دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۶۲۲۰
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
یادداشت/

آزادی مشروط صفی‌آباد!

آزادی مشروط صفی‌آباد!
قلعه‌ی مستحکمی در قلب درختان سوزنی‌برگ جنوب شهر بهشهر با معماری اصیل و چشم‌نوازش دلربایی می‌کند، خبر آمد که این زیبای خفته دست‌یافتنی شد. کاخ صفی‌آباد را می‌گویم. جایی که این‌روزها خیلی‌ها در آرزوی اویند!

آوای خزر – آزاده بابانژاد: مثل یک تابلوی نقش‌برجسته، بر دیوار شهر نشسته است، رهگذران ناشناس را در اندیشه فرو می‌برد. از باد و بارانش گزندی نیست و همچنان ایستاده و باشکوه است. بر گوشه‌ای دنج از بام شهر، در سکوتِ شلوغیِ کاج‌ها! امنیتی آرام را فریاد می‌زند برای مردمانی که با فرهنگ و اصالت‌اند.

در میان آثار برجای مانده از دوران طلایی فرهنگ و هنر، و شعر و شعور و معرفت، صفویه، سال 1010 هجری قمری در دیاری به نام اشرف‌البلاد که بهشهر می‌خوانیمش، منطقه‌ای در میان انبوهی از درختان سر به فلک کشیده در ضلع جنوبی این شهرستان بیش از همه خودنمایی می‌کند.

رفتن به این نقطه که روزگاری محل گذار شاه عباس صفوی و شاهزادگان و درباریانش و از روزگاری تاکنون در لابلای فرهنگ و تاریخ و طبیعت، یک پایگاه دیده‌بانی و ... بوده، آرزوی دیرینه مردمان شهر اشرف است. " کاخ صفی‌آباد" همچون قلعه‌ای اسرارآمیز همواره محل سوال و سوژه‌ای برای مسافران و گردشگران بوده است؛ آنجا کجاست؟ چطور می‌شود به آن رسید؟ .... و می‌رسیدند به تابلوی ورود ممنوع!

حالا قرار است اتفاقات خوبی بیفتد، قرار است راه دسترسی جدیدی به صفی‌آباد ایجاد شود و مردمان اشرف‌البلاد به آرزوی دیرینه خود برسند و گردشگران از دیدنی‌های این منطقه زیبا و تاریخی بهره‌مند شوند.

آزادی مشروط صفی‌آباد!

... همه‌ی این‌ها به شرط‌ها و شروط‌هاست؛ یعنی آزادی مشروط، مثلاً در حد فاصل جاده دسترسی نباید هیچ خودرویی تردد کند و هیچ پارکینگی استقرار داشته باشد. لذا بر مسئولان بهشهر فرض است که بستر را برابر آنچه که قوانین حفاظتی و امنیتی اجازه داده است، فراهم کنند و مردم نیز نسبت به موضوع برخوردی آگاهانه و مسئولانه داشته باشند.

قرار است فردا بار دیگر مذاکراتی انجام شود. و بازدیدی و تحقیقی و جمع‌بندی نهایی برای یک تصمیم بزرگ ملی، و نه منطقه‌ای، گرفته شود.

بازگشایی صفی‌آباد یک تحقق واقعی از یک مطالبه مردمی است و صفی‌آباد می‌رود تا تماشایی‌ترین رویای به حقیقت پیوسته در شرق دیار تاریخ و فرهنگ و هنر باشد.

بازگشایی صفی‌آباد و دست‌یافتنی‌شدن آن نه وابسته به فرد یا جناح خاصی است و نه یک جریان است، صفی‌آباد به مثابه دیده‌بان شهرستان بهشهر بوده و خواهد بود و یک منطقه‌ی کاملاً حفاظت‌شده و استراتژیک برای امروز و فردا و فرداهاست.

ماهیت صفی‌آباد و نه بناهای آن امنیتی‎ست و این، حقیقتی‎ست که نمی‌توان آن را کتمان کرد بنابراین اگر پروسه بازگشایی جهت بازدید عموم به‌طول انجامیده و شاید باز هم به درازا بکشد، برای آن است که تصمیم امروز، در آینده مورد مؤاخذه قرار نگیرد. 

آزادی مشروط صفی‌آباد!

راز موافقت با بازگشایی آن را باید در درخواست‎های پی در پی مردمانش دانست و لطفی که نظام برای این مردم فرهیخته، متدین و بامعرفت، با عبور مطمئن از گذرگاه امنیت داشته است.

صفی‌آباد اما منتظر آزادی عمل است! تا امروز همه‌چیز روی کاغذ بوده است، مسئولان می‌گویند تا بازگشایی عملی راهی نمانده...

باشد که صفی‌آباد برای همیشه چون نگینی چشم‌نواز و دلربا در ضلع جنوبی اشرف‌البلاد بدرخشد و تاریخ، هنر و اصالت و ماهیت آن، برای امروز و آیندگان به‌مانند ترانه‌ای مادرانه هیچگاه از ذهن و زبان نرود.

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1354

خبرنگار: آزاده بابانژاد
نظرات شما