آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۶۶۱۸
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
تلف‌شدن مرال زخمی در سایت سمسکنده
مرال زخمی که دو روز پیش با اطلاع‌رسانی بومیان سوادکوه به سایت سمسکنده ساری منتقل شده بود، عصر روز شنبه تلف شد.

به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، یک رأس مرال(گوزن قرمز) نر 6 ساله عصر روز جمعه در منطقه پالند سوادکوه در کنار رودخانه مشاهده شد؛ این گوزن که نشان می‌داد مورد اصابت گلوله شکارچیان غیرمجاز قرار گرفته و توانست از دست آنها بگریزد؛ در نهایت با اطلاع‌رسانی بومیان منطقه و حضور ماموران یگان حفاظت محیط زیست سوادکوه برای سیر مراحل درمانی به پناهگاه حیات وحش سمسکنده منتقل شد.

گوزن زخمی زنده‌گیری و در نهایت به سمسکنده منتقل شد اما این حیوان به دلیل خونریزی شدید، عصر روز گذشته تلف شده است. در این زمینه دکتر بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران گفته است: پس از کالبدگشایی و بررسی دقیق لاشه حیوان مشخص شد که عوامل بيماريزاي بي‌هوازي مانند كلستريديا كه عامل ايجاد نكروز و توليد سموم مخصوص، تاثير منفي بر دستگاه‌هاي داخلي و خونريزي‌هاي ناحيه‌اي در اندام‌هاي حياتي مي‌شود، در سطح وسيع بافتي حیوان دیده شد كه در علم دامپزشكي اين عامل مرگ در اثر قانقارياي بافتي و مرگ در اثر شوك سپتيك حاصل از آن است.

"تعقيب و گريز و استرس‌هاي ايجاد شده بر روي حيوان و تاثيرات زنده‌گيري و جابه‌جايي چند ساعته سبب تضعيف سيستم ايمني بدن حيوان و در نتیجه مرگ آن شد".

اکرامی اعلام کرد که مرال تلف‌شده با شرایطی که در آن دیده شد، حداقل بين چهار روز تا يك هفته گذشته زخمی شده بود.

"گوزن قرمز بر اثر اصابت گلوله به پشت پای چپ دچار پارگی تاندون آشیل می‌شود و باتوجه به گذشت زمان و عفونت ایجاد شده، تلف شده است".

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1001

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار