آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۱۴۰۲
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۰
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: یکی از چالش‎های مهم در تولید برنج مربوط به تغییر کاربری اراضی و تبدیل مزارع شالیزاری به باغات است که این امر، تهدیدی برای امنیت غذایی در داخل و خارج استان است.
به گزارش آوای خزر از ساری، دلاور حیدرپور صبح امروز در همایش ملی برنج با اشاره به اینکه سالانه حدود 5 هزار میلیارد تومان گردش مالی حاصل از خرید و فروش برنج مازندران را در کشور داریم که رقم بسیار زیادی است، اظهار داشت: هر چند مازندران تولید کننده بیش از 40 درصد برنج مورد نیاز کشور است اما حمایت‎های لازم در این زمینه صورت نمی‎گیرد و می‎بینیم گاه در فصل برداشت برنج کشاورزان با مشکلاتی مواجه می‎شوند.

وی با اشاره به مسائلی که مزارع برنج استان مازندران را تهدید می‎کند، افزود: یکی از چالش‎های مهم در این بخش مربوط به تغییر کاربری اراضی و تبدیل مزارع شالیزاری به باغات است که این امر، تهدیدی برای امنیت غذایی در داخل و خارج استان است، لذا باید حمایت بیشتری از کشاورزان شالیکار صورت بگیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه دستگاه‎های تبدیل شلتوک به برنج فرسوده شده‎اند و صاحبان کارخانجات باید دستگاه‎های مدرن را به مجموعه صنعتی خود بیاورند، گفت: دولت در این زمینه تسهیلاتی را در نظر گرفته است و صاحبان کارخانجات شالیکوبی موظف هستند که برای جلوگیری  از هدررفت محصول استراتژیک برنج، دستگاه‎های خود را مجهز کنند.

این مسئول بیان کرد: از مجموع 900 واحد شالیکوبی که در استان داریم تنها یک سوم آنها مدرن شده‎اند و این رقم خوبی نیست.

حیدرپور با اعلام اینکه تنها یک درصد برنج مازندران دارای آلودگی است و کشاورزان مازندران بسیار متعهد هستند، افزود: یکی از مشکلاتی که گاهی برنج مازندران را تضعیف می‌کند، اختلاط آن توسط دلالان است که باید ابزارهایی برای برخورد با این سودجویان اتخاذ شود.

وی در پایان با بیان اینکه هزینه تولید برنج بالاست، گفت: استفاده از روش‎های نوین در کاشت، داشت و برداشت که بتواند هم مصرف آب را مدیریت کند، هم به افزایش راندمان تولید در هکتار و هم به برداشت مکانیزه بینجامد را به کشاورزان توصیه می‎کنیم.

انتهای پیام/ 1001
مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر