آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۸۲۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
رئیس اداره محیط زیست بهشهر خبرداد
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر از آغاز برداشت انار از انارستان‌های شبه‌جزیره میانکاله خبرداد که همانند سال‌های گذشته توسط شرکت‌های تعاونی و زیست‌محیطی بومی انجام می‌گیرد.

به گزارش آوای خزر، شهرستان بهشهر در شرق استان مازندران قطب انار ارگانیک کشور است و چندی دیگر نیز هفتمین جشنواره "انار اشرف" را برگزار می‌کند.

سالانه بین 10 تا 12 هزار تن انار در بیش از 10 رقم، از 1000 هکتار از باغات بارور این شهرستان برداشت می‌شود، علاوه بر آن در دامنه‌های جنوبی مناطق شهری و برخی روستاهای بخش مرکزی آن نیز انار به صورت خودرو وجود دارد که غالباً ترش هستند.

پناهگاه حیات وحش میانکاله نیز دارای 12 هزار هکتار جنگل انار ترش است که در چند سال اخیر با آتش‌سوزی‌های عامدانه، حدود هزار هکتار از آن قربانی شد و بازیابی آن یک دهه به طول خواهد انجامید. اما همچنان در فصل پاییز طراوت و زیبایی این جنگل انبوه، تماشایی است.

"سالانه به طور میانگین، 800 تن انار از انارستان میانکاله برداشت می‌شود".

غاز برداشت انار از شبه‌جزیره میانکاله/ فروش انار میانکاله از طریق بازارچه

امسال نیز همانند سال‌های گذشته برداشت انار از این زیست‌کره در مهرماه آغاز شده است، اما چیدن انار در میانکاله با در نظر گرفتن ملاحظات زیست‎محیطی صورت می‌گیرد زیرا اکوسیستم شکننده آن اجازه نمی‌دهد که در این فصل، هر شهروندی بخواهد به این منطقه وارد و انار برداشت کند.

زمان رضااحمدی رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر می‌گوید: برداشت انار از شبه جزیره میانکاله امروز آغاز شده و تا دوهفته دیگر(غیر از روز جمعه) ادامه دارد.

غاز برداشت انار از شبه‌جزیره میانکاله/ فروش انار میانکاله از طریق بازارچه

وی اظهار می‌دارد که این برداشت با مشارکت جوامع محلی و در واقع توسط شرکت‌های تعاونی و زیست‎محیطی که بومی منطقه هستند انجام می‌شود که فروش انار در خارج از محوطه صورت می‌گیرد و تا حدودی می‌توان گفت امسال یک "بازارچه انار" راه‌اندازی می‌شود.

رضااحمدی با بیان اینکه بیش از 400 نفر از بومیان پس از آموزش و توجیه، کار چیدن انار را آغاز کردند، می‌افزاید: برداشت انار در خارج از زون امن منطقه است، شاخه درختان نباید شکسته شود، 30 درصد انار باید جهت تغذیه حیات وحش روی درخت بماند، زباله‌ها جمع‌آوری و به بیرون از منطقه منتقل شوند؛ یعنی یک "برداشت اصولی" از انار در میانکاله صورت می‌گیرد که بومیان پس از چند سال، تجربه این کار را دارند.

غاز برداشت انار از شبه‌جزیره میانکاله/ فروش انار میانکاله از طریق بازارچه

وی در پایان می‌گوید: اگرچه 12 هزار هکتار از پناهگاه حیات وحش میانکاله به انار اختصاص دارد اما در مجموع تنها در 3 هکتار از آن اجازه برداشت داده شده است.

به گزارش آوای خزر، پناهگاه حیات وحش میانکاله دارای دو اکوسیستم آبی و خشکی شامل تالاب و شبه‌جزیره است که 68 هزار و 800 هکتار وسعت دارد.

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1354

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار