آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۷۷۸۱
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
برداشت زرشک از مناطق جنگلی چهاردانگه مازندران آغاز شده است و برداشت زرشک بنا به اظهارات افراد بومی از ابتدای پائیز آغاز و تا آغاز فصل سرد سال ادامه می‌یابد.

به گزارش آوای خزر به نقل از فارس ، پائیز در مناطق ییلاقی چهاردانگه مازندران با حال و هوای برداشت زرشک کوهی آغاز می‌شود.

محل رویش زرشک در اراضی جنگلی، مراتع دشت‌ها و حاشیه‌ کوه‌های بزرگ در چهاردانگه است.

برداشت زرشک بنا به اظهارات افراد بومی از ابتدای پائیز آغاز و تا آغاز فصل سرد سال ادامه می‌یابد.

در سال‌های اخیر با توجه به خواص متعددی که در رسانه‌ها برای زرشک منتشر شده است، مشتریان زرشک‌های بومی به مناطق ییلاقی مراجعه می‌کنند.

اطلاعات کافی از وجود گونه‌های زرشک در مناطق ییلاقی استان در دست نیست اما به دلیل سختی‌های کار برداشت زرشک امکان بهره‌برداری کامل از زرشک‌های موجود روی بوته‌ها هم وجود ندارد.

 

زرشک‌های جمع آوری شده توسط افراد بومی به صورت آب زرشک و زرشک خشک شده و دم نوش زرشک قابل استفاده است.

در حال حاضر ساز و کار مناسبی برای فروش یا برداشت زرشک وجود ندارد، به دلیل مشتریان متعددی که زرشک در اقصی نقاط کشور دارد، حضور برخی واسطه‌ها در سطح روستاها و مناطق ییلاقی تا حدودی برای خرید این محصول تا حدودی رو به افزایش است.

قیمت‌های تعیین شده برای زرشک توافقی است که به نظر می‌رسد با توجه به سختی‌ها و مشقاتی که افراد بومی برای محصول با آن مواجه هستند، قیمت‌ها تعیین شده مقرون به صرفه نیست اما با این وجود افراد محلی و بومی بدون توجه به قیمت‌های تعیین شده با توجه به خواصی که آب رزشک دارد اقدام به برداشت محصول و عرضه آن می‌کنند.

گیاه زرشک به سرما بسیار مقاوم است اما از سرما سال گذشته چندان در امان نبوده است اما در سال جاری با توجه به مراجعه مردم به اراضی جنگلی میزان رضایت مندی مردم از وجود این محصول نسبت به سال‌های گذشته بیشتر است.


برگزاری جشنواره تحت عنوان زرشک یکی از راهکاری معرفی زرشک مرغوب بومی منتطقه چهاردانگه مازندران است.

 در ارتباط با میزان برداشت زرشک اطلاعاتی در دست نیست اما به دلیل سختی‌های که برداشت این محصول دارد می‌توان اعلام کرد بیش از پنج برابر زرشکی که توسط افراد بومی چیده می‌شود روی بوته‌ها خشک می‌شود.

انتهای پیام/ 1000

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار