آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۸۵۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
گزارش/ زهرا شریفی
مبلمان شهری ساختار و هویت شهری را تشکیل می دهد که همواره زیبایی و جلوه‌های آن موجب چشم نوازی سیمای شهری می‌شود که مدتی است با تدبیر سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ساری تغییرات خوشایند بسیاری در فضای شهری ایجاد شده است.

آراستگی مبلمان شهری توجه به حقوق شهروندان است/ رنگین کمان رنگ ها در فضای شهرساری

 

آوای خزر_ زهرا شریفی: امروزه روانشناسان معتقدند که رنگ‌ها در تلطیف روحیه انسان‌ها و ایجاد سرزندگی تاثیر دارند از اینرو استفاده از رنگ‌های مناسب در محیط زندگی اثرات مثبت خود را به خوبی نشان می دهد. شهرها نیز از این موضوع مستثنی نیستند، با رنگ شاد و زیبا می‌توان به آنها جان داد و زندگی مردم را در چنین شهرهایی زیبا تر کرد.

مبلمان که بخشی از هویت شهری شهرها تلقی می‌شود طراحی ، ساخت و ساز و رنگ‌آمیزی آن بر اساس هنر و فرهنگ آن منطقه شکل می‌گیرد .از اینرو ساماندهی و توسعه مبلمان شهری توسط متولیان این حوزه علاوه بر پاسخگویی به نیازهای انسانی و افزایش رضایت‌مندی شهروندان موجب شکل‌دهی منطقی محیط و زیبایی شهر خواهد شد.

عوامل متعددی در تحول گردشگری شهری نقش دارند و یكی از عوامل مهم در ایجاد جاذبه‌های گردشگری شهری، فضاهای عمومی شامل مبلمان شهری، فضاهای سبز شهری، مراكز اقامتی مدرن، فضاهای تفریحی و سرگرمی، فضاهای خرید بزرگ شهری، موزه ها و مراكز فرهنگی و هنری است.

** نقش مهم زیباسازی فضاها در جذب گردشگر

ساماندهی و زیباسازی این فضاها نقش مهمی در جذب گردشگر دارد و در بسیاری از كشورهای موفق در صنعت گردشگری، شهر، پایه و اساس توسعه گردشگری است.

مازندران با برخورداری از مواهب طبیعی از قبیل کوه ، جنگل و دریا ظرفیت تفریحی وگردشگری خوبی را به خود اختصاص داده است که سالانه میزبان گردشگران و میهمانان زیادی از اقصی نقاط کشور است با وجود چنین پتانسیل‌هایی نباید از زیباسازی مناظر شهری غافل شویم .

 به عقیده كارشناسان بین زیبا سازی مبلمان شهری وجذب گردشگر رابطه مثبتی وجود دارد و بر این اساس ضرورت توجه در راستای بهبود مبلمان شهری در خیابان‌ها، كوچه‌ها، اماكن تفریحی و فضاهای گردشگری احساس می‌شود.

بر اساس چنین اعتقادی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با هدف ایجاد جلوه های بصری و ارتقای سطح زیبایی در منظر شهری نهضت رنگ‌آمیزی مبلمان شهری را در بازه زمانی مشخص، بصورت همزمان در سه منطقه شهری آغاز و اجرایی کرده است.

با یادآوری اینکه شهرستان ساری بعنوان بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرها یکی از قطب‌های گردشگری در قلب مازندران است که با برخورداری از سه منطقه شهری به شهروندان ساری خدمات رسانی می‌کند.

** زیبا سازی مبلمان شهری تا افزایش نشاط شهروندی

در سال‌های اخیر زیبا سازی و تاثیر مبلمان شهری در افزایش نشاط شهروندی و ورود گردشگر مورد توجه مسئولان شهری قرار گرفت واقدامات خوبی به منظور زیباسازی مبلمان شهری انجام شده است ، در ادامه این نگرش در مرکز استان نیز با تدبیرمدیریت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ساری تغییرات خوشایند بسیاری در فضای شهری ایجاد شده است.

عین الله احمدی معتقد است مبلمان شهری از شاخص‌های مطرح در طراحی شهری و شكل دهنده به ساختار و هویت سیمای شهر است، و هماهنگی و تناسب مبلمان موجب چشم‌نوازی محیط شهری و محیطی جذاب برای ساكنان و گردشگران می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر قرار باشد سیمای بهتری در شهر ایجاد شود باید تعامل و همکاری بین این سازمان و شهرداری‌های مناطق سه گانه بیشتر شود، افزود: شهرداران مناطق به عنوان بازوی سازمان می‌توانند در تحقق این هدف نقش اثرگذاری داشته باشند.

** توسعه متوازن شاه کلید رشد و شکوفایی

سرپرست سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ساری توضیح داد: باتاکید بر شعار شهردار ساری مبنی بر «توسعه متوازن» ،مشارکت شهرداران مناطق برای تحقق این طرح در دستور کار قرار گرفت و پس ازنشست با شهرداران سه منطقه مقرر شد با همکاری کارکنان شهرداری‌ها و سازمان سیما و منظر شهری عملیات اجرایی این طرح در بازه زمانی تعیین شده بصورت همزمان در سطح شهر آغاز شود که پس از موافقت و هماهنگی‌های بعمل آمده رنگ آمیزی مبلمان شهری بر اساس معیارهای تعیین شده در سطح شهر عملیاتی شد .

وی گفت:عملیات رنگ‏‌آمیزی مبلمان شهری در سطح منطقه به صورت رنگ آمیزی نرده‏‌ها، میله‌ها، سطح‌های زباله، باکس‌‌های گل و پایه چراغ‌ها ، بلوارها، وسایل بازی پارک‌ها ، میادین اجرایی شده است؛ با این کار بی‌شک ساری، شهری زیبا و چشمنوازی می‌شود و شهروندان می‌توانند زندگی در محیط شاداب و بانشاط تری را تجربه کنند. 

احمدی با تاکید بر اینکه پیرایش سیمای شهری نوعی تحقق حقوق شهروندی است، تصریح کرد: شهر مجموعه ای اجتماعی است و مدیریت شهری باید تعادل و آرامش محیطی را در این مجموعه برای شهروندان را برقرار سازد و از سوی دیگر توجه به زیبایی و آراستگی در سیمای شهری به نوعی توجه به حقوق شهروندان یک جامعه است.

** مشارکت شهروندان رمز توسعه پایدار

وی یادآورشد:در این میان نقش شهروندان را نیز نمی‌توان نادیده گرفت، می‌توان با استفاده از مشارکت حداکثری آنان فعالیت‌های این حوزه را بهبود بخشید این امر میسر نمی‌شود مگر اینکه شهروندان در کنار ما باشند و عملکرد ما را ارزیابی کنند.

آنچه که بیشتر در این طرح نمود پیدا می کند اجرای همزمان رنگ آمیزی در سطح شهر است که نشان از اعتقاد به توسعه متوازن و خدمات یکسان به شهروندان سه منطقه و دستیابی یکسان همه ی ساکنین شهرها به خدمات شهری است.

اگر این روزها لحظاتی را در شهر ساری به گشت و گذار بپردازید رنگین کمان رنگ‌ها را در بلوارها، میادین، لچکی ها و پل‌ها خواهید دید و یا با کودکان خود گذری هم به پارک‌های شهر داشته باشید بی شک تحولات و تغییرات محسوس را در وسایل بازی بچه‌ها احساس می‌کنید که همه ی این زیبایی و شاداب سازی و چشم نوازی‌ها حاصل تلاش شبانه روزی کارکنان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری است ، چه خوب است که همه ی ما در نگهداری و حفاظت از این وسایل تلاش کنیم تا همیشه شهری شاداب داشته باشیم .

شهر ساری با بیش از 400 هزار نفر جمعیت در مرکز مازندران قرار دارد که یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است در تابستان 96 اولین شهر برتر گردشگرپذیر ایران با بیش از 2 میلیون سفر تابستانی شناخته شده است .عمارت فاضلی، خانه کلبادی، میدان ساعت، پارک ملل و بوستان ولایت از جاذبه‌های گردشگری در مرکز مازندران است .

انتهای پیام/۱۰۰۰

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار