آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۹۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران:
طرح‌های توسعه‌اي باید براساس توان اکولوژیکی باشد
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و دبیر شورای برنامه‌ریزی مازندران با بیان اینکه طرح‌های توسعه‌ای باید براساس توان اکولوژیکی باشد، تاکید کرد: هيچ كسي حق ندارد خارج از ضوابط فعلي، طرح‌هاي توسعه‌اي را عملياتي كند.

به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، چهاردهمین نشست شورای برنامه‌ریزی استان مازندران به مدیریت حسین حسن‌نژاد معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار برگزار شد.  

در بخشی از برنامه این نشست، اجراي 4 طرح هادي روستايي شامل سنگ تجن، سيدعلي­كياسلطان، چالي و مقام مطرح شد و با  اكثريث آرای اعضا به تصويب رسيد.

همچنین عباسعلی نجفی مدیرکل راه و شهرسازی مازندران به ارائه گزارشی از پيشنهادات كارگروه تخصصي زيربنايي، توسعه روستايي، عشايري و  شهري و آمايش سرزمين و محيط زيست‏ استان پرداخت.

بررسی توان اکولوژیک یا بوم‌شناسی یعنی مجموعه تاثیراتی که موجود زنده و محیط زیست بر روی یکدیگر دارند؛ از دیگر مواردی بود که در نشست شورای برنامه‌ریزی استان عنوان شد و در این زمینه دبیر نشست با اذعان به اینکه توسعه­ مناسب در صورت بهره‌برداری بهینه از پتانسيل­‌ها و قابليت­‌هاي سرزمینی محقق می‌شود، بیان داشت: تمامی کاربری‌هایی که در یک منطقه انجام می‌شود؛ یعنی پیش از هرگونه فعالیت و دخالت در اراضی جهت هر منظوری، باید ابتدا بوم‌شناسی درباره آن صورت بگیرد تا در ادامه مسیر با چالش‌های زیست‌محیطی و مشکلات حقوقی مواجه نشود.

طرح‌های توسعه‌اي باید براساس توان اکولوژیکی باشد

مفید غلامی‌راد با اشاره به اسناد بالادستي است كه نقشه راه توسعه محسوب می‌شود، اعلام می‌دارد که در گذشته، کاربری‌هایی که صورت گرفت و جانمایی‌های تعیین‌شده مطابق با توان اكولوژيكي مازندران نبوده است و به همین دلیل در میانه راه یا در پایان مسیر با چالش‌های عدیده‌ای روبرو شدیم و نظیر آن را در بسیاری از پروژه‌های حوزه راه، ساختمان‌سازی، کشاورزی و کاربری اراضی می‌بینیم که مغایر با بوم‌شناسی بوده و محیط زیست و منابع ملی را به چالش کشیده است.

وی تاکید کرد که هيچ كسي حق ندارد خارج از ضوابط فعلي، طرح‌هاي توسعه‌اي را عملياتي كند.

غلامی راد همچنین اعلام کرد که تراکم جمعیت در دشت و جلگه بسیار زیاد بوده و لازم است که جمعیت به دشت‌های بالادست مانند کلاردشت، لاشک، فریم و بابلكنار سوق داده شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران بیان کرد: موضوع بوم‌شناسی از آن جهت حائز اهمیت است که تأثیرات مثبت و منفی خود را هم در کوتاه‌مدت و هم در بلندمدت نشان می‌دهد زیرا به طور مستقیم با حیات انسان و طبیعت در ارتباط است و هرنوع جانمایی و کاربری منفی که در هر گوشه‌ای از استان اتفاق بیفتد؛ تاثیر خود را در کمترین زمان نمایان خواهد ساخت، لذا از همه مسئولان دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه در حوزه راه و شهرسازی، کشاورزی، it و محیط زیست خواست که این مهم را مورد عنایت ویژه قرار دهند.

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1001

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار