آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۳۵۲۰
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
گزارش/ آزاده بابانژاد
علیرغم رشد 6 درصدی آمار اقامتی های نوروزی مازندران اما در بخش روستایی به دلیل سیل های سهمگین و تخریب بسیاری از جاده های کوهستانی، آمار گردشگران اقامتی و غیراقامتی در روستاهای استان کاهش 5.8درصدی داشته است.
سیل، سبب کاهش 12 درصدی اقامتهای نوروزی در روستاهای مازندران شد

به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران کار ستادی خود را از 27 اسفند 97 آغاز کرده است و تا پایان روز 13 نوروز از مجموع 15 میلیون و 904 هزار و 14 نفر اقامت کلی استان، نسبت به نوروز 97 افزایش 6 درصدی داشته است.

آمار کل اقامتی استان مازندران در سال 97، در مدت زمان عنوان شده، 14 میلیون و 982 هزار و 531 نفرشب بوده است.

کمیته دهیاریها در این مدت، سهم 3 میلیون و 403 هزار و 628 نفرشب اقامت را از آمار کلی داشته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش  5 درصدی داشته است.

براساس اعلام ستاد خدمات سفر مازندران نسبت افامت روستایی به اقامت کل استان 21 درصد است.

تعداد گردشگران و بازدیدکنندگان روستا نیز 2 میلیون و 793 هزار و 859 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 7 درصدی داشته، این رقم در سال گذشته 3 میلیون و 17 هزار و 310 نفر بوده است.

در مجموع گردشگران اقامتی و غیراقامتی سالجاری در مدت زمان اعلام شده، 6 میلیون و 197 هزار و 523 نفر بودند که نسبت به مشابه سال گذشته کاهش 5.8 درصدی داشته، این رقم در سال گذشته 6 میلیون و 585 هزار و 510 نفر بوده است.

اما دلیل کاهش آمار گردشگران و بازدیدکنندگان به روستاهای استان را باید در شرایط آب و هوایی و سیل روزهای 26 و 27 اسفندماه 97 و روزهای آغازین هفته دوم فروردین 98 دانست، در این سیل بسیاری از مناطق روستایی بویژه در بخش کوهستانی آسیب جدی دیدند، جاده های روستایی زیادی تخریب و تردد در آنها متوقف و یا به کندی و خطرآفرین صورت گرفت. 

این شرایط سبب شد که امکان بازدید از مناطق روستایی به پایین ترین حد خود برسد، در شرق و مرکز مازندران نیز جاده های روستایی دچار ریزش و رانش شده بودند و به همین دلیل تردد در این محورها با ریسک بالایی و اغلب توسط بومیان انجام می گرفت.

با نگاهی به گردشگرانی که روزهای 13 و 14 نوروز در مناطق منتهی به روستاهای بالادست به گردش و تفریح مشغول بودند به این نتیجه می رسیم که اگر وضعیت آب و هوایی و جاده های بالادست و جنگلی استان مطلوب بود و مشکل تردد وجود نداشت؛ میزان گردشگران مقیم و بازدیدکنندگان در روستاها رشد قابل ملاحظه ای داشت.

انتهای پیام/ 1354
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر