دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۲۵۲۶
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۴
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری:

ذخیره آب در جنگل‌های هیرکانی معادل یک سد بزرگ/ کاشت ۳ نهال توسط هر ایرانی یک تکلیف است

ذخیره آب در جنگل‌های هیرکانی معادل یک سد بزرگ/ کاشت ۳ نهال توسط هر ایرانی یک تکلیف است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری با اشاره به اهمیت جنگل‌ها در ذخیره آب و توجه به تحقق کاشت یک میلیارد درخت در ۴ سال، اعلام کرد: جنگل هیرکانی معادل ۳.۶ میلیارد مترمکعب آب را در خود ذخیره می‌کند که برابر با یکی از بزرگترین سد‌های کشور است.
آزاده بابانژادآوای خزر، سید علی علوی به خبرنگاران گفت: دنیا به واسطه تغییرات اقلیمی و اهمیت موضوع "ترسیب کربن" به سمت کاشت نهال رفته و قرار است که تا سال ۲۰۳۰ یک تریلیون درخت با همکاری کشور‌های مختلف در جهان کاشته شود.

او ادامه داد: به عنوان نمونه؛ کشور چین هدف کاشت ۷۰ میلیارد درخت، عربستان ۵۰ میلیارد درخت، اتیوپی ۱۰ میلیارد، ترکیه ۷ میلیارد و افغانستان نیز کاشت یک میلیارد درخت را مدنظر دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری ادامه داد: نهضت مردمی کاشت یک میلیارد درخت از سال گذشته کلید خورد و هر سال قرار است ۲۵۰ میلیون نهال کاشته شود و بعد از ۴ سال به یک میلیارد برسد.

علوی بیان کرد: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری در روز ۱۵ اسفند (روز درختکاری)  ۱۴۰۱ که اگر هر ایرانی ۳ نهال بکارد، این هدف به راحتی قابل دسترس است.

او تصریح کرد: نظر رهبری این است که با همکاری مردم و نظارت و حمایت  دستگاه‌های دولتی می‌توان این طرح را انجام داد. البته تا پیش از ۱۵ اسفند کاشت یک میلیارد نهال تکلیف قانونی بود و با ورود مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر سهم هر ایرانی ۳ اصله نهال، تکلیف شرعی شده است.
 
ذخیره آب در جنگل‌های هیرکانی معادل یک سد بزرگ/ کاشت ۳ نهال توسط هر ایرانی یک تکلیف است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری با اشاره به اینکه ایران در زمره ۱۰ کشور اول تولید‌کننده کربن و از نظر ترسیب کربن نیز در رتبه ۴۲ جهان قرار دارد، گفت: باید این اختلاف بین تولید و ترسیب کربن را جبران کنیم که این کار باید با کاشت نهال کم شود، کاشت درخت بهترین راه برای ترسیب کربن است و کشور ما به واسطه تغییر اقلیم و ترسیب کربن ناگزیر است که این مسیر را طی کند.

علوی  درباره نقش درختان در ذخیره آب گفت: در جنگل‌های هیرکانی هر هکتار جنگل به طور متوسط ۱۵۰۰ مترمکعب و در جنگل‌های زاگرس ۱۰۰۰ مترمکعب آب را در خود ذخیره می‌کند.

او ادامه داد: در کشور ما ۲.۴ میلیون هکتار جنگل هیرکانی و ۶ میلیون هکتار نیز جنگل‌های زاگرس داریم که برای نمونه در جنگل هیرکانی این رقم معادل ۳.۶ میلیارد مترمکعب آب را در خود ذخیره می‌کند که برابر با یکی از بزرگترین سد‌های کشور است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری  با اشاره به اینکه هر توسعه‌ای در بستر منابع طبیعی انجام می‌شود، امنیت زیستی را حلقه اتصال امنیت غذایی و امنیت ملی عنوان کرد.
 
ذخیره آب در جنگل‌های هیرکانی معادل یک سد بزرگ/ کاشت ۳ نهال توسط هر ایرانی یک تکلیف است
علوی اضافه کرد: از ۱۶۴ میلیون هکتار مساحت کشور، ۱۳۷ میلیون هکتار در مدیریت سازمان منابع طبیعی قرار دارد و باید به بهترین نحو ممکن وظیفه حاکمیتی خود را در خصوص ارتقای وضعیت زیستی کشور انجام دهیم که کاشت یک میلیارد درخت بخشی از این وظیفه است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری با اشاره به اینکه اداره کل منابع طبیعی ساری دارای ۷ نهالستان با سطح ۱۶۴ هکتار دارد، افزود: برای این اداره‌کل تولید ۴۰ میلیون اصله نهال در چهار سال برنامه‌ریزی شده است  که تلاش می‌شود بیشتر از این بتوانیم نهال تولید کنیم.

انتهای پیام/۱۰۰۱/
مطالب مرتبط
نظرات شما
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
در انتخابات ریاست جمهوری 1403 به چه کسی رای می دهید؟
آخرین اخبار