آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۶۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:وظیفه کمیسیون اصل 90 بررسی طرز کار مجلس، قوه قضائیه و قوه مجریه است و این کمیسیون نباید در امور جزئی دخالت کند.

به گزارش آوای خزر به نقل از خبرگزاری خانه ملت، جهانبخش محبی نیا در نشست علنی امروز (شنبه 26 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس درباره طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی گفت: براساس اصل 90 قانون اساسی هر فردی که از طرز کار قوه قضائیه، مجلس و قوه مجریه شکایتی داشته باشد، می تواند شکایت خود را مکتوب به مجلس عرضه کند. مجلس نیز موظف است به این شکایت رسیدگی کرده و پاسخ کافی دهد. براساس این اصل بهترین مرجع برای رسیدگی به طرز کار قوا، مجلس است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس افزود: در حال حاضر کمیسیون اصل 90 به کمیسیونی تبدیل شده که به شکایات ادارات، شوراها و... رسیدگی می کند که خلاف قانون اساسی است.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده بیان کرد: وظیفه کمیسیون اصل 90 بررسی طرز کار مجلس، قوه قضائیه و قوه مجریه است و این کمیسیون نباید در امور جزئی دخالت کند.

وی استدلال برخی افراد مبنی بر اینکه براساس اصل 90 مجلس باید درباره طرز کار قوا تصمیم گیری کند و نیازی به دخالت کمیسیون ها نیست را نادرست خواند و ادامه داد: اگر چه در بسیاری از مواد قانون اساسی آمده که مجلس باید درباره موضوعات مختلف تصمیم گیری کند، اما منظور آن است که کمیسیون باید موضوع را بررسی و نتیجه در صحن به رأی گذاشته شود.

رئیس قوه مقننه کشور در توضیح ماده 9 گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس درباره طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیش از این هیات رئیسه یک نفر را به عنوان کاندیدای ریاست کمیسیون اصل 90 معرفی می کرد که مجلس به او رأی اعتماد می داد. در این روش انتخاب رئیس کمیسیون اصل 90 به اکثریت مطلق آرا نیاز داشت، حال آنکه براساس ماده 9 دو نفر از سوی هیات رئیسه معرفی می شوند، در واقع در این شرایط رئیس کمیسیون اصل 90 با اکثریت نسبی آرا انتخاب خواهد شد.

انتهای پیام/1000

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار