آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۱۰۸۸۹
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
عبداللهیان از افتخاری دیگر توسط جهادگران علمی خبرداد:
جهاد دانشگاهی مازندران پایلوت کامل تولید جلبک اسپیرولینا و غاز مولد
رییس جهاد دانشگاهی مازندران از تکثیر و پرورش ریزجلبک اسپیرولینا و غاز مولد در مجتمع تحقیقاتی تولیدی جهاد دانشگاهی واقع در چپکرود جویبار خبرداد و آنها را از طرحهای تکمیلی این سازمان برشمرد.

به گزارش آوای خزر از جویبار، عصر امروز سه‌شنبه اول بهمن‌ماه 98،مراسم افتتاح پایلوت نیمه‌صنعتی تکثیر و پرورش ریزجلبک اسپیرولینا و رونمایی از یادمان مجتمع تحقیقاتی تولیدی جهاد دانشگاهی با نام سردار شهید سپهبد سلیمانی با حضور فرمانده سپاه کربلا و رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه مازندران، امام جمعه، فرماندار، فرمانده سپاه، بخشدار و جمعی دیگر از مسئولان محلی جویبار برگزار شد.

در این مراسم، واحد عبداللهیان رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با تبریک و تسلیت شهادت سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، اظهار داشت: این سردار رشید اسلام الگوی تمام‌عیاری برای همه آزادگان و خادمان به نظام اسلامی‌ست و به همین دلیل یکی از بخش‌های برنامه امروز نیز رونمایی از یادمان این سردار بزرگوار در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی مازندران و نام‌گذاری مجتمع به نام ایشان است.

وی افزود: انقلابی‌بودن و انقلابی ماندن جز با کار و تلاش و ورود به عرصه‌های جهادی امکانپذیر نیست.

رییس جهاد دانشگاهی مازندران بیان کرد: مجتمع جهاد دانشگاهی افتخار دارد که پایلوت گردشگری مزرعه، طرح تلفیقی پرورش ماهیان خاویاری، پایلوت کشت و اسانس‌گیری گل نرگس، مزرعه غاز مولد و همچنین پایلوت نیمه‌صنعتی تکثیر و پرورش ریزجلبک اسپیرولیناست.

عبداللهیان با بیان اینکه این پروژه با صرف 5 میلیارد ریال ساخته شده و پس از یک دوره کامل تولید آزمایشی افتتاح شده است، گفت: قریب به سه سال پژوهش و مطالعات آزمایشگاهی در تولید محصول صورت گرفته است.

وی ادامه داد: دو دستاورد مهم به همت پژوهشگران و اعضای پرتلاش و جهادگر جهاد دانشگاهی حاصل شده است؛ یکی در بخش مطالعات و تولید، بهینه‌سازی کشت و مهارت تکثیر در شرایط متفاوت، و دیگری در بخش مهندسی و بهینه‌سازی محیط کشت و ساخت استخرهایی با پوشش ثابت حاصل شده است.

رییس جهاد دانشگاهی مازندران گفت: بخش عمده‌ای از جلبک اسپیرولینا وارداتی‌ست اما در مجتمع جهاد دانشگاهی فرصتی برای تولید این محصول فراهم آمده است و این مجموعه اعلام می‌کند که به‌عنوان دارنده نخستین و بهترین مرکز تولید جلبک اسپیرولینا، آمادگی ایجاد سایت‌های جدید را دارد و تمام تجربیات خود را در اختیار بخش خصوصی قرار می‌دهد.

به گزارش آوای خزر، در حال حاضر تولید ریزجلبک اسپیرولینا که در بخش‌های کشاورزی و پزشکی ارزش زیادی دارد؛ تنها به میزان ناچیزی در داخل تولید می‌شود. با راه‌اندازی پایلوت نیمه‌صنعتی آن برای نخستین‌بار در کشور که به همت جهاد دانشگاهی مازندران صورت گرفته است، فرصتی برای آغاز یک راه جدید در تولید این محصول استراتژیک فراهم آمده است.

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1354

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار