کنیم که از آن طریق بتوانیم عشق و علاقه به کتاب را در نسل‌ها ایجاد کنیم و نوجوانان را از طریق داستان‌ها و زبان قصه با تاریخ گذشتگان آشنا کنیم.
نوجوانان را از طریق داستان‌ها با تاریخ گذشتگان آشنا کنیم

به گزارش آوای خزر به نقل از تسنیم، آیت الله رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در آیین رونمایی از تازه‌های نشر مجمع جهانی اهل بیت (ع) در حوزه زبان‌های اروپایی و آفریقایی و دو کتاب صوتی به زبانی اسپانیایی در نمایشگاه بین المللی کتاب گفت: جامعه پیشرو یک جامعه آگاه است و هر چه آگاهی رشد بیشتری پیدا کند، جامعه هم رشد خواهد کرد و باعث اقتدار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه علم باعث می‌شود که جامعه اقتدار و مرجعیت پیدا کند و در دنیا مرکز ثقل شود، افزود: هر جا که علم در ابعاد مختلف علوم پایه، فیزیک، شیمی، الهیات، فلسفه و منطق رشد می‌کند، جامعه نیز رشد خواهد کرد. رشد جامعه همان رشد آحاد جامعه به لحاظ اخلاقی و عملی است و هر چه این آگاهی و دانایی بیشتر باشد، آن جامعه، جامعه‌ای دارا و ثروتمند می‌شود.

آیت الله رمضانی افزود: بشر مستقیم و غیرمستقیم با کتاب مرتبط است. اینکه گفته می‌شود که امروزه کتاب‌خوان کم است، اینطور نیست، همه کتاب می‌خوانند، بعضی مستقیم کتاب را به دست می‌گیرند و با اندیشه، تفکر و دیدگاه‌ها و نظرات آشنا می‌شوند و در مواقعی دیگر غیرمستقیم از طریق رسانه، فضای مجازی، هنر و ادبیاتی که در بیان، خود را نشان می‌دهد. همه این‌ها برخاسته از کتاب‌هایی است که وارد شده و ارتباط را ایجاد می‌کند. البته ممکن است این کتاب‌ها هدایتگر باشد و ممکن است انسان را منحرف و دنیای او را عوض و محدود کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: کتاب باعث می‌شود انسان با گذشته و آینده ارتباط برقرار کند. آنچه که در تاریخ گذشته، قرون وسطی، رنسانس، تحولات علمی و جنگ‌هایی که رخ داده همه به واسطه کتاب به ما منتقل شده است. کتاب گذشته را به آینده ربط می‌دهد و مطالعه تاریخ چراغ راهی است و بشریت را از گذشته به آینده منتقل می‌کند.

نوجوانان را از طریق داستان‌ها با تاریخ گذشتگان آشنا کنیم

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با تأکید بر اینکه خیلی باید کار شود و مسئولان باید در ایجاد علاقه به کتاب در نسل نوجوانان و جوانان نقش داشته باشند، گفت: باید راه‌هایی را دنبال کنیم که از آن طریق بتوانیم عشق و علاقه به کتاب را در نسل‌ها ایجاد کنیم و بچه‌ها را از طریق داستان‌ها و زبان قصه با تاریخ گذشتگان آشنا کنیم. جامعه ما هنوز با متفکران و اندیشمندان بزرگی مثل ملاصدرا و ابن سینا که نابغه قرن بود و شخصیت‌های دنیای معاصر آشنایی ندارند.

آیت الله رمضانی با اشاره به اینکه در مجمع جهانی اهل بیت (ع) توانستیم 175 ترجمه در یک سال انجام دهیم که یک تحول و کار وزینی بوده است، افزود: بخش دیگر مجمع، ویکی شیعه است که در سال 1402 بیش از هشت هزار مدخل در 22 زبان داشته است. دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) هم از 8 رشته به 23 رشته رسیده است. این قدم گذاشتن و رشد در مرجعیت علمی است که باید ادامه پیدا کند و بتوانیم نخبگان علمی دنیا را شناسایی و نیرو‌هایی در این زمینه تربیت شوند.

قرآن تنها نسخه نجات بخش جامعه امروز بشر است

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: ما هنوز با قرآن ارتباط برقرار نکردیم و با آن مأنوس نشدیم، ما فقط قرآن را تلاوت می‌کنیم که هنوز آن تلاوت را هم برخی ندارد. ما با محتوا، حقایق، اشارات و لطائف قرآن آشنا نشدیم و از قرآن بیگانه هستیم. قرآن مهجور و امروز هم غریب است. قرآن همان متن نجات بخش امروز جامعه بشری است که با بحران فکری، اخلاقی و بحران در عمل مواجه است. هر کس با قرآن ارتباط برقرار می‌کند هیچ وقت احساس تنهایی نمی‌کند. قرآن تنها نسخه نجات بخش جامعه امروز بشر است. اگر بتوانیم دین را درست تفسیر و معنا کنیم همه با عشق به دین گرایش پیدا می‌کنند. اگر یک نگاه عرفانی، معرفتی، فکری و عقیدتی با قوانین طلایی نسبت به دین و قرآن داشته باشیم روز به روز  شاهد گرایش مردم به دین خواهیم بود.

غرب به معنویت گرایش پیدا کرده است

وی افزود: یک زمانی با معنویت مبارزه می‌کردند، اما امروزه همین غرب به معنویت گرایش پیدا کرده، اما به سمت معنویت جعلی و بدلی رفتند. در حال حاضر شاید سه تا چهار هزار معنویت بدلی و جعلی در آمریکا و اروپا وجود دارد. گرایش به کتاب‌های کارلوس کاستاندا، دُن خوان، عرفان مکزیکی و عرفان حلقه که در محافل علمی ما به وجود آمده نشان می‌دهد که ما با فقر معنویت دینی و فقر فرهنگ دینی مواجه هستیم.

آیت الله رمضانی در پایان گفت: باید به سمت کتاب‌ورزی برویم و آن چنان با کتاب مأنوس باشیم که بتوانیم مغز و محتوای کتاب را به نسل امروز جامعه بشری با زبان امروزی منتقل کنیم.

در پایان این مراسم از دو کتاب گویا به زبان اسپانیولی و 15 اثر حوزه زبان‌های اروپایی و آفریقایی انتشارات مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) که به تازگی به زیور طبع آراسته شده است رونمایی شد.

انتهای‌پیام/

برچسب ها: قرآن کریم
نظرات شما
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
در انتخابات ریاست جمهوری 1403 به چه کسی رای می دهید؟
آخرین اخبار