آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۱۲۰۵
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۱
گزارش/
سنگینی برف و یخبندان بر پیکر پُربار باغات مرکبات مازندران همانا و غافلگیر شدن مسئولان حوزه کشاورزی همانا! حالا جمله‎ی غافلگیر شدیم تبدیل به رهایی‎بخش‎ترین جمله برای مسئولان به‎ویژه در بخش کشاورزی شده است.

به گزارش آوای خزر از ساری، سرما و یخبندان در فصل برداشت مرکبات بهویژه کیوی و پرتقال سبب از بین رفتن 25 تا 30 درصد میوهها شد و با رایزنی‌های استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران و رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس مقرر شد تا علاوه بر ارائه تسهیلات به باغداران، مرکبات قابل فرآوری آنها توسط کارخانجات صنایع تبدیلی در منطقه یا احیاناً خارج از استان خریداری شود تا کشاورزان که پایههای اصلی نیروی انسانی در بخش اقتصاد و امنیت غذایی کشور هستند، امیدوار به ادامه فعالیت خود باشند.

نبود ظرفیت مناسب صنایع تبدیلی در مازندران سبب شد تا صفهای طویلی در کنار یکی دو کارخانه صنایع تبدیلی در مازندران ایجاد شود که به افزایش کرایه حمل و نقل اضافه شد و این خود مشکلی بر مشکلات موجود افزوده است.

تصمیم درباره خریدار مرکبات توسط این کارخانجات در حالی به یکباره از سوی مسئولان عنوان شد که هنوز زیرساختهای لازم برای این اقدام در مازندران وجود ندارد و خارج از پیشبینیهای مسئولان بود، یعنی همانند پیشبینی نادرست و غافلگیر شدن آنها از میزان تولید مرکبات و محصولات زراعی در این استان!! و یا غافلگیر شدن از برف و یخبندان باوجود هشدارهای هواشناسی در 10 روز قبل از یخبندان!

اکنون جمله "غافلگیر شدیم"، تبدیل به رهاییبخشترین جمله برای مسئولان بهویژه در بخش کشاورزی شده است و شاید این "راه در رو" به سایر دستگاه‌ها نیز سرایت کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران میگوید: تاکنون 1500 تن پرتقال با عنوان پرتقال صنعتی تحویل کارخانه‌های صنایع تبدیل شده تا تبدیل به کنسانتره و آبمیوه شود.

این سخن در حالی است که ظرفیت روزانه کارخانههای استان، تنها 500 تن در روز است و حال آنکه حداقل 1.5 میلیون تن مرکبات باید در اسرع وقت تحویل کارخانجات داده شود.

دلاور حیدرپور با بیان اینکه به دنبال کارخانجات جدید برای فروش مرکبات صنعتی هستیم، اظهار داشت: در حال حاضر خرید مرکبات صنعتی از سوی کارخانجات به دلیل وجود صفهای طولانی و نبود ظرفیت کافی، تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است تا این واحدها خود را بازیابی کنند و بار دیگر خریدها از سر گرفته شود.

این سخن در حالی اعلام میشود که پیشتر مسئولان اعلام کرده بودند، میوههای آسیبدیده باید در اسرع وقت برداشت و فرآوری شوند، زیرا بطور طبیعی میزان خسارت‌ها با گذشت زمان بیشتر می‌شود.

وی بیان کرد: برای شب عید نیز در نظر داریم تا 40 هزار تن مرکبات را ذخیره‏سازی کنیم و ظرف امروز و فردا، اطلاعیه خرید مرکبات شب عید را اعلام میکنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: به باغداران تأکید می‌کنیم که در عرضه پرتقال عجله نداشته باشند زیرا بیش از 50 درصد این میوهها سالم است، لذا با عرضه نامناسب، بازار مرکبات را خراب نکنند.

حیدرپور درباره خرید کیوی صنعتی از باغداران بصورت تضمینی، با اشاره به اینکه در حال حاضر این مرکبات به شرکت صنایع غذایی نوشهر تحویل داده می‌شود، اظهار داشت: با یکی از کارخانجات مشهد نیز رایزنی شده تا روزانه 300 تن کیوی تحویل این کارخانه شود.

وی ادامه داد: امروز و فردا قیمت کیوی سرمازده که وارد کارخانجات صنایع تبدیلی میشود را مشخص می‌کنیم.

به نظر میرسد که هنوز نظم خاصی در روند خرید و تحویل مرکبات در مازندران وجود ندارد و ستاد مربوطه نتوانسته است تصمیم دقیقی بگیرد و نظارت خوبی داشته باشد، صف‌های طولانی مقابل کارخانجات صنایع تبدیلی نیز مانند وقوع برف و یخبندان، مسئولان را غافلگیر کرده است!

سازمان جهاد کشاورزی مازندران هنوز آمار درستی از تولیدات زراعی و باغی ندارد و به همین دلیل همواره در مواقع بحرانی و مشکل، با جملاتی از قبیل «بیش از پیشبینی بود» و «غافلگیر شدیم»، کشاورزان را دلداری می‌دهد!

اکنون امیدواریم که ذخیرهسازی میوههای شب عید بهخوبی صورت بگیرد و شاهد توزیع میوههای تلخ و بیکیفیت نوروزی در بازار نباشیم و مسئولان نیز غافلگیر نشوند!

انتهای پیام/1354
مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر