آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۹۳۹۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹
صدای مردم/
12 خانوار روستای
روستای لترگاز علیا از توابع بخش هزارجریب نکا واقع در شرق مازندران، یک هفته است که زیر برف بالای یک متر مانده است و اهالی روستا به لحاظ تامین سوخت و آذوقه و خوراک دام در مضیقه هستند.

به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، گزارشات مردمی از روستای "لتَرگاز عُلیا" نکا حاکی از این است که به دلیل سرمای زودهنگام پاییز، اهالی این منطقه غافلگیر شده و با توجه به بارش برف بالای یک متر، تردد آنها و انتقال دام به دامداری‌ها در مناطق دشت، با مشکل مواجه شده است.

در تماس تلفنی با یکی از اهالی به نام خانم البرزی، از شرایط زندگی آنها باخبر شدیم. او از گلایه‌مندی مردم روستای لترگاز علیا نسبت به بی‌توجهی مسئولان در شن‌ریزی جاده دسترسی این روستا گفت.

این فرد بومی با بیان اینکه روستای لترگاز علیا تنها روستای بخش کوهستانی نکاست که جاده شن‌ریزی ندارد، اظهار داشت: مسئولان در سال گذشته با شرایط ما آشنا شدند و سال گذشته از طریق همین رسانه و اطلاع‌رسانی به‌موقع، به‌وسیله هلیکوپتر برای تغذیه اهالی و جلوگیری از تلفات دام اقدام شد.

قرار بود امسال شرایط بهتری فراهم شود و سر و سامانی به جاده بدهند تا مشکلات تکرار نشود اما می‌بینید که کاری صورت نگرفته است. برخی از اهالی برای زمستان، دام‌های خود را به دامداری‌های شهر(در دشت) منتقل می‌کنند اما غافلگیر شدیم و فعلا راهی وجود ندارد.

12 خانوار روستای

تصویری از برف سال گذشته در لترگاز، خودروهای راهداری به دلیل سخت‌گذر بودن جاده و احتمال تلفات انسانی ناشی از سقوط ادوات، تا نیمی از مسیر را بازگشایی کرده و بازگشتند. قرار بود تا پیش از فصل سرما تمهیداتی جهت عدم تکرار این وضعیت اتخاذ شود.

او اعلام کرد: 3 کیلومتر از راه دسترسی بسته است. اکنون 12 خانوار ساکن به مدت یک‌هفته در روستا درگیر برف شدیم. با کمبود هیزم و نفت روبه‌رو هستیم. برای دام‌ها نیز علوفه کافی نداریم و امکان دارد تلفات داشته باشیم.

این بانوی ساکن در روستا همچنین گفت: روز گذشته برای خرید مایحتاج ضروری مجبور شدیم که به کمک 2 اسب و با سختی زیاد،  بیشتر از 3 ساعت در برف راه برویم تا خود را به جاده برسانیم.(ساعت 9 حرکت کردیم و ظهر به جاده آسفالته رسیدیم). ضمن اینکه همین راه را دوباره برگشتیم تا به فرد بیماری که در خانه داریم؛ رسیدگی کنیم.

او از مسئولان خواست تا هر چه سریعتر نسبت به بازگشایی جاده دسترسی به روستای لترگاز علیا اقدام کنند.

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1354

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار