آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۶۱۹۱
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰
یک محقق وزارت علوم خبرداد
کشف بقایای دریاچه‌ای قدیمی در بابل
مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از کشف بقایای دریاچه‌ای بسیار قدیمی در حوزه آبریز رودخانه سجادرود بابل خبر داد.

به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، همایون خوشروان در ادامه بررسی‌های زیست‌محیطی خود در مناطق مختلف کشور، به حوزه آبریز رودخانه بابل سر زده است و در جست‌وجوها و کنکاش‌های خود به دریاچه‌ای قدیمی دست یافته است.

وی درباره نتایج اولیه خود از این کشف زیست‌محیطی قابل تامل می‌گوید: دریاچه‌ای به مساحت تقریبی ۳۰ کیلومتر مربع در ناحیه سرچشمه رودخانه سجادرود بابل طی دوران کواترنری وجود داشته است.

"دوران کواترنری از 2.5 میلیون سال پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد، این دوره در انتهای عصر نوزیستی یا سنوزوئیک قرار دارد".

کشف دریاچه‌ای قدیمی در بابل

مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی بازدید علمی خود در ۲۸ تیرماه متوجه رسوبات یک دریاچه قدیمی شد که ترکیبی از مواد آهکی همراه با انیدریت( - نوعی کانی- Anhydrite) است. این رسوبات در بخش شرقی منطقه سجادرود یافت شد و بررسی‌ها نشان می‌دهد در این گودال وسیع حجم زیادی آب تجمع یافته است.

... و در نهایت با ایجاد دهانه‌ای در تنگه سجادرود سیلاب بزرگی شکل گرفته است و آب این دریاچه وسیع که بسیار بزرگ‌تر از سدهای انسان‌ساخت است؛ تخلیه شده است.

براساس تحقیقات خوشروان، شرایط تشکیل دریاچه طبیعی به مانند دریاچه لار در منطقه البرز بوده و این ناحیه، آبگیر مناسبی در حوزه آبریز سجادرود محسوب می‌شود.

مطالب بیشتر در این زمینه، متعاقبا اعلام می‌شود.

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1354

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار