دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۲۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۹
معاون امور مراتع سازمان منابع طبیعی در سفر به بابل

قرق‌شکنی؛ برنامه‌ای موثر در حراست از منابع طبیعی

قرق‌شکنی؛ برنامه‌ای موثر در حراست از منابع طبیعی
معاون دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در مراسم قرق شکنی شهرستان بابل گفت: زمانی که منافع مردم در حفاظت گره بخورد، حراست از منابع طبیعی به ثمر می‌نشیند که یکی از مصادیق آن مراسم قرق‌شکنی است.
به گزارش آوای خزر به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - ساری، معاون دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ضمن تشریح کارکرد و نقش مرتع در خصوص شیوه نامه مربوط در این بخش و همچنین کمرنگ دیده شدن جایگاه مرتع در برنامه هفتم دولت و لزوم توجه بیشتر به بخش مرتع مطالبی را بیان کردو از نمایندگان مجلس حاضر در این مراسم خواستار توجه بیشتر به مراتع و تخصیص اعتبار لازم و کافی در این خصوص شد.
 
مصطفی بیگدلی اظهار داشت: اجرای پروژه مدیریت چرا و قرق شکنی مرتع یکی از موثرترین برنامه‌های اصلاح و احیا مراتع است که با مشارکت بیشتر بهره برداران در اجرای آن باعث موفقیت بیشتر پروژه نیز خواهد شد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور در این مراسم با اشاره به نقش عشایر در امنیت غذایی، جایگاه آن را در اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار سال بی نظیر عنوان کرد.

عباس پایی زاده افزود: عشایر در حفظ مرز و بوم ایران نقش ویژه‌ای داشته اند و در دفاع مقدس نیز وفادار خود را با تقدیم بیش از یازده هزار شهید عشایری اثبات کرده اند.

وی گفت: با کمک و حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهار طرح اقتصادی تأمین اعتبار شده که شامل طرح زنجیره تامین گوشت قرمز، گردشگری، صنایع دستی و گیاهان دارویی است که در جهت تنوع بخشی به اقتصاد عشایر ایجاد شده است و از راهبرد‌های اصلی سازمان عشایر است که استان مازندران جایگاه و پتانسیل ویژه‌ای در این چهار طرح دارد.

علی تیموری معاون پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی نیز دراین مراسم با اشاره به اهمیت و مزایای قرق در حفاظت از مراتع و تنوع زیستی افزود: زمانی که منافع مردم در حفاظت گره بخورد، حراست از منابع طبیعی به ثمر می‌نشیند که یکی از مصادیق آن مراسم قرق شکنی است.
 
قرق‌شکنی؛ برنامه‌ای موثر در حراست از منابع طبیعی

بابائی کارنامی رئیس مجمع نمایندگان استان در این مراسم، اوج صداقت و اخلاق مداری در کنار کسب و کار حلال را از ویژگی‌های بارز عشایر نام برد و افزود: جایگاه عشایر در اقتصاد کشور قابل توجه است.

مهدی سعادتی نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اقتصاد مردم محور عشایر افزود: در سخت‌ترین لحظات عشایر حضور دارند و با مشکلات متعددی مواجه هستند. متأسفانه گرانی ها، بی مهری‌ها و وجود دلالان باعث شده بازار عرضه و تقاضا نهاده‌های دامی بهم بخورد که همه ما در مجلس شورای اسلامی در تلاش هستیم که مشکلات عشایر را کاهش بدهیم.

علی کریمی فیروزجایی نماینده مردم شریف بابل در این مراسم، قرق شکنی را از مصادیق فرهنگ غنی مازندران نام برد و افزود: عشایر در امتداد اقلیم کوچ و نقش ارزشمندی در اقتصاد کشور ایفا میکنند.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری با اشاره به بحران آب، یکی از مهمترین مشکلات مراتع استان مازندران را دام مازاد نام برد.

اسماعیل مختارپور افزود: یکی دیگر از مشکلاتی که منطقه با آن مواجه است تلفیق دام سبک و سنگین است که در ورود دام به مراتع مشکل ایجاد کرده است.

وی یادآور شد: استان مازندران از ویژگی‌های گردشگری متمایزی برخوردار است که همین مسأله باعث حضور خوش نشین‌ها در منطقه و تخریب بیشتر میراث طبیعی منطقه شده است.
 
قرق‌شکنی؛ برنامه‌ای موثر در حراست از منابع طبیعی

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی دقیق و علمی و توجه به دانش بومی باید در حفظ منابع طبیعی کوشید.

قرق شکنی از سنت‌های دیرینه عشایر و دامداران استان مازندران می‌باشد که ریشه در فرهنگ غنی و اصیل آن‌ها در حفظ میراث و منابع طبیعی است.

در مراسم قرق شکنی شهرستان بابل که در منطقه هلاجیمه شیخ موسی برگزار شد، رئیس سازمان عشایر، نمایندگان شهرستان‌های بابل و ساری در مجلس شورای اسلامی، معاون پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس انجمن صنفی مرتعداران، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، معاون فنی و آبخیزداری، رییس اداره مرتع اداره کل، فرمانده یگان حفاظت اداره کل، فرماندار بابل، مدیر امور عشایر استان مازندران و سایر مدیران استانی و مسئولین شهرستانی حضور داشتند.
 
انتهای پیام/
نظرات شما