دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۳۹۷۳
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
سید حسن نصرالله اظهار داشت: در نبرد با ویروس کرونا به شفافیت و صداقت نیاز مبرمی وجود دارد و هر شخصی که احساس می‌کند به این ویروس مبتلا شده یا علائم آن را دارد، باید واقعیت را بگوید یا به بیمارستان برود و درمان شود و یا قرنطینه را آغاز کند. عمل کردن به دستورالعمل‌های مربوط به کرونا مستحب نیست بلکه یکی از واجبات شرعی است.

جنگ با کرونا، نبردی جهانی است/ جنایت آمریکایی‌ها در عراق بدون پاسخ نخواهد ماند

به گزارش آوای خزر،«سید حسن نصرالله»، دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان در مورد تحولات اخیر منطقه و جهان و موضوع کرونا در لبنان و منطقه سخنرانی کرد.

وی در این سخنرانی اعلام کرد، مبارزه با کرونا، نبردی جهانی است. او تصریح کرد: ویروس کرونا به نخستین دغدغه در تمامی جهان تبدیل شده و تنها منحصر به غرب آسیا نیست.

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین خاطرنشان کرد: ما باید خودمان را در میدان جنگ با ویروس کرونا در نظر بگیریم زیرا این جنگ، منحصر به یک شهر و روستا نیست بلکه جنگی جهانی است و مردم جهان با آن درگیر هستند.

نصرالله ادامه داد: در بحبوحه این جنگ دشمنان و اشخاصی وجود دارند که مورد هدف قرار گرفتند و اشخاصی که مورد هدف قرار نگرفته‌اند باید با دشمنان مقابله کنند. گزینه ما در این جنگ، مقاومت کردن در مقابل دشمنی است که به وبایی بین‌المللی بدل شده است و نباید در برابر آن تسلیم و ناامید باشیم.

وی همچنین گفت: همچنان اکثر موارد کرونا، مجهول و نامشخص است و نیاز به تحلیل و بررسی در خصوص آن وجود دارد. نباید در برابر این ویروس تسلیم شد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: پیشگیری بهترین گزینه در شرایط کنونی است و ما از شهروندان لبنانی می‌خواهیم به دستورالعمل‌های اعلام شده جهت ممانعت از ابتلا به ویروس کرونا عمل کنند.

سیدحسن نصرالله اظهار کرد: در این جنگ آنچه نیاز داریم، همکاری است و باید با روحیه اخلاقی با کووید-۱۹ مقابله کنیم.

وی در ادامه افزود: کرونا در تمامی مراحل مختلف زندگی مردم و کره زمین تأثیر گذاشته و ما با دشمنی روبه‌رو هستیم که تهدید آن واضح، روشن و بزرگ است. ما باید مسئولیت‌پذیر باشیم نه این که بترسیم و تسلیم شویم.

او گفت: کرونا که یک دشمن قلمداد می‌شود، یک عنصر مجهول و ناشناخته در تمامی ابعاد است و خطرات و پیامدهای آن واضح است و تهدید بزرگی محسوب می‌شود؛ چرا که بر زندگی تمامی اشخاص تاثیر می‌گذارد.

وی همچنین اظهار داشت: در نبرد با ویروس کرونا به شفافیت و صداقت نیاز مبرمی وجود دارد و هر شخصی که احساس می‌کند به این ویروس مبتلا شده یا علائم آن را دارد، باید واقعیت را بگوید یا به بیمارستان برود و درمان شود و یا قرنطینه را آغاز کند. عمل کردن به دستورالعمل‌های مربوط به کرونا مستحب نیست بلکه یکی از واجبات شرعی است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان بیان کرد: وظیفه شرعی هر شخص این است که از جان خود و خانواده خود محافظت کند. باید به این دستورالعمل‌های ارائه شده مربوط به ویروس کرونا عمل کرد تا بتوان این ویروس را به شکست کشاند. بخش سلامت و بهداشت در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا قرار دارند.

وی افزود: وزارت بهداشت لبنان در تعامل با این ویروس شفاف بوده است و اخبار منتشر شده در خصوص پنهان کردن آمار و ارقام دقیق از سوی وزارت بهداشت و حزب‌الله، عاری از صحت است.

سید حسن نصرالله از این وزارت خانه خواست به کار خود با روحیه‌ای که تاکنون از خود نشان داده ادامه دهد. او به اقدامات مقامات آمریکایی و انگلیس اشاره کرد و گفت که ترامپ و مقامات انگلیس در اعلام آمار کرونا شفاف نبودند و ترامپ حتی تلاش کرد که خطر کرونا را ناچیز نشان دهد.

ترامپ در قضیه کرونا بزرگترین دروغ‌گو است

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: «در نبرد کرونا، بزرگترین دروغ‌گو بر روی کره خاکی ترامپ و تیم او است». سید حسن به اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص پیشنهاد کمک به ایران نیز اشاره کرد و گفت که ایران نیازی به کمک آمریکا برای مقابله با کرونا ندارد بلکه آنچه این کشور باید بدان عمل کند، لغو تحریم‌هاست.

سید حسن نصرالله به شماتت رسانه‌های عربی در خلیج فارس علیه ایران و مقامات این کشور در مقابله با کرونا نیز اشاره کرد و گفت که این کار زشتی است؛ چرا که خیلی از آن در خط مقدم مقابله با این ویروس مبتلا شده‌اند و شماتت آن‌ها کار خوبی نیست.

او به لبنانی‌ها توصییه کرد که در خانه بمانند؛ چرا که بهترین تدبیر لازم برای جلوگیری از این ویروس قرنطینه خانگی است. باید از خروج بی‌جهت از خانه اجتناب کرد مگر برای انجام کارهای ضروری. او همچنین از مردم خواست که در خانه نماز بخوانند و از برگزاری مراسم شادی و سرور و دینی حتی مراسم تشییع شهدا  اجتناب کند.

حزب‌الله آماده است امکانات خود را در اختیار دولت قرار دهد

دبیر کل حزب‌الله لبنان توصیه کرد که در مقابله با کرونا از تجربیات همه کشورها از ایران و چین گرفته تا آمریکا استفاده شود. سید حسن نصرالله گفت که حزب‌الله این آمادگی را دارد که همه امکانات و کادر بیمارستانی و پزشکی خود و همه توانمندی‌های انسانی و مؤسساتی را در اختیار دولت و وزارت بهداشت قرار بدهد تا بتوانند با کرونا مقابله کنند.

او گفت که دولت لبنان نبرد با کرونا را مدیریت می‌کند و اگر تصمیم بگیرد که وقت آن رسیده است که اعلام وضعیت اضطراری کند، این مسئله، مسؤولیت آن است و مخیر است.

سید حسن در بخشی از سخنان خود نبرد با کرونا را نبردی دانست که در آن به صبر و بردباری و امید و استقامت و اداره نیاز است و ایمان به خدای متعال در این نبرد، سلاح بُرنده‌ای است.

بانک‌ها به وظایف خود عمل کنند

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه از بانک‌های لبنان خواست به وظایف و مسؤولیات خود عمل کنند. او کارمندان و رؤیای بانک را خطاب قرار داد و گفت: «شما پول زیادی دارید و سود زیادی به دست آورده‌اید. وقت آن رسیده است که مسؤولیت خود عمل کنید. شما باید اولین کسی باشید که دست یاری را به سوی حکومت و بخش بهداشت دراز کنید تا مردم مقاومت کند و کشور در این نبرد پیروز شود.

او گفت که ایجاد ترس و اضطراب در بین مردم و اشاعه اخبار کذب و یأس در بین‌ آن‌ها جرم است و همه باید در برابر آن قوی باشد و نباید دچار تزلزل و سستی اراده شودند. سید حسن به موضوع قرض گرفتن دولت از منابع مالی خارجی نیز اشاره کرد و گفت که اگر شرایط با حاکمیت و منافع و مصالح ملی در تضاد است، مانعی در این که قرض بگیرد حتی از صندوق بین‌المللی پول، وجود ندارد.

جنایت آمریکایی‌ها در عراق بدون پاسخ نخواهد ماند

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به حملات تروریستی آمریکا علیه نیروهای مقاومت در عراق اشاره و آن را محکوم کرد. او گفت: «جنایتی که نظامیان آمریکایی در عراق مرتکب شدند، پاسخ عراقی‌ها را خواهد داشت؛ عراقی‌هایی که زیستن در سایه خفت و خواری اشغالگران را برنمی‌تابند».

انتهای پیام/1005

 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار