آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۵۹۷۹
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
چالش شهرداری‌ها
شهرداری‌ها بلای جان امور مالیاتی
شهرداری‌ها که باید درآمدزا باشند و بودجه‌های خود را صرف عمران و آبادانی و نشاط اجتماعی کنند؛ در هزینه‌های جاری مانده‌اند. این مجموعه‌ها اکنون بلای جان امور مالیاتی شده‌اند و علاوه بر مبالغی که امور مالیاتی به حساب‌شان واریز می‌کند استقراض هم می‎کنند.

به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، همانطور که می‌دانیم یکی از راه‌های مهم درآمدی کشور از محل مالیات است. اقتصاد و آبادانی بسیاری از کشورهای جهان برپایه مالیات استوار شده. در ایران هنوز موضوع مالیات نهادینه نشده است و بعضا آن را یک امر مخل و غیرقابل تحمل می‌دانند و به‌طور طبیعی فرار مالیاتی نیز در ایران وجود دارد که وزیر اقتصاد می‌گوید بین 25 تا 40 هزار میلیارد تومان است.

در استان مازندران برابر با 10 درصد از مجموع مالیات‌های اخذشده  فرار مالیاتی داریم. برخی مجموعه‌ها حتی یک بیستم از میزان مالیات را نیز پرداخت نمی‌کنند که این خود یک چالش بزرگ است؛ به عنوان مثال یک واحد خصوصی و درآمدزا که مالیات سالانه آن 90 میلیارد تومان است تنها 5 میلیارد پرداخت کرده است.

‌به گفته علی‌اکبر حمزه‌ای مدیرکل امور مالیاتی مازندران، مجموع درآمدهای مالیاتی سال گذشته در این استان 1665 میلیارد تومان بوده که 1490 میلیارد تومان آن وصول شده است و 1376 میلیارد تومان آن را سازمان مالیات وصول کرده است. امسال این درآمد باید به 2000 میلیارد تومان برسد.

اداره‌کل اطلاعات مازندران نیز اعلام کرده است که برابر با یک هفتم از فرار مالیاتی را این اداره‌کل وصول می‌کند و برای سالجاری و آینده برنامه دارد که ورود جدی‌تری داشته باشد.

شهرداری‌های ساری، بابل و قائمشهر بلای جان امور مالیاتی

اگرچه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید درآمدزا بوده و به اقتصاد کشور کمک کنند اما به‌طور ویژه شهرداری‌ها هیچ کمکی در این زمینه نمی‌کنند و همواره "التماس دعا دارند". سال گذشته از محل درآمدهای مالیاتی استان و استقراضی که داشتند 309 میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها واریز شد و این در حالی‌ست که شهرداری‌هایی چون بابل، قائمشهر و ساری همچنان به دنبال استقراض از امور مالیاتی هستند.

بخشی از این موضوع به نیروهای مازاد بازمی‌گردد که مشخص شده است نزدیک به 100 درصد آنها سفارشی و از آشنایان و اقوام نمایندگان و اعضای شورای شهر هستند.

بنابراین شهرداری‌ها عملاً به دلیل تخلف در استخدام نیرو، بودجه‌های خود را از عمرانی به سمت جاری سوق داده‌اند. به‌طور ویژه شهرداری ساری با 6 هزار پرسنل و داشتن بیشترین نیروهای مازاد از طرفی در پرداخت حقوق پرسنل و از طرفی در ادامه پروژه‌های عمرانی خود مانده است. با ادامه این روند، شهرداری ساری به ورشکستگی نزدیک شده است.

برابر اعلام مدیرکل امور مالیاتی مازندران، سال گذشته(بدون احتساب مبالغ استقراضی) بیش از 290 میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان پول واریز شده که 197 میلیارد سهم شهرداری‌ها بوده است.

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1354

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار