لیستی از غذاهای سنتی و معروف ایرانی :

۱. قیمه نثار


قیمه نثار از غذاهای غو مجلسی شهر قزوین می باشد که برای مجالس عروسی و مهمانی های خاص سرو می شود. طبخ این غذا که با افزودن یک ادویه خاص این خورش همراه است، طعم و عطر آن را خاص و مهمان پسند خواهد کرد. همچنین این غذا به همراه خلال پسته، خلال بادام و برنج زعفرغ در ظرف سرو می شود که ظاهر این غذا را نیز همانند طعم آن منحصر به فرد و خاص خواهد کرد.

۲. قلیه ماهی


قلیه ماهی غذای معروف مردم خوزستان می باشد که با ماهی و سبزیجات مخصوص آن طبخ می شود. اگر شهر خوزستان و اهواز را برای سفر انتخاب کرده ‌اید، پس هرگز این غذا را از دست ندهید. عطر خوشبوی این غذا و همچنین ظاهر عالی اش اشتهای شما را برای چشیدن این غذای محبوب مردم جنوب تحریک خواهد کرد.

۳. کوفته تبریزی 

اصیل ترین و معروف ترین غذای سنتی ایران، کوفته تبریزی می باشد. این غذای پرطرفدار که دستور تهیه و پخت خاص و منحصر به فردی در هر یک از شهرها دارد، در آذربایجان شرقی بسیار زبانزد و خاص این شهر می باشد. این غذا سس مخصوصی نیز دارد که در بعضی از رستوران ها آن را در بشقاب و بر روی کوفته ها سرو می‌ کنند.

۴. باقلاقاتق

شهر گیلان به انواع غذاهای خوشمزه و لذیذ معروف می باشد. در واقع جدا از آب و هوا و مناظر زیبا و دلپذیر این شهر ایران، غذاهای محلی آن نیز زبانزد عام و خاص و مورد طبع تمام افراد می باشد. از این رو نمی ‌توان به این شهر سفر کرد و لیست غذاهای خوشمزه و لذیذ آن چون باقلاقاتق، میرزا قاسمی، کباب ترش و… را امتحان نکرد.

۵. زرشک پلو با مرغ

از غذاهای سنتی و معروف به پلویی در ایران می باشد که بسیار پرطرفدار نیز است. این غذا نیز به عنوان یک غذای مجلسی برای پذیرایی در مهمانی های مهم طبخ و سرو می شود. طعم مرغ سرخ شده، زرشک و ادویه های مخصوص آن، این غذای سنتی را خاص و پرطرفدار کرده است.

مطمئنا نمی‌توان با نوشتن چند مقاله در مورد لیست غذاهای ایرانی، این عنوان را تکمیل کرد. اما در همین مجال به معرفی ۱۰ غذای معروف و لذیذ ایرانی پرداختیم که امیدواریم تمام این ۱۰ غذا مورد طبع و سلیقه شما باشد.

انتهای پیام/1005